2020 July 14   ,   ٢٤ ذو القعدة ١٤٤١   ,    سه شنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۹     
کد خبر : ۲۸۲۷۰ گروه : اقتصاد کلان تاریخ انتشار :سه شنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۸
معاون علمی و فناوری رییس جمهور مطرح کرد خام فروشی به مثابه هدررفت دانش ارزش افزوده ساز

سورنا ستاری گفت: ارزش افزوده نه در خام فروشی بلکه در دانشی نهفته است که بر روی ماده خام کار می‌کند و برای بالفعل شدن این دانش نیازمند بسترسازی هستیم.

 سورنا ستاری در جمع هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران گفت:  به عنوان کشوری که ۵ تا ۶ هزار سال تاریخ علم، فناوری و تجارت دارد و اکنون در مباحث پایه ای اقتصادی دچار مشکل شده، به نظر می رسد راه را اشتباه رفته ایم.

 وی با بیان اینکه کشور با خام فروشی پیش نمی‌رود گفت: ارزش افزوده در دانشی نهفته است که بر روی ماده خام کار می‌کند و  برای بالفعل شدن این دانش نیازمند بسترسازی هستیم و باید مانند بسیاری از کشورهای موفق در این  عرصه یک اکوسیستم در حوزه اقتصاد دانش بنیان فراهم کنیم.

 به گفته معاون علمی و فناوری رئیس جمهور تنها ۱۵درصد بودجه کشور صرف آموزش می‌شود در حالیکه برای ایجاد یک اکوسیستم نیازمند توسعه آموزش و هدایت منابع انسانی کشور هستیم.

 به گزارش خبرنگار اگزیم نیوز ستاری با بیان اینکه ایران در حوزه  نیروی انسانی و دانشگاه‌های دنیا بسیار غنی است گفت: علی رغم این ظرفیت، در اقتصاد همیشه نفتی فکر کرده ایم و راه حل همه مشکلات را در تزریق پول دیده ایم. در حالیکه پول اهمیت  زیادی به نسبت اکوسیستم در این بخش ندارد.

ستاری با بیان اینکه  سرمایه گذاری بخش خصوصی در بخش پژوهش به بوته فراموشی سپرده شده، گفت: تجربه ثابت کرده پژوهشی که با پول دولت صورت بگیرد به تولید محصول ختم نمی‌شود لازم است بخش خصوصی اکوسیستمی را برای سرمایه گذاری روی منابع انسانی طراحی کند.

 وی بیان داشت: لازم به ذکر است این اکوسیستم تا حدی شکل گرفته و ۴۴۰۰ شرکت چند ده هزار میلیارد تومانی خود را در آن تثبیت کرده اند  که به زودی جزو بزرگترین شرکت‌های کشور خواهند شد؛ از جمله این شرکت ها، شرکت‌های فین تک و بیوتک را می توان نام برد.

 معاون  علمی و فناوری رئیس جمهور افتتاح یک خط تولید وارداتی را مساوی راه اندازی یک صنعت ندانست و افزود: تنها راه توسعه صنعتی، جذب افراد تحصیل کرده و سرمایه گذاری روی دانش بالقوه آن هاست.

 

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : توسعه آموزش     |     معاون علمی و فناوری رئیس جمهور     |     آموزش منابع انسانی     |     سورنا ستاری     |     اگزیم نیوز     |     بخش خصوصی     |     توسعه منابع انسانی     |     سرمایه گذاری     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
آخرین اخبار
پربیننده ترین اخبار
دیگر رسانه ها
ظرفیت های توسعه روابط تجاری ایران و عراق
ظرفیت های توسعه روابط تجاری ایران و عراق طبق آمارهای سازمان توسعه تجارت در سال ۱۳۹۸، کشور عراق از حدود ۱۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار صادرات ایران به کشورهای عربی حوزه خلیج فارس با ۹ میلیارد دلار با اختلاف رتبه اول (سهم ۰،۷۲ درصدی) را داشته و ...
چهارشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۹ |
یادداشت
نظرسنجی
18.207.240.230
بزرگترین چالش صادراتی کشور در حال حاضر چیست؟ارسال
تلگرام
=
قیمت ارز
نام قیمت زنده درصدتغییر مبلغ تغییر کمترین بیشترین
قیمت سکه و طلا
نام قیمت زنده کمترین بیشترین
نرخ لایبور و یوریبور
euriborRate euriborPercentage euriborDate
liborRate liborPercentage liborDate
آب و هوا
تحلیل عملکرد اگزیم بانک مالزی و توسعه بانکداری اسلامی
اگزیم نیوز گزارش می دهد: تحلیل عملکرد اگزیم بانک مالزی و توسعه بانکداری اسلامی اگزیم بانک مالزی در برنامه راهبردی افق چشم انداز سال ۲۰۲۵ میلادی خود توسعه خدمات بانکداری اسلامی را به عنوان هدف اصلی تعیین کرده است. در نتیجه این برنامه توسعه خدمات بانکداری اسلامی میزان خدمات مالی ...
چهارشنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۹ |
معرفی کتاب
معرفی کتاب "راز سرمایه"

اثر: هرناندو دوسوتو، دکتر فریدون تفضلی(مترجم)
تلگرام
ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح: