2020 August 16   ,   ٢٧ ذو الحجّة ١٤٤١   ,    یکشنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۹     
کد خبر : ۳۲۰۶۷ گروه : اقتصاد کلان تاریخ انتشار :سه شنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۸
شقاقی‌شهری در گفت‌وگو با "اگزیم نیوز" عنوان کرد: حذف یارانه ها اجبار کسری بودجه ها

سید مسعود آریادوست: وحید شقاقی‌شهری، اقتصاددان، در گفت‌وگو با "اگزیم نیوز" در تحلیل چرایی حذف پرداخت یارانه‌های نقدی، می‌گوید: "کسری ۱۵۰ هزار میلیارد تومانی بودجه بار دیگر دولت را به فکر حذف یارانه‌ها که بار مالی فراوانی به دولت تحمیل می‌کند انداخته است. دولت به این مسئله اشراف دارد که سال بعد، سال پر پیمانه‌ای برای دولت نخواهد بود. به همین جهت حذف یارانه‌ها از دهک‌های پردرآمد جامعه شروع شده است."

شقاقی‌شهری گفت: لغو  یارانه از سوی دولت را در حقیقت نمی‌توان یک انتخاب عنوان کرد. لغو  یارانه‌ها یک اجبار برای دولت محسوب می‌شود. موضوع لغو  یارانه‌های نقدی از همان ابتدای دولت یازدهم نیز مطرح بود. این بحث به صورت کاملا ویژه در ۶ ماه اول دولت یازدهم دنبال می‌شد. حتی مراجع تقلید نیز در این خصوص اظهارنظرهایی داشتند. صدا و سیما هم با این شعار همراهی خاصی داشت. اما در ادامه، این تصمیم به فراموشی سپرده شد.

 وی ادامه داد: به نظر من به جهت راهبرد خاصی که دولت برای خود در نظر گرفته بود، در نهایت مساله حذف یارانه‌ها دنبال نشد. می‌توان گفت در سال ۹۲ راهبرد دولت اینگونه بود که اگر یارانه‌ها را در همین حد  و رقم باقی بگذاریم، به تدریج با تورم‌های ۱۰ تا  ۱۵ درصد و ظرف چند سال، قدرت خرید خود را از دست می‌دهد. به همین جهت آنها می‌پنداشتند که ضمن چنین روندی، دیگر نیازی نیست وارد منازعات سیاسی در خصوص پرداخت یارانه‌ها گردد.

 این استاد دانشگاه افزود: استدلال مذکور باعث شد دولت حذف یارانه‌ها را پیگیری نکند.  اما کسری ۱۵۰ هزار میلیارد تومانی بودجه بار دیگر دولت را به فکر حذف یارانه‌ها که بار مالی فراوانی به دولت تحمیل می‌کند انداخت. 

وی با اشاره به زمان حذف یارانه‌ها تصریح کرد: البته دولت با توجه به توانایی و اطلاعاتی که در اختیار داشت به راحتی می توانست حذف یارانه دهک‌های پردرآمد جامعه را همان ۶ سال پیش انجام بدهد.  متاسفانه این تصمیم اجرایی نشد. دولت در آن زمان برای حذف یارانه‌ها کاملا  مختار بود.  اما امروزه با توجه به شرایط درآمدهای دولت، باید از این تصمیم به عنوان یک  اجبار یاد کرد. لذا می‌توان گفت نوعی فرصت سوزی در قبال حذف یارانه‌ها اتفاق افتاده است.

شقاقی شهری از عملکرد غیرقانونی احمدی‌نژاد در پرداخت یارانه‌ها نیز سخن به میان آورد. به گفته او  قرار نبود که در ابتدا یارانه به کل افراد جامعه تعلق بگیرد. در ابتدا بر اساس یک خوشه بندی سه گانه تصمیم بود که صرفا افراد مورد نیاز یارانه دریافت کنند. ولی این تصمیم اجرایی نشد. یقینا اگر پرداخت یارانه طبق یک خوشه‌بندی صورت می‌گرفت، طبیعتاً مشکلات امروزی به وجود نمی‌آمد؛ چراکه در آن صورت  به اقشار کم درآمد، یارانه‌ بیشتری تعلق می‌گرفت. افرادی که درآمد بیشتری داشتند، یارانه دریافت نمی‌کردند و یا یارانه کمتری به آن‌ها پرداخت می‌شد. طی این روند شاهد نوعی شفاف‌سازی بودیم که مشکلات کمتری در آن ایجاد می‌شد. اما متاسفانه این مسئله رها شد تا مشکلات امروزه ایجاد گردد.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : هدفمندی یارانه ها     |     یارانه     |     حذف یارانه ها     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
آخرین اخبار
پربیننده ترین اخبار
دیگر رسانه ها
ظرفیت های توسعه روابط تجاری ایران و عراق
ظرفیت های توسعه روابط تجاری ایران و عراق طبق آمارهای سازمان توسعه تجارت در سال ۱۳۹۸، کشور عراق از حدود ۱۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار صادرات ایران به کشورهای عربی حوزه خلیج فارس با ۹ میلیارد دلار با اختلاف رتبه اول (سهم ۰،۷۲ درصدی) را داشته و ...
چهارشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۹ |
یادداشت
نظرسنجی
18.207.108.191
بزرگترین چالش صادراتی کشور در حال حاضر چیست؟ارسال
تلگرام
=
قیمت ارز
نام قیمت زنده درصدتغییر مبلغ تغییر کمترین بیشترین
قیمت سکه و طلا
نام قیمت زنده کمترین بیشترین
نرخ لایبور و یوریبور
euriborRate euriborPercentage euriborDate
liborRate liborPercentage liborDate
آب و هوا
تحلیل عملکرد اگزیم بانک مالزی و توسعه بانکداری اسلامی
اگزیم نیوز گزارش می دهد: تحلیل عملکرد اگزیم بانک مالزی و توسعه بانکداری اسلامی اگزیم بانک مالزی در برنامه راهبردی افق چشم انداز سال ۲۰۲۵ میلادی خود توسعه خدمات بانکداری اسلامی را به عنوان هدف اصلی تعیین کرده است. در نتیجه این برنامه توسعه خدمات بانکداری اسلامی میزان خدمات مالی ...
چهارشنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۹ |
تلگرام
ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح: