2020 October 1   ,   ١٤ صفر ١٤٤٢   ,    پنج شنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۹     
کد خبر : ۳۰۹۸۲ گروه : تجارت بین الملل تاریخ انتشار :چهارشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۸
سازمان تجارت جهانی اعلام کرد دو پیش‌بینی متفاوت از تجارت جهان در ۲۰۲۰

«سازمان تجارت جهانی» تازه‌ترین شاخص تجارت کالاهای خود را منتشر کرد. یافته‌های این شاخص حکایت از آن دارد تجارت کالایی جهان در فصل چهارم ۲۰۱۹ پایین‌تر از روند میانگین باقی خواهد ماند.

رقم شاخص ماه نوامبر مقدار ۶/ ۹۶ واحدی را نشان می‌دهد، رقمی که هر چند نسبت به سطح ۷/ ۹۵ ماه آگوست بهبود یافته است، اما همچنان زیر مقدار پایه ۱۰۰ واحدی قرار دارد.

این شاخص که «سازمان تجارت جهانی» به‌طور فصلی منتشر می‌کند، اطلاعاتی لحظه‌ای از حجم تجارت کالایی جهان بر مبنای روندهای گذشته ارائه می‌کند. از زمان انتشار شاخص ماه آگوست، برخی از اجزای این شاخص روندی باثبات به خود گرفته‌اند، در حالی که برخی دیگر به خاطر تنش‌های تجاری و افزایش تعرفه‌های بخش‌های مهم، وارد مسیری نزولی شده‌اند. بر این اساس شاخص‌های سفارش‌های صادرات با مقدار ۵/ ۹۷ واحدی، تولیدات خودرویی با مقدار ۸/ ۹۹ واحدی و محموله‌های کانتینری با مقدار ۸/ ۱۰۰ واحدی در محدوده مقدار میانگین تثبیت شده‌اند. با این حال شاخص‌های محموله‌های هوایی با مقدار ۹۳ واحدی، اجزای الکترونیک با مقدار ۲/ ۸۸ و مواد خام با مقدار ۴/ ۹۱ واحدی رو به وخامت رفته‌اند و زیر روند میانگین قرار گرفته‌اند. در این رابطه تجارت اجزای الکترونیک وخیم‌ترین وضعیت را در میان تمامی اجزای این شاخص دارد، امری که تا حد زیادی بیانگر اثرگذاری تعرفه‌های این بخش است.

بر این اساس داده‌های رسمی جدید، پیش‌بینی‌های اوایل سال این شاخص را نیز تایید می‌کند که رونق جریان تجارت کالایی جهان در حال محو شدن است. بر اساس آخرین آمارهای «سازمان تجارت جهانی»‌ از حجم تجارت فصلی، در فصل دوم ۲۰۱۹، حجم تجارت کالایی جهان رشد سالانه ۲/ ۰ درصدی را تجربه کرد، رشدی که در دوره مشابه سال گذشته نرخ ۵/ ۳ درصدی را به ثبت رسانده بود. به‌علاوه در ماه سپتامبر، اقتصاددانان «سازمان تجارت جهانی» برآوردهای خود را از چشم‌انداز رشد تجارت ۲۰۱۹ جهان از ۶/ ۲ درصد گزارش ماه آوریل به ۲/ ۱ درصد کاهش داد. آنها دلیل اصلی این بازبینی کاهشی چشم‌انداز رشد را کندی رشد اقتصادی، افزایش تعرفه‌ها، نااطمینانی‌های مربوط به برگزیت و تغییر مواضع سیاست‌های پولی اقتصادهای توسعه‌یافته عنوان کردند. همانند آن پیش‌بینی، شاخص تجارت کالایی نیز نقاط عطفی را برای رشد تجارت جهانی شناسایی کرده است.

پیش‌بینی ناامیدکننده تازه‌ترین شاخص «سازمان تجارت جهانی»‌ در حالی است که ارزیابی گروه بانکی سرمایه‌گذاری «گلدمن ساکس» حکایت از آن دارد اثرات منفی تنش‌های تجاری بر غول‌های اقتصادی دنیا در سال ۲۰۲۰ محو خواهد شد. پیشرفت‌هایی که به‌تازگی در مذاکرات دو کشور برای دستیابی به فاز اول توافق تجاری حاصل شده و انتظارات فعالان برای ادامه آتش‌بس حکایت از آن دارد که این اثرات منفی به تدریج محو می‌شوند، امری که برای اقتصاد جهانی نیز می‌تواند خبری خوب باشد. البته این برآوردها با فرض این است که دو کشور از تعرفه‌های بیشتر خودداری خواهند کرد. این برآوردها نشان می‌دهد در حال حاضر جنگ‌تجاری منجر شده است رشد اقتصادی آمریکا و چین نیم درصد کاهش یابد. بر این اساس تاکنون نیز اقتصاد چین در مسیر نزولی قرار گرفته است، تا جایی که رشد تولیدناخالص‌داخلی این کشور در فصل سوم نرخ ۶ درصدی را به ثبت رساند. به‌رغم تلاش‌های دولت و بانک‌مرکزی برای تحریک رشد اقتصادی، پیش‌بینی‌ها اما حکایت از آن دارد که اقتصاد چین سال آینده رشدی پایین ۶درصد را تجربه خواهد کرد.

منبع: اقتصادنیوز

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : تنش های تجاری     |     سازمان تجارت     |     تجارت جهانی     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
آخرین اخبار
پربیننده ترین اخبار
دیگر رسانه ها
سهم ۲۲ درصدی عراق از صادرات پنج ماهه کشور
سهم ۲۲ درصدی عراق از صادرات پنج ماهه کشور آمارهای منتشر شده از سوی گمرگ ایران نشان می‌دهد که صادرات ایران به عراق در پنج ماهه نخست امسال معادل ۲ میلیارد و ۴۰۶ میلیون دلار بوده و سهم ۲۲ درصدی از کل صادرات کشور داشته است.
چهارشنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۹ |
نظرسنجی
34.205.93.2
بزرگترین چالش صادراتی کشور در حال حاضر چیست؟ارسال
تلگرام
=
قیمت ارز
نام قیمت زنده درصدتغییر مبلغ تغییر کمترین بیشترین
قیمت سکه و طلا
نام قیمت زنده کمترین بیشترین
نرخ لایبور و یوریبور
euriborRate euriborPercentage euriborDate
liborRate liborPercentage liborDate
آب و هوا
تحلیل عملکرد اگزیم بانک مالزی و توسعه بانکداری اسلامی
اگزیم نیوز گزارش می دهد: تحلیل عملکرد اگزیم بانک مالزی و توسعه بانکداری اسلامی اگزیم بانک مالزی در برنامه راهبردی افق چشم انداز سال ۲۰۲۵ میلادی خود توسعه خدمات بانکداری اسلامی را به عنوان هدف اصلی تعیین کرده است. در نتیجه این برنامه توسعه خدمات بانکداری اسلامی میزان خدمات مالی ...
چهارشنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۹ |
تلگرام
ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح: