2019 November 12   ,   ١٥ ربيع الأوّل ١٤٤١   ,    سه شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۸     
کد خبر : ۳۰۸۸۶ گروه : اقتصاد کلان تاریخ انتشار :سه شنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۸
در نودمین نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی مطرح شد علایم بهبودی در اقتصاد کشور

وزیر اقتصاد اعلام کرد در آستانه اولین سالگرد تحریم های آمریکا اقتصاد ایران توانست علایم بهبود را از سر بگیرد

به گزارش خبرنگار اگزیم نیوز عصر دیروز وزیر اقتصاد، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس و رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در این نشست، پیشنهادات کوتاه‌مدت و بلندمدت جهت پوشش نوسانات ارزی، حل مشکلات فعالان اقتصادی به ویژه تسهیلات‌گیرندگان ارزی از صندوق توسعه ملی و اساسنامه پیشنهادی در حوزه راه اندازی نهاد تنظیم‌گر در حوزه مبادلات اقلام ضایعاتی و پسماندها و بررسی اساسنامه پیشنهادی مورد بررسی قرار گرفت.

فرهاد دژپسند گفت: ١٣ آبان علاوه بر اهمیت سیاسی، یادآور یک واقعه مهم اقتصادی یعنی شروع تحریم های آمریکاست، تحریم هایی آمریکا انتظار داشت ظرف سه ماه منجر به تغییر نظام در ایران شود.

به گفته وزیر امور اقتصاد و دارایی یکسال پس از آغاز تحریم ها، شرایط به گونه ای رقم خورده که ترامپ و چندین کشور اذعان دارند که تغییر نظام در جمهوری اسلامی کار ساده ای نیست و در ادامه کشورهایی چون ژاپن و فرانسه تلاش کردند ایران را مجاب به مذاکره کنند.

دژپسند با اشاره به شرایط اقتصادی کشور گفت: آنچه امروز در بخش اقتصاد شاهدش هستیم حتما مطلوب ما نیست اما قطعا با آنچه امریکا انتظار داشت فاصله دارد.

به گفته وزیر اقتصاد امروز با گذار از دوره تلاطم، به شرایط روبه بهبود و البته قابل قبول ورود پیدا کرده است؛کاهش ۱۱ درصدی صادرات را در ٧ ماهه نخست امسال نیز زیر مجموعه اصلاح قیمت پایه های صادراتی در ۴ ماه قبل است و واقعیت این است که صادرات با وجود تحریم ها رشد داشته است.

دژپسند با اشاره به روند رو به بهبود در اقتصاد کشور گفت: آرامش نسبی بر اقتصاد حاکم شده و شاهد رشد مثبت در برخی شاخص ها از جمله کاهش نرخ بیکاری روستایی و شهری در برخی استانها از جمله استان خراسان رضوی بوده ایم.

وی با اشاره به کاهش تقاضای ارز نسبت به عرضه در سامانه نیما گفت: نرخ ارز در کشور به تعادل نسبی رسیده است و در خلا درآمدهای نفتی، شاهد بروز ظرفیت صادرات غیرنفتی در تامین نیاز ارزی کشور هستیم

وزیر اقتصاد بر مبنای اطلاعات ۶ ماهه اقتصادی اعلام کرد: اقتصاد ایران ظرفیت رشد بالا را دارد؛ بخش خصوصی به عنوان پیشران تیم اقتصادی کشور این توانمندی را دارد تا در سال آینده شرایط بهتری را در اقتصاد رقم بزند.

 غلامحسین شافعی نیز در ادامه این نشست با اشاره به فشار مضاعف وارده بر فعالان اقتصادی از سمت تحریم های خارجی و مانع تراشی های داخلی طی یکسال گذشته، گفت: فعالان اقتصادی در چنین شرایطی به فعالیت ادامه دادند و عملکردشان به صورتی بوده که امروز شاهد تقدیر وزیر اقتصاد و رئیس کل بانک مرکزی از آنها هستیم.

به گزارش پایگاه خبری اگزیم نیوز رئیس اتاق بازرگانی ایران تغییر مقررات را یکی از موانع بزرگ تداوم صادرات در سال گذشته دانست و  گفت: با همه مشکلات ناشی از مقررات خلق الساعه آمارهای اقتصادی از کند شدن روند رشد منفی خبر می دهد و  بخش کشاورزی یکی از حوزه های تاثیر گذار در بهبود وضعیت اقتصاد کشور بوده است.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : ثبات اقتصادی     |     اقتصاد ایران     |     رشد اقتصادی     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
آخرین اخبار
پربیننده ترین اخبار
دیگر رسانه ها
۴ میلیارد دلار فعالیت مالی اسلامی در آمریکا
۴ میلیارد دلار فعالیت مالی اسلامی در آمریکا فعالیت های مالی اسلامی در آمریکا روز به روز در حال گسترش است و به رغم چالش هایی که در حوزه قوانین وجود دارد اما این بازار نفوذ خوبی به خصوص در بین مسلمانان این کشور داشته است
شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸ |
یادداشت
نظرسنجی
3.95.131.97
بزرگترین چالش صادراتی کشور در حال حاضر چیست؟ارسال
تلگرام
=
قیمت ارز
نام قیمت زنده درصدتغییر مبلغ تغییر کمترین بیشترین
قیمت سکه و طلا
نام قیمت زنده کمترین بیشترین
نرخ لایبور و یوریبور
euriborRate euriborPercentage euriborDate
liborRate liborPercentage liborDate
آب و هوا
خوب و بد اصلاحات جدید مالیات ستانی
مهدی پازوکی اقتصاددان در گفت وگو با «اگزیم نیوز» خوب و بد اصلاحات جدید مالیات ستانی مهدی پازوکی اقتصاددان، ضمن تاکید بر ضرورت به صفر رساندن معافیت های مالیاتی و فرارهای مالیاتی، مالیات ستانی از سپرده های بانکی را در شرایط نامطمئن اقتصادی شیوه مناسبی نمی داند و معتقد است که اعمال ...
شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸ |
معرفی کتاب فریب طعمه ها
معرفی کتاب فریب طعمه ها

چگونه دست نامرئی بازار انسان را به سمت مصرف کالاهایی سوق می دهد که نیازی به آنها ندارد؟ جورج اکرلاف ...
تلگرام
ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح: