2020 July 11   ,   ٢١ ذو القعدة ١٤٤١   ,    شنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۹     
کد خبر : ۳۰۹۱۵ گروه : تولید و صادرات تاریخ انتشار :دوشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۸
معاون وزیر صمت و ریيس کل سازمان توسعه تجارت ایران: اوراسیا، تجربۀ توسعۀ تجارت

معاون وزیر صمت و ریيس کل سازمان توسعه تجارت ایران، در سخنرانی خود در همایش آشنایی با فرصت‌های تجاری بخش کشاورزی ایران و اتحادیه اوراسیا،  موافقتنامه موقت تجارت آزاد كشورمان با اتحاديه اقتصادي اوراسيا را به عنوان اولین توافق با یك اتحادیه اقتصادی،  تجربۀ مهم و جدیدی در راستای توسعۀ تجارت و اقتصاد  ایران توصیف کرد.

به گزارش روابط‌ عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، حمید زادبوم با اشاره به روند مذاکرات موافقتنامه اوراسیا اظهار داشت: پس از دوسال مذاکره، در اردیبهشت سال ٩٧با توافق طرفین روی 862 ردیف تعرفه، 360 ردیف تعرفه از سوی ایران و 502 ردیف تعرفه از سوی اوراسیا امضا و از 5 آبان‌ماه امسال به مرحلۀ اجرا گذاشته شد.

وی با تأکید بر اینکه از نظر رئیس جمهوری کشورمان، باید مرکز توسعه تجارت با اوراسیا داشته باشیم، افزود: پیش‌بینی می‌شود که از سال دوم که موافقت نامه موقت تجارت آزاد به صورت پلکانی به تجارت آزاد برسد، سهم تجارت ما با کشور‌های اوراسیا به ۱۰ تا ۱۵ میلیارد دلار برسد که با باز کردن هوشمندانۀ درهای کشور بر مبنای مطالعات علمی و افزایش تعاملات بین‌المللی می‌توانیم به بهترین شکل از فرصت پیش رو بهره ببریم.

معاون وزیر صمت و ریيس کل سازمان توسعه تجارت ایران، بیان داشت: حجم تجارت کشور‌های اتحادیه اوراسیا در سال ۲۰۱۸، حدود ۸۶۶ میلیون دلار بوده است که از مجموع این تجارت سهم ایران تنها ۲.۶ میلیارد دلار به کمتر از ۰.۳ درصد می‌رسد که با توجه به آنکه ۳ کشور از مجموع ۵ کشور اتحادیه اوراسیا در همسایگی ما قرار دارند، از این رو این موافقت‌نامه فرصت مناسبی برای بهره‌مندی حداکثری است.

وی همچنين در خصوص موافقتنامه تجارت ترجیحی با آذربایجان گفت:  مذاکرات مقدماتی در خصوص این موافقتنامه را  با 25 قلم کالا آغاز کرده‌ایم که از یک ماه آینده مذاكرات بر روي متن و اقلام موافقتنامه شروع می‌شود. همچنین در حال مذاكره با پاكستان براي تبديل موافقتنامه تجارت ترجیحی به موافقتنانه تجارت آزاد هستیم.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : اوراسیا     |     تجارت آزاد     |     معافیت مالیاتی     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
آخرین اخبار
پربیننده ترین اخبار
دیگر رسانه ها
ظرفیت های توسعه روابط تجاری ایران و عراق
ظرفیت های توسعه روابط تجاری ایران و عراق طبق آمارهای سازمان توسعه تجارت در سال ۱۳۹۸، کشور عراق از حدود ۱۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار صادرات ایران به کشورهای عربی حوزه خلیج فارس با ۹ میلیارد دلار با اختلاف رتبه اول (سهم ۰،۷۲ درصدی) را داشته و ...
چهارشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۹ |
یادداشت
نظرسنجی
18.208.126.130
بزرگترین چالش صادراتی کشور در حال حاضر چیست؟ارسال
تلگرام
=
قیمت ارز
نام قیمت زنده درصدتغییر مبلغ تغییر کمترین بیشترین
قیمت سکه و طلا
نام قیمت زنده کمترین بیشترین
نرخ لایبور و یوریبور
euriborRate euriborPercentage euriborDate
liborRate liborPercentage liborDate
آب و هوا
تحلیل عملکرد اگزیم بانک مالزی و توسعه بانکداری اسلامی
اگزیم نیوز گزارش می دهد: تحلیل عملکرد اگزیم بانک مالزی و توسعه بانکداری اسلامی اگزیم بانک مالزی در برنامه راهبردی افق چشم انداز سال ۲۰۲۵ میلادی خود توسعه خدمات بانکداری اسلامی را به عنوان هدف اصلی تعیین کرده است. در نتیجه این برنامه توسعه خدمات بانکداری اسلامی میزان خدمات مالی ...
چهارشنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۹ |
معرفی کتاب
معرفی کتاب "راز سرمایه"

اثر: هرناندو دوسوتو، دکتر فریدون تفضلی(مترجم)
تلگرام
ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح: