2019 December 15   ,   ١٨ ربيع الثاني ١٤٤١   ,    یکشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۸     
کد خبر : ۳۰۸۰۰ گروه : تولید و صادرات تاریخ انتشار :سه شنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۸
وزیر صمت خبر داد اصلاح مصوبات بازگشت ارز صادراتی

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: امسال مصوبات بازگشت ارز صادراتی نسبت به سال گذشته ۸۰ درصد اصلاح شده است

«رضا رحمانی» امروز سه‌شنبه  در نشست صبحانه کاری اتاق بازرگانی ایران افزود: در شرایط جدید باید ارتباط تنگاتنگ بین وزارت صنعت و اتاق بازرگانی وجود داشته باشد و این ارتباط منجر به اخذ تصمیمات جدید شود. 

او عنوان کرد: هیچ محدودیتی ندارم که حتی هفته‌ای یک‌بار با بخش خصوصی جلسه داشته باشم، به شرطی که با برنامه‌ریزی و پیگیری باشد.

وزیر صمت ادامه داد:  در این سال‌ها مشکل اصلی واحدهای تولیدی، دسترسی به منابع مالی و سرمایه در گردش بوده است، چنانچه آمارهای بانک مرکزی نشان می‌دهد تسهیلات پرداخت شده به بخش صنعت ۲۷ درصد بوده که اگر تمدیدی‌ها را از آن کم کنیم، به ۱۸ درصد می‌رسد.

رحمانی همچنین اظهار کرد: امسال مصوبات بازگشت ارز صادراتی نسبت به سال گذشته ۸۰ درصد اصلاح شده که نتیجه همین جلسات تخصصی بوده است.
وزیر صمت در نشست صبحانه کاری اتاق ایران عنوان کرد 

واردات بدون انتقال ارز به صورت محدود، ایرادی ندارد 


رضا رحمانی در بخش دیگری از صحبت های خود گفت: اگر کالایی در زمانی که ممنوعیت واردات وجود نداشته، به کشور وارد شده از نظر ما محدودیتی برای ورود ندارد و البته این نظر وزارت صنعت نیز به بانک مرکزی اعلام شده است.
او در عین حال از برگزاری نشست با رئیس کل بانک مرکزی که در روزهای آینده برگزار خواهد شد، خبر داد وگفت:  این موارد مطرح و به جمع بندی خواهیم رسید.

او در ادامه دلیل رسوب  کالا در گمرکات را بیشتر مرتبط با کالاهای اساسی دانست و گفت: اگر کالاهای اساسی و نهاده های تولید در گمرکات به وفور موجود است، نباید نگاه منفی به آن داشت. این در شرایطی است که برخی کالاهای اساسی را با توجه به شرایط کنونی تولید داخلی، توزیع نخواهیم کرد که نمونه آن برنج است.

رحمانی به اختلاف نظر بانک مرکزی با وزارت صنعت در حوزه واردات بدون انتقال ارز گریزی زد و گفت: اگر واردات بدون انتقال ارز به صورت محدود و کنترل شده، باشد، ازنظر ما دچار ایراد نیست.

او از فعالان اقتصادی درخواست کرد با هماهنگی اتاق بازرگانی هر ماه و یا حداکثر دو ماه یک بار گرد هم آیند تا در جلسات مشترک با وزیر و معاونان وزارت صنعت، مسائل را پیگیری نمایند.

وزیر صمت همچنین با اشاره به آمارها گفت: آمارهای بانک مرکزی نشان می دهد، تسهیلات پرداخت شده به بخش صنعت ۲۷ درصد بوده که اگر تمدید بازپرداخت این وام ها را از آن کم کنیم، این سهم به ۱۸ درصد می رسد.

رحمانی با بیان اینکه تا سال ۱۴۰۰ باید ۱۰ میلیارد دلار واردات را تبدیل به ساخت داخلی کنیم، گفت: فهرست این کالاها در رشته های مختلف مشخص است و کمیته های مختلفی را در این زمینه تشکیل داده ایم.

 او با بیان اینکه از  10 میلیارد دلاری که برای ساخت داخلی در نظر گرفته شده است، ۲.۴ میلیارد دلار مربوط به معدن و صنایع معدنی است، گفت:  بر همین  این اساس، باید رونق تولید را مدنظر قرار داد؛  چراکه باید برخی زنجیره ها را راه اندازی کرد؛ این در شرایطی است که با توجه به اینکه ساخت داخلی، راهبرد اعلامی از سوی مقام معظم رهبری بوده و سیاست کلان نظام به شمار می‌رود، هر وزیری که در وزارت صنعت قرار گیرد، باید این راه را ادامه دهد.

وی تصریح کرد: از این ۱۰ میلیارد دلار ۱.۴ میلیارد دلار مرتبط با حوزه خودرو و قطعه سازی است که امیدواریم در سال جاری و آینده، این برنامه را به خوبی پیش بریم.

به گفته رحمانی، در سال ۹۸ تعداد بخشنامه ها و مقررات خلق الساعه بسیار کمتر از سال ۹۷ است که این از سوی وزارت صنعت و بانک مرکزی کاملا قابل رصد بوده و مشهود است.

وی با بیان اینکه اموال ایران خودرو باید واگذار شود، گفت: بانک پارسیان در ایران خودرو سهام دارد، بر این اساس به وزیر اقتصاد اعلام کرده ام که یک دفترخانه را معرفی کند تا کار انتقال سهام صورت گیرد تا این سهام به عنوان بدهی ایران خودرو، رفع و رجوع شود؛ این در حالی است که وزیر اقتصاد از موافقت وزارت صنعت با واگذاری اموال خودروسازان نتعجب کرده بود، چراکه در دوره‌های قبلی، وزیر یا بدنه وزارتخانه موافق با واگذاری نبودند.

رحمانی با بیان اینکه برخی سیاستمداران در دنیا معتقد بودند که ایران چهل سالگی انقلاب خود را نخواهد دید، گفت: اکنون از پیچ سخت تحریم عبور کرده ایم، البته ما مشکل جدی نداریم و برخی مشکلاتی که وجود دارد، باید حل و فصل شود، این در حالی است که هر روز ۱۰۰ قلم کالا را به لحاظ بازار و ۴۴ قلم کالا را به لحاظ تولید از جمله فولاد، خودرو، شوینده ها، کاشی و سرامیک را کنترل می کنیم.

وی اظهار داشت: در شرایط کنونی از ۴۴ قلم کالا بیش از دو سوم در شش ماهه ابتدای سال جاری افزایش تولید داشته اند، این در حالی است که در برخی از کالاها، طرح خودکفایی اجرایی شده است.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : بازگشت ارز     |     ارز صادراتی     |     واردات     |     صادرات     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
آخرین اخبار
پربیننده ترین اخبار
دیگر رسانه ها
بازار ۳.۸ تریلیون دلاری اسلامی تا ۲۰۲۳
بازار ۳.۸ تریلیون دلاری اسلامی تا ۲۰۲۳ دارایی های اسلامی منطبق بر شریعت در مقایسه با سال ۲۰۰۳ در حدود۲۰ برابر رشد کرده اند و به ۳.۸ تریلیون دلار رسیده اند
شنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۸ |
نظرسنجی
3.81.29.254
بزرگترین چالش صادراتی کشور در حال حاضر چیست؟ارسال
تلگرام
=
قیمت ارز
نام قیمت زنده درصدتغییر مبلغ تغییر کمترین بیشترین
قیمت سکه و طلا
نام قیمت زنده کمترین بیشترین
نرخ لایبور و یوریبور
euriborRate euriborPercentage euriborDate
liborRate liborPercentage liborDate
آب و هوا
کاهش ۱۰۵ هزار میلیارد تومانی درآمد نفت یارانه‌؛ درآمدهای مالیاتی ۱۹۵ هزار میلیارد تومان
«اگزيم نيوز» از جزئيات ارقام بودجه ۹۹ گزارش مي دهد کاهش ۱۰۵ هزار میلیارد تومانی درآمد نفت یارانه‌؛ درآمدهای مالیاتی ۱۹۵ هزار میلیارد تومان لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ با منابع کلی ۱۹۸۸ هزار میلیارد تومان به مجلس شورای اسلامی تقدیم شد
یکشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۸ |
دکترین شوک (ظهور سرمایه داری فاجعه)
دکترین شوک (ظهور سرمایه داری فاجعه)

کتاب دکترین شوک (ظهور سرمایه داری فاجعه)، اثری نوشته ی نائومی کلاین است که نخستین بار در سال ۲۰۰۷ ...
تلگرام
ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح: