2019 December 7   ,   ١٠ ربيع الثاني ١٤٤١   ,    شنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۸     
کد خبر : ۲۸۳۸۲ گروه : اقتصاد کلان تاریخ انتشار :یکشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۸
موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی وزارت صمت منتشر کرد: نقشه راه واردات و صادرات

این کتاب به نوعی نقشه راه صادر کنندگان و وارد کنندگان در بعد مقررات و فرآیند های تشریفات اداری بوده و در مجموع کتاب قانون و مقررات صادرات و واردات است که وزارت صنعت معدن و تجارت در راستای وظایف قانونی خود برای آگاهی عمومی منتشر می کند.

به گزارش پایگاه خبری اگزیم نیوز، موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی وزارت صمت با محوریت وزارت بازرگانی، در راستای ارتقای آگاهی و اشراف هرچه بیشتر بازرگانان اعم از تولید کنندگان ، وارد کنندگان و صادرکنندگان کالا و خدمات ، شرکت های حمل و نقل ،کارگزاران گمرکی، حق العمل کاران و پیمانکاران (خدمات فنی و مهندسی ) به مقررات و الزامات قانونی مرتبط با این امور، ایفای تعهدات در سیستم بانکی ، فرایند تشریفات سفارش واردات و صادرات، دسترسی به اطلاعات و مقررات عمومی صادرات و واردات سالانه را با انتشار مجموعه ای از مقررات واردات و صادرات برای ایشان میسر ساخته است.

 لازم به ذکر است مقررات صادرات و واردات در این وزارت خانه، چند دهه قدمت دارد و شامل قانون مقررات صادرات و واردات مصوب 4/7/1372 می شود که کلیه احکام دائمی را پیش روی فعالان در تجارت خارجی قرار می دهد .

 در معدود مواردی تغییراتی در این قانون رخ داده که مقوله استرداد (drao back ) از آن جمله است  است؛ ضمن تصویب آخرین نسخه قانون گمرک در آبان ماه 1390 در بخش مربوط به استرداد،  قانون صادرات و واردات از یک ثابت معنا داری برخوردار شد.

 که البته آیین نامه اجرایی این قانون یک سال بعد یعنی در سال 1373 تصویب و به مرحله اجرا گذاشته شده است .

 در این کتاب، رئوس و عین مواد و یا تبصره هایی بر گرفته از قوانین و مقرراتی که واردات و صادرات کالا و خدمات توام با کالا ، شامل دانش فنی و تکنولوژی که حسب مورد در ارتباط با کالاهای ورودی و خروجی کاربرد دارند و عدم آگاهی از آنها موجبات ایستایی کالا در جریان تشریفات گمرکی را موجب می گردد؛ همچنین کتاب مربوط به قانون و مقررات صادرات و واردات؛ پیشاپیش افراد را متوجه اهمیت رعایت مقررات می کند.

 به گزارش اگزیم نیوز بطور کلی مجموعه دانستنیها در فرآیند تشریفات از مرحله بازاریابی سفارش ، قرارداد ، ثبت سفارش در سازمان دولتی ( وزارت صمت و .... ) عقد قرارداد حمل ، بیمه ، بازرسی و حصول انتقال کالا به مقصد در واردات و ارسال محموله های صادراتی  در این مجموعه پیش روی مخاطبین قرار گرفته است .

افزون بر این ، شرایط ورود و یا صدور حقوق و عوارض ورودی یا صدوری ، الزامات قانونی و آیین نامه ای که در مورد هر یک قلم یا گروه کالاهای گوناگون در بیش از 7000 خط تعرفه ای 8 رقمی ممکن بوده و جداول پیوست بر اساس یک تعرفه ( نمانکلاتور ) بین المللی موسوم به HS  ، در این کتاب قابل دسترسی است

 در این کتاب در قالب کنوانسیون هایی در خصوص مواد روان گردان شیمیایی ، مواد مخرب لایه ازون ، بازیافت ها ، موادی که در ساخت سلاحهای شیمیایی و کشتار جمعی کاربرد دارند، به مخاطب هشدار داده و به وارد کنندگان پیشنهاد می دهد قبل از سفارش ، عدم تطابق مواردی را که قصد ورود و یا صدور آن را دارند بررسی کنند تا  از مواجهه با مشکلات احتمالی مصون بماند . 

 تعرفه های ترجیحی و نیز موارد مشمول استاندارد های اجباری ، بطور مبسوط به تفکیک کالا های مختلف هم در  بدو ورود و هم در همگام صدور در این کتاب ذکر شده است.

 به گزارش اگزیم نیوز این کتاب به نوعی  نقشه راه صادر کنندگان و وارد کنندگان در بعد مقررات و فرآیند های تشریفات اداری بوده و در مجموع کتاب قانون و مقررات صادرات و واردات است که وزارت صنعت معدن و تجارت در راستای وظایف قانونی خود برای  آگاهی عمومی منتشر می کند.  

 

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
آخرین اخبار
پربیننده ترین اخبار
دیگر رسانه ها
دلار تک نرخی در بودجه ۹۹
دلار تک نرخی در بودجه ۹۹ دولت با تک نرخی کردن ارز در سال آینده مانع از ایجاد رانت در اقتصاد شود. ارز نیمایی معیار خوبی برای ارز در بودجه ۹۹ است
یکشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۸ |
نظرسنجی
18.205.60.226
بزرگترین چالش صادراتی کشور در حال حاضر چیست؟ارسال
تلگرام
=
قیمت ارز
نام قیمت زنده درصدتغییر مبلغ تغییر کمترین بیشترین
قیمت سکه و طلا
نام قیمت زنده کمترین بیشترین
نرخ لایبور و یوریبور
euriborRate euriborPercentage euriborDate
liborRate liborPercentage liborDate
آب و هوا
ریشه پنهان اعتراضات
ریشه پنهان اعتراضات علی میرزاخانی - اقتصاددان
چهارشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۸ |
دکترین شوک (ظهور سرمایه داری فاجعه)
دکترین شوک (ظهور سرمایه داری فاجعه)

کتاب دکترین شوک (ظهور سرمایه داری فاجعه)، اثری نوشته ی نائومی کلاین است که نخستین بار در سال ۲۰۰۷ ...
تلگرام
ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح: