2019 December 6   ,   ٩ ربيع الثاني ١٤٤١   ,    جمعه ۱۵ آذر ۱۳۹۸     
کد خبر : ۲۸۳۷۲ گروه : اقتصاد کلان تاریخ انتشار :شنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۸
رئیس کل بانک مرکزی خبر داد عقب نشینی امارات از تصمیمات قبلی

همتی از عقب نشینی امارات از تصمیماتی خبر داد که چندی پیش اتخاذ کرده و این موضوع باعث بروز مشکلاتی در بازار ارز نیز شده بود

رئیس کل بانک مرکزی از عقب نشینی امارات از تصمیم‌های قبلی خود خبر داد و افزود: این نشانه خوبی است؛ در جنگ اقتصادی، آمریکایی‌ها نه تنها قبل از ما به کشور‌های مختلف رفته اند بلکه بعد از ما هم می‌روند. آن‌ها فشار حداکثری گذاشته اند ما هم مقاومت حداکثری می‌کنیم. 

همتی همچنین با اشاره به برنامه اصلاحات در نظام پولی کشور، گفت: حذف ۴ صفر از پول ملی هزینه‌ای ندارد. 

عبدالناصر همتی با حضور در یک برنامه تلویزیونی درباره رفرم پولی گفت: الان کسی اصلا ریال نمی‌گوید؛ چرا واحدی را که هیچ کس اسمش را اعلام نمی‌کند اصرار داریم واحد پولمان باشد. طرح حذف پول اصلا هزینه چند هزار میلیاردی ندارد.

همتی درباره نامه اخیر خود به رئیس جمهور برای تخلفات ارزی شرکت‌های دارویی گفت: در نامه به رئیس جمهور نوشتم باوجود این که دولت قانون تعیین کرده است این شرکت‌ها در سامانه، رفع تعهد ارزی نکرده اند؛ باید بررسی شود که چرا این شرکت‌ها این کار را انجام نداده اند. نمی‌خواهیم محدودیت ایجاد کنیم، از این به بعد فعال خواهیم شد و از همه حساب کشی خواهیم کرد؛ زورمان نرسید به رئیس جمهور می‌گوییم و از نهاد‌های نظارتی هم کمک می‌گیریم.

رئیس کل بانک مرکزی از ارسال اسامی ۱۴۰-۱۵۰ فرد دریافت کننده ارز که ارز خود را برنگردانده اند خبر داد و گفت: این‌ها باید حساب‌کشی شود، معنی ندارد که بگویند کارت یکبار مصرف بازرگانی استفاده کرده اند. در صادرات ریالی خیلی‌ها خانه در کانادا و ... خریدند. صادراتی که ارز به کشور وارد نکند فایده‌ای برای کشور ندارد.

وی درباره اینکه بانک مرکزی چقدر مستقل است و چقدر دولت دست در جیب بانک می‌کند؟ تصریح کرد: بانک مرکزی نباید تحت دستورات غیرکارشناسی قرار گیرد؛ این از نظر من معنای استقلال است؛ در یک جا‌هایی تند ایستادم و یک جا‌هایی که قانون می‌گفت: عمل کردم.

همتی درباره نحوه دریافت اختیارات ویژه از سران قوا برای مدیریت بازار ارز گفت: زمانی که ارز بالای ۱۹ هزار تومان شد، دیدیم که با این شرایط نمی‌توان بازار را مدیریت کرد و نیاز به اختیارات ویژه بود؛ روز جمعه بود که دوستان بانک مرکزی را خواستم تا بند‌های مورد نیازمان را استخراج کنیم؛ شنبه آن را به سران قوا دادم و گفتند چرا قبلاً ندادید و برخی گفتند امروز کار داریم و بگذارید برای بعد، گفتم نه هیچ کدام کار مهمتری از این نداشتیم و حتی برخی گفتند ما ۱۰ به بعد جلسه داریم و ... گفتم نه تا این تصویب نشود هیچ‌کس هیچ جا نمی‌رود. همان شد که تصویب شد و ما سریع کارمان را در بازار ارز به صورت جدی آغاز کردیم.

وی با بیان اینکه منابع صندوق توسعه ملی باید در روز مبادا استفاده شود و امروز همان روز مباداست، گفت: فروش نفت هیچ وقت به صفر نرسید و الان هم به تدریج درحال افزایش است.

رئیس شورای پول و اعتبار درباره مصوبه مجلس برای بخشش جرایم دیرکرد و دریافت سود از تسهیلات گفت: بانک مرکزی و دولت موافق این مصوبه مجلس بود. مصلحت این است که کمک شود تا این افراد تسهیلات را تسویه کنند. شورای نگهبان می‌گوید بار مالی بر بانک‌ها دارد، ولی ما موافقیم این اجرا شود و باید پشتوانه برای بانک‌ها ایجاد شود.

رییس کل بانک مرکزی با اشاره به پیگیری واگذاری بنگاه‌های اقتصادی بانک‌ها تصریح کرد: من هنوز از میزان واگذاری‌ها راضی نیستم باوجود اینکه بانک‌ها اقداماتی کرده اند؛ اما علت اینجاست که بانک‌ها بنگاه داری را دوست دارند، اعمال نفوذ‌هایی در شرکت‌ها می‌کنند و ... راهکار‌هایی را با وزیر اقتصاد در نظر گرفته ایم تا امسال کار‌های مهمی انجام شود. بانک‌های ناتراز را جمع و جور می‌کنیم.

همتی با بیان اینکه ادغام بانک‌ها عملیاتی شده است و الان تحت مدیریت بانک سپه هستند، افزود: مشکلاتی که الان در سیستم بانکی رخ داده است یک شبه ایجاد نشده است که یک شبه حل شود.

همتی تورم نقطه به نقطه را کاهنده اعلام کرد و افزود: نرخ رشد تورم کاهنده شده است، البته تورم هنوز است، ولی دیگر ماهی ۵ درصد تورم نداریم.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : همتی     |     ارز صادراتی     |     حذف صفر     |     نقدینگی     |     بانک مرکزی     |     بازار ارز     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
آخرین اخبار
پربیننده ترین اخبار
دیگر رسانه ها
دلار تک نرخی در بودجه ۹۹
دلار تک نرخی در بودجه ۹۹ دولت با تک نرخی کردن ارز در سال آینده مانع از ایجاد رانت در اقتصاد شود. ارز نیمایی معیار خوبی برای ارز در بودجه ۹۹ است
یکشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۸ |
نظرسنجی
18.205.60.226
بزرگترین چالش صادراتی کشور در حال حاضر چیست؟ارسال
تلگرام
=
قیمت ارز
نام قیمت زنده درصدتغییر مبلغ تغییر کمترین بیشترین
قیمت سکه و طلا
نام قیمت زنده کمترین بیشترین
نرخ لایبور و یوریبور
euriborRate euriborPercentage euriborDate
liborRate liborPercentage liborDate
آب و هوا
ریشه پنهان اعتراضات
ریشه پنهان اعتراضات علی میرزاخانی - اقتصاددان
چهارشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۸ |
دکترین شوک (ظهور سرمایه داری فاجعه)
دکترین شوک (ظهور سرمایه داری فاجعه)

کتاب دکترین شوک (ظهور سرمایه داری فاجعه)، اثری نوشته ی نائومی کلاین است که نخستین بار در سال ۲۰۰۷ ...
تلگرام
ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح: