2020 October 1   ,   ١٤ صفر ١٤٤٢   ,    پنج شنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۹     
کد خبر : ۳۲۲۷۴ گروه : اقتصاد کلان تاریخ انتشار :چهارشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۸
رئیس کمیسیون تجارت اتاق بازرگانی اصفهان بررسی کرد تاثیر عملیات بازار باز بر نرخ تورم

مسعود گل شیرازی معتقد است: عملیات بازار باز در افزایش نرخ تورم بی‌تاثیر نیست و پیش‌بینی‌های ما هم از افزایش نرخ بهره بانکی حکایت دارد

مسعود گل شیرازی معتقد اعلام کرد بی‌شک اجرای این برنامه در افزایش نرخ تورم بی‌تاثیر نیست. پیش‌بینی‌های ما هم از افزایش نرخ بهره بانکی حکایت دارد.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران در پاسخ به این پرسش که عملیات بازار باز چه تاثیری در روند اقتصاد دارد؟ به اگزیم‌نیوز گفت: عملیات بازار باز موضوع جدیدی نیست. این شیوه برنامه در اقتصادهای پیشرفته کارآمدی بسیاری دارد. به عبارت دیگر این عملیات بر مبنای عرضه و تقاضا شکل گرفته یعنی در زمانی که تقاضا برای دریافت پول از سوی مردم زیاد است بانک مرکزی باید نرخ بهره را برای تورم کنترل کند. 

مسعود گل شیرازی در ادامه افزود: درباره عملیات بازار باز دو نگاه وجود دارد. یک نگاه این است که این عملیات ابزاری است که بیشتر در اقتصادهای بکار گرفته می‌شود که نرخ بهره بانکی آنها تک رقمی است. به هر حال این عملیات تاثیر مستقیمی در دامنه نوسان تورم دارد. در حقیقت تعیین نرخ بهره تاثیر مستقیم بر نرخ بیکاری و رشد اقتصادی هر کشوری دارد. 

وی اظهار کرد: معمولا تجربه نشان داده در سایر کشوورهای اجرای عملیات بازار باز برعهده بانک مرکزی است؛ چرا که مجری این برنامه باید یک نهاد مستقل پولی باشد. سوالی که در اینجا مطرح می‌شود این است که نرخ بهره در بازار سرمایه بیش از 20 درصد است نرخ تورم نیز بالاتر از رقم مورد اشاره است. آیا اجرای عملیات بازار باز در اقتصاد فعلی ایران می‌تواند نقش آفرینی کند؟

گل شیرازی در ادامه افزود: دو نگاه برای اجرای عملیات بازار باز در اقتصاد ایران حکم فرماست. نگاه خوشبینانه این است که ممکن است این عملیات همانند راه‌اندازی سامانه ارزی (نیما) تاثیری در کنترل نرخ تورم داشته باشد. از سوی دیگر باید به این موضوع دقت شود که اقتصاد ایران به طور مطلق خصوصی نیست. وزنه اقتصاد در کفه دولتی سنگین‌تر است و بانک مرکزی مستقلی به طور صد در صد وجود ندارد؛ چرا که اکثر بانک‌های ما در ید دولت است. بنابراین در اجرای این برنامه باید نگاه قابل توجهی وجود داشته باشد. 

وی تصریح کرد: در نحوه اجرای عملیات بازار باز باید تامل کافی وجود داشته باشد. چنانچه مجریان در اجرای این برنامه به سمت بی‌راهه رفتند باید تصمیمات اصلاحی در جهت بهبود روند کار در اختیار شورای پول و اعتبار قرار گیرد. 

گل شیرازی در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه آیا اجرای عملیات بازار باز اثر تورمی دارد یا خیر؟ گفت: بی‌شک اجرای این برنامه در افزایش نرخ تورم بی‌تاثیر نیست. پیش‌بینی‌های ما هم از افزایش نرخ بهره بانکی حکایت دارد. چنانچه افزایش نرخ بهره بانکی افزایش یابد این موضوع بر قیمت تمام شده اکثر کالاها اثرگذار است. 

 

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : رئیس کمیسیون اتاق بازرگانی اصفهان     |     عملیات بازار باز     |     بازار باز     |     مسعود گل شیرازی     |     اگزیم نیوز     |     نرخ ارز     |     نرخ تورم     |     بانک مرکزی     |     تورم     |     دولت     |     اقتصاد     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
آخرین اخبار
پربیننده ترین اخبار
دیگر رسانه ها
سهم ۲۲ درصدی عراق از صادرات پنج ماهه کشور
سهم ۲۲ درصدی عراق از صادرات پنج ماهه کشور آمارهای منتشر شده از سوی گمرگ ایران نشان می‌دهد که صادرات ایران به عراق در پنج ماهه نخست امسال معادل ۲ میلیارد و ۴۰۶ میلیون دلار بوده و سهم ۲۲ درصدی از کل صادرات کشور داشته است.
چهارشنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۹ |
نظرسنجی
34.205.93.2
بزرگترین چالش صادراتی کشور در حال حاضر چیست؟ارسال
تلگرام
=
قیمت ارز
نام قیمت زنده درصدتغییر مبلغ تغییر کمترین بیشترین
قیمت سکه و طلا
نام قیمت زنده کمترین بیشترین
نرخ لایبور و یوریبور
euriborRate euriborPercentage euriborDate
liborRate liborPercentage liborDate
آب و هوا
تحلیل عملکرد اگزیم بانک مالزی و توسعه بانکداری اسلامی
اگزیم نیوز گزارش می دهد: تحلیل عملکرد اگزیم بانک مالزی و توسعه بانکداری اسلامی اگزیم بانک مالزی در برنامه راهبردی افق چشم انداز سال ۲۰۲۵ میلادی خود توسعه خدمات بانکداری اسلامی را به عنوان هدف اصلی تعیین کرده است. در نتیجه این برنامه توسعه خدمات بانکداری اسلامی میزان خدمات مالی ...
چهارشنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۹ |
تلگرام
ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح: