2020 May 29   ,   ٧ شوّال ١٤٤١   ,    جمعه ۹ خرداد ۱۳۹۹     
کد خبر : ۳۲۰۲۷ گروه : اقتصاد کلان تاریخ انتشار :دوشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸
معاون اول رئیس جمهور مطرح کرد تداوم صادرات نفتي و غيرنفتي در شرايط سخت تحريم

اسحاق جهانگیری گفت:تحت فشارهای تحریم، نزدیک ترین کشورها در رابطه با ايران، جرات اینکه نفت ایران را خریداری کنند، ندارند و ما به روش های دیگری متوسل می شویم تا بتوانیم نفت کشور را بفروشیم.

 معاون اول رئیس جمهور با بيان اينكه دشمن نتوانست صادرات نفت خام ايران را به صفر برساند، گفت:  البته تحت فشارها، نزدیک ترین کشورها در رابطه با ايران، جرات اینکه نفت ایران را خریداری کنند، ندارند و ما به روش های دیگری متوسل می شویم تا بتوانیم نفت کشور را بفروشیم.

  به گزارش خبرنگار اگزیم نیوز اسحاق جهانگیری ظهر امروز در بیست و سومین مراسم روز ملی صادرات، گفت: هر فردی که در شرايط سخت كنوني برای کشور صادرات انجام می‌دهد، فرد شریفی است که خوب تشخیص داده که در این مقطع، نیاز کشور کجا است و باید به چه کاری بپردازد.

معاون اول رئيس جمهور، اين گله را نيز مطرح كرد كه چرا روز ملی صادرات که در تقویم رسمی کشور ثبت شده است، انجام نشد. او گفت: البته اصل پرداختن به صادرات است كه جزو مهمترین مسائلی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

معاون اول رئیس جمهور در ادامه با اشاره به اينكه دو سال از فشار جدید دولت آمریکا علیه ملت بزرگ ایران می‌گذرد و آمریکایی‌ها بعد از توافق برجام که فضا را برای رشد و توسعه کشور فراهم کرد، در یک تعامل بین‌المللی مناسب قرار گرفتیم، گفت: با بهانه تغییر رئیس جمهور در آمریکا، به تمام توافقات پشت پا زدند و برجام را زیر پا گذاشته و با خروج خود از برجام، فشار بسیار سنگین و بی سابقه ای علیه ملت ایران اعمال کردند.

جهانگيري اشاره كرد كه بیشترین درد در این فشارها به جامعه ایرانی وارد کردند و حتی با صراحت مقامات آمریکایی اعلام کردند که جنگ اقتصادی بزرگی علیه ملت و نظام جمهوري اسلامي ایران را آغاز خواهند کرد

به گفته جهانگيري،  تصور آنها این بود که در اثر فشار و جنگ اقتصادی، اقتصاد ایران فروپاشی می‌شود و اعتراضات در جامعه شکل خواهد گرفت و در نهایت جمهوری اسلامی ایران فروپایی می شود؛ آنها حتی به فروپاشی تمامیت ارضی ایران هم فکر کرده بودند.

جهانگيري با اشاره به اينكه از آذر ۹۶ تا به حال، هر روز فشار آمریکایی ها بر اقتصاد ایران افزوده شده،‌اظهار كرد: یک ارزیابی دقیقی که آیا چنین فشاری در این سطح در تاریخ دنیا وجود دارد که آمریکایی ها و کشورهای تابع آن، علیه یک ملت و دولت در طول دوسال وارد کرده و آثار آن در کشورهای دنیا چطور است، یک مساله مهم است که صاحب نظران و نخبگان کشور باید آن را تحلیل کنند.

او با بيان اينكه آمریکایی ها به مرحله ای رسیده اند که بانک مرکزی ایران را به خاطر مسائل هسته ای، تحریم کردند و در کنار آن، دوباره این بانک را تحت لوای مبارزه با تروریست، تحت تحریم قرار دادند، گفتك بر این اساس مقامات ارشد کشور از مقام معظم رهبری تا وزیر امور خارجه گرفته تا شرکتها را هم در فهرست تحریم قرار داده اند و تمام زمینه های اقتصادی را تحریم کردند.

جهانگیری در همين حال با تاكيد بر اينكه دشمن نتوانسته صادرات نفت خام کشور را به صفر برساند، بيان كرد:  البته تحت فشاری که وارد شد، حتی کشورهای دوست ایران هم که تا به حال جزو نزدیک ترین کشورها در رابطه با ما هستند، جرات اینکه نفت ایران را خریداری کنند، ندارند و ما به روش های دیگری متوسل می شویم تا بتوانیم نفت کشور را بفروشیم.

بنابه اظهارات او، بعد از نفت، پتروشیمی را که مهمترین محصول صادراتی پس از نفت است نیز تحت تحریم قرار گرفته و پس از آن شرکت های فولادی، مس، آلومینیوم و محصولات آنها را تحریم کرده اند.

او افزود: بنادر ایران که کشتی ها قرار است، پهلو بگیرند، تحریم شده اند و در کنار آن بیمه هایی که کشتی ها را می توانند حرکت دهند، تحریم هستند. به طوريكه با سختی صادرات انجام می دهیم.

جهانگيري معتقد است كه به معنای واقعی، تمام گلوگاه های اصلی کار و فعالیت اقتصادی کشور از سوی آمریکایی ها بسته شده است.

معاون اول رئيس جمهور ادامه داد كه صادرکنندگان کشور نشان دادند که علیرغم اینکه همه مسیرهای صادرات بسته شده و صادرات و کشتیرانی ممنوع است، ولی صادرات رشد داشته است.

به گفته او، در چنین فضایی، دست کسی که موفق می شود که محصول تحریمی را صادر می کند و ارز آن را دریافت کرده و در اختیار اقتصاد کشور قرار می دهد، باید بوسید.

او به آمار صادرات غیرنفتی ایران در 8 ماه نخست سالجاري گريزي به آمارها زد و گفت:  صادرات كشور در اين بازه زماني از نظر وزني بیش از 16 درصد رشد کرده، البته بخشی از کاهش صادرات از نظر ارزشي به دلیل قیمت های پایه صادراتی ما است و بخشی دیگر هم طبیعی است؛ چراکه ارزش یک کالای صادراتی در فضای آرام یک قیمت است و در فضای تحریمی قیمت پایین تری دارد.  به گفته او، زماني كه صادركنندگان بیش از 88 میلیون تن صادرات داشته اند؛ يعني ریسک آن را پذيرفته اند و ارز آن به چرخه اقتصادی برگشته است.

معاون اول رئيس جمهور با بيان اينكه اقتصاد کشور، توانسته روی پای خود بایستد، افزود:  در کنار این فشار به اقتصاد، آمریکا به زندگی مردم ایران هم فشار وارد کرده، که همه باید بپذیریم، شرایطی که مردم طبقه متوسط و ضعیف ایران در آن قرار گرفته اند، جزو سخت ترین دوران بعد از انقلاب است و حتی در یک دهه 90 بوده است.

بنابر آمار اعلامي معاون اول رئیس جهور، تا سال 91 نیز یک میلیون بشکه صادرات صورت گرفته، یعنی از محل فروش نفت 68 میلیارد دلار در سال 91 درآمد حاصل شده است.  البته به گفته جهانگيري،  شوک دوم که در سال 97 و 98 به اقتصاد ایران وارد شد، اگرچه سخت تر بود، اما صادرات نفت تداوم یافت. او بر اين موضوع نيز تاكيد كرد كه به دلیل تورم، قدرت خرید مردم به شدت کاهش پیدا کرده است.

در همين حال، جهانگيري از دو ماموريت مهم خبر داد وگفت: ماموريت نخست ما اين است كه اقتصاد کشور را سرپا نگاه داریم و صادرات و تولید را حفظ کنیم تا از اشتغال مراقبت کنیم. او افزود: وضع اقتصاد بهتر از آن است که آمریکایی ها خواب آن را دیده بودند، این در حالی است که ما در این بخش روسفید هستیم و فعالان اقتصادی این زمینه را فراهم کرده اند.

جهانگیری اما ماموريت دوم ومهم تر را معيشت مردم عنوان كرد وگفت: در اين زمينه بايد جدي تر عمل كنيم؛ چراکه ملت ایران، به ويژه طبقات ضعیف با صبر و تحمل فشارها و سختی ها، این روزها را پشت سر گذاشتند و حاضر نشدند که کمترین حرکتی که نشان دهد کشور و نظام آنها در خطر است، از خود نشان دهند و مردم با سیلی صورت خود را سرخ نگاه داشته اند و باید تلاش کرد که برای این بخش هم راهکار داد.

البته مسير انجام اين دو ماموريت را اتكاء به  راه حل هاي سياسي و اجتماعي و نه اقتصادي  دانست وگفت: راهي كه می تواند کشور را از این شرایط دشوار نجات دهد، همبستگی ملی و انسجام است تا کشور از این دوره عبور داده شود.

جهانگيري با تاكيد بر اينكه هیچ کس نباید به دنبال فرصت طلبی بوده و فکر کند که فرصتی برای تسویه حساب پیدا شده است، اظهار كرد: امروز ایران در خطر است و امریکا و سعودی برنامه برای ایران طراحی کرده اند. با اجماع می تواند تهدید را به فرصت تبدیل کرد. اقتصادی ها هم تهدیدها را به فرصت تبدیل کرده اند.

 

 

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
آخرین اخبار
پربیننده ترین اخبار
دیگر رسانه ها
ظرفیت های توسعه روابط تجاری ایران و عراق
ظرفیت های توسعه روابط تجاری ایران و عراق طبق آمارهای سازمان توسعه تجارت در سال ۱۳۹۸، کشور عراق از حدود ۱۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار صادرات ایران به کشورهای عربی حوزه خلیج فارس با ۹ میلیارد دلار با اختلاف رتبه اول (سهم ۰،۷۲ درصدی) را داشته و ...
چهارشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۹ |
یادداشت
نظرسنجی
18.232.38.214
بزرگترین چالش صادراتی کشور در حال حاضر چیست؟ارسال
تلگرام
=
قیمت ارز
نام قیمت زنده درصدتغییر مبلغ تغییر کمترین بیشترین
قیمت سکه و طلا
نام قیمت زنده کمترین بیشترین
نرخ لایبور و یوریبور
euriborRate euriborPercentage euriborDate
liborRate liborPercentage liborDate
آب و هوا
ظرفیت های توسعه روابط تجاری ایران و امارات
اگزیم نیوز گزارش می دهد: ظرفیت های توسعه روابط تجاری ایران و امارات امارات متحده عربی با ۲،۵ میلیارد دلار به ترتیب پس از چین با ۹،۵ میلیارد دلار، عراق با ۹ میلیارد دلار و ترکیه با ۵ میلیارد دلار، چهارمین مقصد صادراتی کالاهای ایرانی بوده و سهم ۶ درصدی از کل صادرات ...
شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۹ |
معرفی کتاب
معرفی کتاب "جهانی از اعداد، هر آنچه باید برای تحلیل اقتصاد ایران و جهان بدانید"

اثر:گروه اکونومیست، سعید ارکان زاده یزدی، نسیم بنایی (مترجمان)
تلگرام
ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح: