2019 December 16   ,   ١٩ ربيع الثاني ١٤٤١   ,    دوشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۸     
کد خبر : ۲۸۲۷۳ گروه : تولید و صادرات تاریخ انتشار :شنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۸
اگزیم نیوز بررسی کرد بازار خودرو در چنبره پیش بینی های مبهم

سه عامل کاهش بهای ارز، ترخیص خودروهای وارداتی و نزدیکی ارزهای نیمایی و آزاد روی بازار خودرو اثر گذار هستند و این سه تا حدودی با ابهام روبرو هستند

بررسی بازار خودروی داخلی کشور نشان می دهد با آن که اتفاقات خوبی در حوزه قیمت خودرو افتاده و افت و خیزها در این بازار بالا است اما هنوز در مقایسه با ابتدای اردیبهشت ماه در برخی محصولات تولید داخل افت قابل توجهی مشاهده نمی شود و حتی برخی خودروها افزایشی هم شده است.

این نشان می دهد علایم کاهنده قیمت بار دیگر متوقف شده اند این در حالی است که در ماه گذشته فشارها روی ترخیص خودروهای وارداتی افزایش یافته و آنطور که معاون امور گمرکی گمرک امروز خبر داد قرار است ۶ هزار و ۶۵۳ خودرو وارداتی بر اساس مصوبه هیأت وزیران ترخیص شوند.

با این حال طی یک هفته گذشته بازار خودروی کشور بسیار تحت تاثیر قیمت دلار قرار گرفت. افت قابل توجه بهای ارز در روزهای اخیر باعث شده تا بازار خودرو هم با این بازار همراه شود و کاهش قیمت هایی را حتی تا محدوده 5 میلیون تومان تجربه کند اما این کاهش هنوز نتوانسته ضرب رشد قیمت های قبلی را بگیرد و باید گفت قیمت ها هنوز بالا است.

طی روزهای اخیر بهای دلار با ورود به کانال 11 هزار تومان باعث شد قیمت خیلی از بازارها از جمله بازار خودرو در کنار سکه و طلا با افت روبرو شود اما دو موضوع در این شرایط قابل تامل است نخست آن که خریداران حاضر نیستند خودرو خریداری کنند زیرا انتظار کاهش بیشتر قیمت ها را دارند و دوم آن که اهرم های تولیدکنندگان در بازار اجازه افت قیمت را نمی دهند.

به عنوان مثال بسته شدن سایت های قیمتی باعث شده جو روانی لازم برای کاهش قیمتی در این دوره ایجاد نشود از طرفی دلالان و واسطه ها مانع از کاهش قیمت می شوند تا زیان نبینند.

همچنین هنوز پیش بینی ها از آینده سیاسی و احتمال بروز تنش ها در منطقه نامعلوم است. همه این عوامل باعث شده تا بازار به رغم کاهش قیمت دلار با افت شدید و هیجانی در مقایسه با قیمت های ابتدای سال روبرو نشود هرچند در کوتاه مدت تغییرات منفی را از سر گذرانده است.

در این بین مهرداد جمال ارونقی با اشاره به آخرین آمار ترخیص خودرو از گمرک اظهار داشت: بر اساس مصوبه هیئت وزیران مبنی بر ورود خودروی خارجی از تاریخ ۱۳۹۷/۱۰/۱۶ تا تاریخ ۹۸/۰۴/۱۶ در این مدت ۶۶۵۳ دستگاه خودروی وارداتی از گمرک ترخیص شده است.

وی افزود: تاکنون ۳۴۰ دستگاه از خودرو‌های اظهار شده منجر به صدور پروانه نشده و به دلایلی نتوانسته اند مجوز‌های لازم را برای ترخیص اخذ کنند.

معاون امور گمرکی گمرک به یکی از دلایل عدم ترخیص خودرو‌های اشاره کرد و گفت: علاوه بر آمار فوق بالغ بر ۱۰۴۸ دستگاه خودرو نیز با وجود آنکه اظهارشده و پروانه گمرکی دریافت کرده اند امکان خروج آن‌ها فراهم نیست؛ به دلیل آنکه در مهلت یاد شده نتوانستند از گمرک خارج شوند. ارونقی ادامه داد: برای این خودرو‌ها قرار شد پیش نویسی از سوی دستگاه‌های مربوطه مبنی بر تمدید مهلت زمانی تهیه و به تصویب هیئت وزیران برسد تا این مانع برطرف شود.

کارشناسان بازار در گفتگو با اگزیم نیوز اعلام کردند که در شرایط فعلی خریداران معتقدند خرید مقرون به صرفه نیست و فروشندگان نیز با آن که پیش بینی کاهش قیمت دارند اما عجله ای برای این کار ندارند و همین موضوع باعث شده بازار خودرو با یک رکود روبرو شود و همین امر نیز دوره های افت قیمت را در این بازار کوتاه کرده است.

در این بین در بازارهای وارداتی افت قیمت به دلیل ترخیص خودروها از گمرک روان تر است و به نظر می رسد این بازار رفتار معقول تری از خود نشان می دهد.

در این بین اما بازار خودرو اکنون با چند نیاز اساسی روبرو است؛ نخست آن که باید یک خبر امیدوار کننده در حوزه سیاسی منتشر شود تا بتواند بازار را به تعادل قیمتی نزدیک سازد. دوم این که تغییرات قیمت دلار به خصوص ارز نیمایی معلوم نیست تا چه حد پایدار باشد.

برخی معتقدند ارز روند کاهشی خود را ادامه داده و قیمت دو ارز نیمایی و بازار به هم نزدیک می شوند در نتیجه تعادل مذکور قیمت خودروهای تولید داخل نیز کاهش می یابد و از طرفی خرید قطعات با هزینه تمام شده پایین تری صورت می گیرد که به نفع تولیدکننده و زنجیره تولید است.

موضوع سوم ترخیص بیشتر خودروهای وارداتی است که می تواند با تحت الشعاع قرار دادن بازار خودروهای داخلی قیمت را در بازار متعادل سازد.

 

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : ارز و خودرو     |     خودروی داخل     |     بازار خودرو     |     بازار ارز     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
آخرین اخبار
پربیننده ترین اخبار
دیگر رسانه ها
بازار ۳.۸ تریلیون دلاری اسلامی تا ۲۰۲۳
بازار ۳.۸ تریلیون دلاری اسلامی تا ۲۰۲۳ دارایی های اسلامی منطبق بر شریعت در مقایسه با سال ۲۰۰۳ در حدود۲۰ برابر رشد کرده اند و به ۳.۸ تریلیون دلار رسیده اند
شنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۸ |
نظرسنجی
3.233.224.8
بزرگترین چالش صادراتی کشور در حال حاضر چیست؟ارسال
تلگرام
=
قیمت ارز
نام قیمت زنده درصدتغییر مبلغ تغییر کمترین بیشترین
قیمت سکه و طلا
نام قیمت زنده کمترین بیشترین
نرخ لایبور و یوریبور
euriborRate euriborPercentage euriborDate
liborRate liborPercentage liborDate
آب و هوا
مشكلات كلیدی اقتصادی كشور و راه های بُرون‌رفت از آن
وزیر امور اقتصادی و دارایی مشكلات كلیدی اقتصادی كشور و راه های بُرون‌رفت از آن دكتر فرهاد طی گفتگو تفصیلی با پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار رهبر معظم انقلاب به بررسی مسائل و مشكلات كلیدی اقتصادی كشور و راه های بُرون‌رفت از آن پرداخت
یکشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۸ |
دکترین شوک (ظهور سرمایه داری فاجعه)
دکترین شوک (ظهور سرمایه داری فاجعه)

کتاب دکترین شوک (ظهور سرمایه داری فاجعه)، اثری نوشته ی نائومی کلاین است که نخستین بار در سال ۲۰۰۷ ...
تلگرام
ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح: