2020 August 16   ,   ٢٧ ذو الحجّة ١٤٤١   ,    یکشنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۹     
کد خبر : ۳۲۰۷۸ گروه : اقتصاد کلان تاریخ انتشار :چهارشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۸
اگزیم نیوز در گفت‌وگو با یک اقتصاددان بررسی کرد: مانع تراشی تورم در اخذ مالیات از سود سپرده‌ها

سید مسعود آریادوست: به گفته مهدی اسماعیلی، اقتصاددان، دریافت مالیات از سود سپرده‌ها در بسیاری از کشورها سابقه دارد؛ اما ساختار بانکی در این کشورها تفاوتی ماهوی با ایران دارد و مشکل تورم نیز در این کشورها طی این سال ها رفع شده است. این استاد دانشگاه که با "اگزیم نیوز" سخن می‎گفت، ابراز داشت اگر قرار باشد سود سپرده یا بانکی مشمول مالیات شود، لازم است ابتدا دولت و قانونگذار اصلاحات ساختاری در سیستم بانکی را مد نظر قرار دهند.

اسماعیلی گفت: بحث دریافت مالیات از سود سپرده‌های بانکی بحثی است قدیمی که هر از چندگاه مطرح می شود. اما هنوز اقتصاد ایران  طی چهار دهه گذشته حریف غول تورم نشده و وضعیت پرداخت مالیات در ایران به گونه ای است که بیش از ۴۰ درصد تولید ناخالص داخلی ایران مالیات پرداخت نمی‌کند و شمار فراریان مالیاتی همواره دغدغه‌ای برای مجریان و قانونگذاران تلقی می شود.

وی افزود: هم اکنون یکی از بزرگ‌ترین مشکلات اقتصاد ایران وجود تورم ۴۰ درصدی است. در همین شرایط بانک‌ها نهایتاً ۲۰ درصد به شما سود پرداخت خواهند کرد. لذا اگر در بانک‌ها سپرده‌گذاری کنید ۲۰ درصد از ارزش پول شما کاهش پیدا خواهد کرد. در شرایط کنونی سود سپرده‌های بانکی عقب ماندگی آشکاری را نسبت به تورم دارا هستند و در این شرایط طبیعی است که دریافت مالیات نمی‌تواند ساختاری کارآمد را ایجاد نماید.

این اقتصاددان تصریح کرد: معتقدم در شرایط فعلی این اقدام باعث خواهد شد دیگر اکثر مردم در بانک‌ها سپرده‌گذاری نکنند و در نتیجه خود بانک‌ها با مشکل مواجه خواهند شد. همچنین می‌تواند سبب سرازیر شدن سرمایه‌ها به بازارهای موازی نظیر مسکن و ارز و خودرو شود و شرایطی ناگوار برای کشور ایجاد کند. همچنین این اقدام می‌تواند سبب گردد تا بازار غیررسمی همانند بازار نزول‌خواری تقویت شود.

این استاد دانشگاه ابراز داشت: اگر قرار باشد سود سپرده یا بانکی مشمول مالیات شود، لازم است ابتدا دولت و قانونگذار اصلاحات ساختاری در سیستم بانکی را مد نظر قرار دهند و سپس با مهار تورم، افزایش امید به آینده و همچنین ممانعت از کسب سود واهی در بازارها وارد عمل شوند و در نهایت سرفصل دریافت سود از سپرده و حتی سهام را به سرفصل های مالیاتی اضافه کنند.

اسماعیلی گفت: دریافت مالیات از سود سپرده در بسیاری از کشورها سابقه دارد اما ساختار بانکی در این کشورها تفاوتی ماهوی با ایران دارد و مشکل تورم نیز در این کشورها طی این سال ها رفع شده است.

 

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : سود سپرده     |     مالیات بر سود     |     مالیات     |     سیستم بانکی     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
آخرین اخبار
پربیننده ترین اخبار
دیگر رسانه ها
ظرفیت های توسعه روابط تجاری ایران و عراق
ظرفیت های توسعه روابط تجاری ایران و عراق طبق آمارهای سازمان توسعه تجارت در سال ۱۳۹۸، کشور عراق از حدود ۱۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار صادرات ایران به کشورهای عربی حوزه خلیج فارس با ۹ میلیارد دلار با اختلاف رتبه اول (سهم ۰،۷۲ درصدی) را داشته و ...
چهارشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۹ |
یادداشت
نظرسنجی
18.207.108.191
بزرگترین چالش صادراتی کشور در حال حاضر چیست؟ارسال
تلگرام
=
قیمت ارز
نام قیمت زنده درصدتغییر مبلغ تغییر کمترین بیشترین
قیمت سکه و طلا
نام قیمت زنده کمترین بیشترین
نرخ لایبور و یوریبور
euriborRate euriborPercentage euriborDate
liborRate liborPercentage liborDate
آب و هوا
تحلیل عملکرد اگزیم بانک مالزی و توسعه بانکداری اسلامی
اگزیم نیوز گزارش می دهد: تحلیل عملکرد اگزیم بانک مالزی و توسعه بانکداری اسلامی اگزیم بانک مالزی در برنامه راهبردی افق چشم انداز سال ۲۰۲۵ میلادی خود توسعه خدمات بانکداری اسلامی را به عنوان هدف اصلی تعیین کرده است. در نتیجه این برنامه توسعه خدمات بانکداری اسلامی میزان خدمات مالی ...
چهارشنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۹ |
تلگرام
ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح: