2020 May 29   ,   ٧ شوّال ١٤٤١   ,    جمعه ۹ خرداد ۱۳۹۹     
کد خبر : ۳۲۰۱۸ گروه : تولید و صادرات تاریخ انتشار :دوشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸
زادبوم رییس کل سازمان توسعه تجارت: دستور ویژه برای الحاق به WTO صادر شد

رئیس کل سازمان توسعه تجارت، در مراسم روز ملی صادرات، از دستور ویژه رئیس جمهو برای الحاق ایران بهwto خبر داد.

رئیس کل سازمان توسعه تجارت، در مراسم روز ملی صادرات،  از دستور ویژه رئیس جمهو برای الحاق ایران بهwto خبر داد.

 به گزارش پایگاه خبری اگزیم نیوز بیست و سومین مراسم روز ملی صادرات با حضور وزیر صمت و جمع کثیری از فعالان اقتصادی در حال برگزاری است.

حمید زادبوم، رییس کل سازمان توسعه در این مراسم، با اشاره به اینکه صادرکنندگان نمونه در شرایط سختی موفق به انجام صادرات شده‌اند، گفت: یکی از سال های  طاقت فرسا در عرصه  تجارت خارجی بوده و کشور تاکنون چنین تجربه  يي را در این زمینه  نداشته است.

بنا به اظهارات رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران، با وجود تمام ناملایمتی‌ها و عهدشکنی ها با عنوان  فشار حداکثری بر مردم ایران،   صادرکنندگان حداکثر تلاش خود را برای رسیدن  به اهداف سند چشم انداز به کار بستند.

او  از تاکید وزیر صنعت، معدن و تجارت برای الحاق ایران به سازمان تجارت جهانی خبر داد.زادبوم در ادامه  با اشاره به نقشه راه پیش روی صادرات کشور افزود: اجرای پرقدرت نقشه راه توسعه صادرات در کنار توجه به تنظیم بازار در دستورکار قرار دارد.

او به روند صدور کالاها نیز اشاره کرد و گفت: بر اساس کارشناسی‌های صورت گرفته در سازمان توسعه تجارت ایران، نزدیک به دو سوم صادرات غیرنفتی کشور را محصولات خام و یا ارزش افزوده پایین به خود اختصاص داده است؛  بر همين اساس سیاست رویکردهای آتی این سازمان به حمایت از توسعه صادرات کالاهایی با ارزش افزوده بالاتر خواهد بود تا بتوان در زنجیره ارزش جهانی، نام ایران بدرخشد

او به جغرافیای صادراتی نیز  گریزی زد وگفت: از منظر کشورهای هدف صادراتی رویکرد و اولویت صادراتی در سالجاری به ۱۵ کشور همسایه اختصاص یافته است، که این رویکرد در صورت همراهی دولت وبخش خصوصی می تواند جهش صادراتی را رقم بزند.

زادبوم در بخش پایانی صحبتهاي خود ازبه نتيجه رسيدن موافقتنامه تجارت ترجیحی با اوراسیا که با تلاش ولت و همراهی مجلس نیز سخن گفت و افزود: این توافق تجاری ظرفیت بالقوهای را پیش روی تجار و صادرکنندگان قرار می دهد که می توانیم مرزهای اقتصادی خود را در این  جغرافیایی گسترش داد.

او در بخش بعدی صحبتهاي خود به فرآیند انتخاب صادرکننده نمونه امسال، نیز گریزی زد و گفت: ثبت نام و تشکیل جلسات کمیته انتخاب صادرکننده نمونه، که به استناد آیین نامه تشویق صادرکنندگان نمونه شامل ۱۰ عضو از دستگاهای دولتی و خصوصی بوده، تلاش شد که فرآیند تا حد امکان به صورت الکترونیکی انجام پذیرد.

به گفته او، پس از ثبت نام برای کسب عنوان صادرکننده نمونه امسال، بیش از ۳۰۰ متقاضی حقیقی و حقوقی در بیش از ۷۰ گروه کالایی و خدماتی برای کسب عنوان صادرکننده نمونه به رقابت پرداختند که پس از طی مراحل کارشناسی و طرح نتایج در جلسات کمیته انتخاب صادرکننده نمونه، در این مراسم از ۴۴ صادرکننده ممتاز و نمونه کشور تجلیل میشود براساس توضیحات زادبوم، از این تعداد ۹ صادرکننده در حوزه کشاورزی و صنایع تبدیلی، ۹ صادرکننده در حوزه خدمات و بقیه در حوزه صنعت و معدن کشور هستند.

زادبوم در ادامه این مطلب را نیز یادآوری کرد که  در سال جاری انجام فرایند به صورت الکترونیکی به منظور کاهش خطای انسانی و مداخله افراد، توجه ویژه به محصولات با ارزش افزوده بالاتر و محصولات هایتک و تغییرکف ارزش صادراتی کالاها از جمله تغییرات در فرآیند  انتخاب صادرکنندگان نمونه بوده است.

 

 

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
آخرین اخبار
پربیننده ترین اخبار
دیگر رسانه ها
ظرفیت های توسعه روابط تجاری ایران و عراق
ظرفیت های توسعه روابط تجاری ایران و عراق طبق آمارهای سازمان توسعه تجارت در سال ۱۳۹۸، کشور عراق از حدود ۱۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار صادرات ایران به کشورهای عربی حوزه خلیج فارس با ۹ میلیارد دلار با اختلاف رتبه اول (سهم ۰،۷۲ درصدی) را داشته و ...
چهارشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۹ |
یادداشت
نظرسنجی
18.232.38.214
بزرگترین چالش صادراتی کشور در حال حاضر چیست؟



ارسال
تلگرام
=
قیمت ارز
نام قیمت زنده درصدتغییر مبلغ تغییر کمترین بیشترین
قیمت سکه و طلا
نام قیمت زنده کمترین بیشترین
نرخ لایبور و یوریبور
euriborRate euriborPercentage euriborDate
liborRate liborPercentage liborDate
آب و هوا
ظرفیت های توسعه روابط تجاری ایران و امارات
اگزیم نیوز گزارش می دهد: ظرفیت های توسعه روابط تجاری ایران و امارات امارات متحده عربی با ۲،۵ میلیارد دلار به ترتیب پس از چین با ۹،۵ میلیارد دلار، عراق با ۹ میلیارد دلار و ترکیه با ۵ میلیارد دلار، چهارمین مقصد صادراتی کالاهای ایرانی بوده و سهم ۶ درصدی از کل صادرات ...
شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۹ |
معرفی کتاب
معرفی کتاب "جهانی از اعداد، هر آنچه باید برای تحلیل اقتصاد ایران و جهان بدانید"

اثر:گروه اکونومیست، سعید ارکان زاده یزدی، نسیم بنایی (مترجمان)
تلگرام
ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح: