2019 September 17   ,   ١٨ المحرّم ١٤٤١   ,    سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸     
کد خبر : ۲۸۴۹۸ گروه : واردات تاریخ انتشار :جمعه ۸ شهریور ۱۳۹۸
رئیس سازمان غذا و دارو: تامین مواد اولیه دارو در کشور به ۹۰ درصد افزایش می‌یابد

رئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به اینکه اکنون ۶۰ درصد مواد اولیه دارو در کشور تامین می‌شود، گفت: اکنون ۹۷ درصد دارو‌ها در کشور تولید می‌شود که تلاش می‌کنیم تا پایان دولت تامین مواد اولیه دارو را به ۹۰ درصد ارتقا دهیم

به گزارش میزان محمدرضا شانه ساز، رئیس سازمان غذا و دارو در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان اعلام کرد: تامین مواد اولیه دارو ارزش افزوده بالایی برای کشور دارد که تحقق این مهم یکی از اقدامات جدی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دولت دوازدهم است.

وی ادامه داد: اگر توانایی تولید ۹۹ درصد دارو‌های مورد نیاز را در داخل کشور نداشتیم چه بسا مجبور می‌شدیم دارو‌ها را از کشور‌ها دیگر وارد کینم.

رئیس سازمان غذا و دارو تصریح کرد: اکنون ۲ درصد دارو‌ها اقلامی است که مشابه تولید داخل بوده و به دلایل مختلف از خارج از کشور وارد می‌شود که ارزبری که در حوزه تامین مواد اولیه برای کشور ایجاد می‌کند حدود ۶۵۰ تا ۸۰۰ میلیون دلار است.

وی اضافه کرد: این در حالی است که برای دارو‌های وارداتی ۱.۳ میلیارد دلار باید ارز بگذاریم یعنی اگر می‌خواستیم مانند سال ۵۷ این میزان دارو را از خارج وارد کنیم و با برند‌های غربی تامین کننده اقلام می‌شدیم ارزبری حدود ۴۵ میلیارد دلار یعنی بیش از کل ارزآوری از محل فروش نفت را باید برای تامین داروی مردم هزینه می‌کردیم.

رئیس سازمان غذا و دارو با بیان این که در عرصه صنعت، داروسازی کشور در تحقق شعار‌های اقتصاد مقاومتی گام‌های بلندی برداشته و سرآمد است، بیان کرد: امروز یقین داریم که برنامه ریزی‌های صورت گرفته توسط دشمن به این دلیل بوده تا ما را در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی با مشکل مواجه کند.

وی اظهار داشت: اکنون در جایی قرار داریم که شرکت‌های دارویی بزرگ که بیش از نیم قرن با ایران کار می‌کنند به صورت علنی مکاتبه کرده و عنوان می‌کنند تحت فشار بوده و اجازه کار کردن با ایران و ارائه مواد اولیه و دارو را نمی‌دهند.

شانه ساز با اشاره به اینکه وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در حوزه داروخانه‌ها به مشکلات داروسازان و داروخانه‌ها عنایت ویژه‌ای دارند و می‌دانند این بخش فوق العاده چالشی و حیاتی است، تصریح کرد: به طور عموم آیین نامه‌ها، ضوابط و دستورالعمل‌هایی که طی سال‌های گذشته صورت گرفته توجه به اقتصاد دارو نداشته است و سال‌ها قیمت دارو بسته شده و نامشخص بوده است.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : تعرفه دارو     |     تولید دارو     |     واردات دارو     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
آخرین اخبار
پربیننده ترین اخبار
دیگر رسانه ها
تناقض نقدینگی و تولید در اقتصاد ایران
تناقض نقدینگی و تولید در اقتصاد ایران رشد اقتصادی منفی است و رشد نقدینگی ۲۳ درصد. بنگاه های تولیدی از نبود منابع گلایه دارند و نقدینگی به به نزدیک دو هزار تریلوین تومان رسیده است. این تناقض ها چگونه قابل رفع هستند؟
شنبه ۲۳ شهریور ۱۳۹۸ |
نظرسنجی
34.237.76.91
بزرگترین چالش صادراتی کشور در حال حاضر چیست؟ارسال
تلگرام
=
قیمت ارز
نام قیمت زنده درصدتغییر مبلغ تغییر کمترین بیشترین
قیمت سکه و طلا
نام قیمت زنده کمترین بیشترین
نرخ لایبور و یوریبور
euriborRate euriborPercentage euriborDate
liborRate liborPercentage liborDate
آب و هوا
 واردات سنگ آهن در کمین زنجیره‌ی تولید
وزیر اسبق بازرگانی در گفت‌وگو با "اگزیم نیوز" عنوان کرد: واردات سنگ آهن در کمین زنجیره‌ی تولید یحیی آل اسحاق معتقد است وضع تعرفه ۲۵ درصدی بر صادرات سنگ آهن تهدید بزرگی برای زنجیره تولید این محصول است و تنها تشکیل شورای سیاستگذاری و دخالت دادن نظرات عموم سرمایه‌گذران در زنجیره تولید آهن، می ...
یکشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۸ |
آشنایی با تازه های کتب بازار سرمایه
آشنایی با تازه های کتب بازار سرمایه

به گفته دکتر سعید مستشار مولف کتاب الفبای بورس، این کتاب به زبان بسیار ساده مفاهیم و کلیات بازار ...
تلگرام
ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح: