2020 September 20   ,   ٣ صفر ١٤٤٢   ,    یکشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۹     
کد خبر : ۳۰۸۰۷ گروه : اقتصاد کلان تاریخ انتشار :چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸
اگزیم نیوز در گفت‌وگو با کارشناس بخش مسکن بررسی کرد: تداوم رکود مسکن تا ۱۴۰۰

مهدی سلطان محمدی، کارشناس بازار مسکن، در گفت‌وگو با "اگزیم نیوز" با اشاره به شرایط رکودی در بازار مسکن پیش بینی کرد شرایط امروزی تا سال 1400 باقی خواهد ماند. 

سلطان‌محمدی گفت: افزایش وام خرید مسکن منجر به خروج بازار از رکود نخواهد شد. اما مشخصا تاثیراتی را در این بازار از خود بر جای خواهد گذاشت.

وی افزود: بخش مهمی از رکود به جهت عدم افزایش توان خرید خانوارها است که منجر شده بازار وارد رکود شود. در چنین شرایطی برای اینکه بازار را تقویت کنیم دو راه بیشتر نداریم؛ یا باید توان خرید خانوار را افزایش بدهیم که لازمه این مساله، افزایش درآمد ملی است. با توجه به شرایط تحریم و وضعیت اقتصاد کشور، این احتمال در آینده کوتاه مدت چندان متصور نیست. در راه دوم می‌توان ضمن پرداخت تسهیلات به خانوارها، به روند بازار یاری رساند.

او ادامه داد: هر میزان تسهیلات را در بودجه خرید خانوار بیشتر کنیم، به تقاضای موثر در بازار بیشتر کمک شده است. لازمه این موضوع این است که تسهیلات با نرخ مناسبی در اختیار مردم قرار بگیرد. در شرایط کنونی باید گفت متاسفانه بانک‌ها با دشواری‌هایی روبر هستند. اگر بنا باشد این منابع از طریق تجهیز سپرده‌های مردمی انجام شود، سیاست مناسبی را اخذ نموده‌ایم. اما اگر قرار باشد سیاست‌های نادرست گذشته مجددا ادامه‌دار شود و به عنوان مثال از طریق استقراض از بانک مرکزی تسهیلات مسکن به مردم صورت بگیرد، باید مجددا منتظر افزایش تورم باشیم.

این کارشناس بازار مسکن ابراز داشت: هر میزان بخش تقاضا را تقویت کنیم، در معادله اقتصادی که بین عرضه و تقاضا وجود دارد، طبیعتا نقطه تعادل را به سمت بالاتری هدایت نموده‌ایم. در خصوص بخش مسکن نیز همینگونه است. افزایش توان مردم در نهایت باعث افزایش تقاضا خواهد شد و اثر مثبتی در قیمت‌ها ایجاد خواهد کرد. این اثر در شرایط رکود فعلی آنچنان زیاد و نگران کننده نخواهد بود و اثر مثبت این تصمیم که همان تهیه مسکن است، بیشتر به چشم خواهد آمد و لذا سیاست مثبتی تلقی می‌شود.

او گفت: در شرایط رکود توصیه به افزایش وام خرید مسکن می‌شود. اگر در شرایط تورم باشیم، این سیاست به هیچ وجه توصیه نخواهد شد. در کل و با توجه به شرایط کنونی، باید گفت چشم‌انداز چندان روشنی در حوزه مسکن پیش‌رو نخواهد بود. البته این مشکل صرفا به دلیل سیاست‌های دولت نیست.

به گفته وی در حوزه مسکن همیشه شاهد دوره‌های رکود و رونق متوالی هستیم. بعد از یک دوره رونق و افزایش شدید قیمت‌ها، همیشه شاهد رکود در بازار مسکن بوده‌ایم. در سال‌های 96 و 97 شاهد چنین بازاری بودیم. حال باید تا سال 1400 منتظر یک دوران رکود باشیم. قیمت‌ها و حجم معاملات چندان بالا نخواهد رفت و بازار در رکود به سر خواهد برد.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : تسهیلات مسکن     |     رونق و رکود مسکن     |     بخش مسکن     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
آخرین اخبار
پربیننده ترین اخبار
دیگر رسانه ها
سهم ۲۲ درصدی عراق از صادرات پنج ماهه کشور
سهم ۲۲ درصدی عراق از صادرات پنج ماهه کشور آمارهای منتشر شده از سوی گمرگ ایران نشان می‌دهد که صادرات ایران به عراق در پنج ماهه نخست امسال معادل ۲ میلیارد و ۴۰۶ میلیون دلار بوده و سهم ۲۲ درصدی از کل صادرات کشور داشته است.
چهارشنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۹ |
نظرسنجی
3.228.10.17
بزرگترین چالش صادراتی کشور در حال حاضر چیست؟ارسال
تلگرام
=
قیمت ارز
نام قیمت زنده درصدتغییر مبلغ تغییر کمترین بیشترین
قیمت سکه و طلا
نام قیمت زنده کمترین بیشترین
نرخ لایبور و یوریبور
euriborRate euriborPercentage euriborDate
liborRate liborPercentage liborDate
آب و هوا
تحلیل عملکرد اگزیم بانک مالزی و توسعه بانکداری اسلامی
اگزیم نیوز گزارش می دهد: تحلیل عملکرد اگزیم بانک مالزی و توسعه بانکداری اسلامی اگزیم بانک مالزی در برنامه راهبردی افق چشم انداز سال ۲۰۲۵ میلادی خود توسعه خدمات بانکداری اسلامی را به عنوان هدف اصلی تعیین کرده است. در نتیجه این برنامه توسعه خدمات بانکداری اسلامی میزان خدمات مالی ...
چهارشنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۹ |
تلگرام
ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح: