2019 December 15   ,   ١٨ ربيع الثاني ١٤٤١   ,    یکشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۸     
کد خبر : ۳۰۸۰۷ گروه : اقتصاد کلان تاریخ انتشار :چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸
اگزیم نیوز در گفت‌وگو با کارشناس بخش مسکن بررسی کرد: تداوم رکود مسکن تا ۱۴۰۰

مهدی سلطان محمدی، کارشناس بازار مسکن، در گفت‌وگو با "اگزیم نیوز" با اشاره به شرایط رکودی در بازار مسکن پیش بینی کرد شرایط امروزی تا سال 1400 باقی خواهد ماند. 

سلطان‌محمدی گفت: افزایش وام خرید مسکن منجر به خروج بازار از رکود نخواهد شد. اما مشخصا تاثیراتی را در این بازار از خود بر جای خواهد گذاشت.

وی افزود: بخش مهمی از رکود به جهت عدم افزایش توان خرید خانوارها است که منجر شده بازار وارد رکود شود. در چنین شرایطی برای اینکه بازار را تقویت کنیم دو راه بیشتر نداریم؛ یا باید توان خرید خانوار را افزایش بدهیم که لازمه این مساله، افزایش درآمد ملی است. با توجه به شرایط تحریم و وضعیت اقتصاد کشور، این احتمال در آینده کوتاه مدت چندان متصور نیست. در راه دوم می‌توان ضمن پرداخت تسهیلات به خانوارها، به روند بازار یاری رساند.

او ادامه داد: هر میزان تسهیلات را در بودجه خرید خانوار بیشتر کنیم، به تقاضای موثر در بازار بیشتر کمک شده است. لازمه این موضوع این است که تسهیلات با نرخ مناسبی در اختیار مردم قرار بگیرد. در شرایط کنونی باید گفت متاسفانه بانک‌ها با دشواری‌هایی روبر هستند. اگر بنا باشد این منابع از طریق تجهیز سپرده‌های مردمی انجام شود، سیاست مناسبی را اخذ نموده‌ایم. اما اگر قرار باشد سیاست‌های نادرست گذشته مجددا ادامه‌دار شود و به عنوان مثال از طریق استقراض از بانک مرکزی تسهیلات مسکن به مردم صورت بگیرد، باید مجددا منتظر افزایش تورم باشیم.

این کارشناس بازار مسکن ابراز داشت: هر میزان بخش تقاضا را تقویت کنیم، در معادله اقتصادی که بین عرضه و تقاضا وجود دارد، طبیعتا نقطه تعادل را به سمت بالاتری هدایت نموده‌ایم. در خصوص بخش مسکن نیز همینگونه است. افزایش توان مردم در نهایت باعث افزایش تقاضا خواهد شد و اثر مثبتی در قیمت‌ها ایجاد خواهد کرد. این اثر در شرایط رکود فعلی آنچنان زیاد و نگران کننده نخواهد بود و اثر مثبت این تصمیم که همان تهیه مسکن است، بیشتر به چشم خواهد آمد و لذا سیاست مثبتی تلقی می‌شود.

او گفت: در شرایط رکود توصیه به افزایش وام خرید مسکن می‌شود. اگر در شرایط تورم باشیم، این سیاست به هیچ وجه توصیه نخواهد شد. در کل و با توجه به شرایط کنونی، باید گفت چشم‌انداز چندان روشنی در حوزه مسکن پیش‌رو نخواهد بود. البته این مشکل صرفا به دلیل سیاست‌های دولت نیست.

به گفته وی در حوزه مسکن همیشه شاهد دوره‌های رکود و رونق متوالی هستیم. بعد از یک دوره رونق و افزایش شدید قیمت‌ها، همیشه شاهد رکود در بازار مسکن بوده‌ایم. در سال‌های 96 و 97 شاهد چنین بازاری بودیم. حال باید تا سال 1400 منتظر یک دوران رکود باشیم. قیمت‌ها و حجم معاملات چندان بالا نخواهد رفت و بازار در رکود به سر خواهد برد.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : تسهیلات مسکن     |     رونق و رکود مسکن     |     بخش مسکن     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
آخرین اخبار
پربیننده ترین اخبار
دیگر رسانه ها
بازار ۳.۸ تریلیون دلاری اسلامی تا ۲۰۲۳
بازار ۳.۸ تریلیون دلاری اسلامی تا ۲۰۲۳ دارایی های اسلامی منطبق بر شریعت در مقایسه با سال ۲۰۰۳ در حدود۲۰ برابر رشد کرده اند و به ۳.۸ تریلیون دلار رسیده اند
شنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۸ |
نظرسنجی
3.81.29.254
بزرگترین چالش صادراتی کشور در حال حاضر چیست؟ارسال
تلگرام
=
قیمت ارز
نام قیمت زنده درصدتغییر مبلغ تغییر کمترین بیشترین
قیمت سکه و طلا
نام قیمت زنده کمترین بیشترین
نرخ لایبور و یوریبور
euriborRate euriborPercentage euriborDate
liborRate liborPercentage liborDate
آب و هوا
کاهش ۱۰۵ هزار میلیارد تومانی درآمد نفت یارانه‌؛ درآمدهای مالیاتی ۱۹۵ هزار میلیارد تومان
«اگزيم نيوز» از جزئيات ارقام بودجه ۹۹ گزارش مي دهد کاهش ۱۰۵ هزار میلیارد تومانی درآمد نفت یارانه‌؛ درآمدهای مالیاتی ۱۹۵ هزار میلیارد تومان لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ با منابع کلی ۱۹۸۸ هزار میلیارد تومان به مجلس شورای اسلامی تقدیم شد
یکشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۸ |
دکترین شوک (ظهور سرمایه داری فاجعه)
دکترین شوک (ظهور سرمایه داری فاجعه)

کتاب دکترین شوک (ظهور سرمایه داری فاجعه)، اثری نوشته ی نائومی کلاین است که نخستین بار در سال ۲۰۰۷ ...
تلگرام
ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح: