2020 February 29   ,   ٦ رجب ١٤٤١   ,    شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۸     
کد خبر : ۳۲۲۷۶ گروه : تولید و صادرات تاریخ انتشار :چهارشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۸
در گفتگو با دو فعال اقتصادی مطرح شد رشد تولید و صادرات برخی اقلام صنعتی

تولید و صادرات برخی اقلام صنعتی افزایش یافته است تشدید تحریم‌ها نه تنها میزان تولید برخی رسته‌های صنعتی را کاهش نداده بلکه به گفته دو فعال اقتصادی صادرات کالاهای غیرنفتی به عراق و سایر کشورها افزایش یافته است

عضو اتاق بازرگانی تهران در پاسخ به این پرسش که وضعیت کدام صنایع در دوران تحریم بهتر از دوران گذشته شده است؟ به اگزیم‌نیوز گفت: صنایع بالادستی همچون صنایع پتروشیمی، فولاد، خودرو در نیمه دوم سال وضعیت خوبی دارند. با تشدید تحریم‌ها وضعیت این صنایع بهتر از گذشته شده است. حتی این روزها صنعت شیرآلات هم بیشتر از دوران گذشته در حال صادرات است. 

این فعال اقتصادی افزود: در فضای سیاسی و اقتصادی فعلی وضعیت تولید کاهش نخواهد یافت؛ چرا که بازارهای منطقه همچنان به قوت خود پابرجا هستند. در هفته‌های اخیر به دلیل موضوعات سیاسی برخی کارشناسان نقدهایی را درباره بازار عراق مطرح می‌کردند؛ این در حالی است که ما معتقدیم روند صادرات کالاهای ایرانی به اقلیم کردستان روند مطلوبی دارد و تجارت بین ایران و عراق کاهش نیافته است. 

وی با اشاره به کمپین عراقی‌ها برای نخریدن کالاهای ترکی گفت: در گذشته به دلیل برخی موضوعات عراقی‌ها خرید کالاهای ترکیه را به طور کلی ممنوع کردند، همین موضوع آسیب زیادی به کالاهای ترکیه زد؛ این در حالی است که چنین نگاهی به کالاهای ایرانی وجود ندارد. کالاهای ایرانی به اقلیم کردستان صادر و از آنجا به سایر شهرهای عراق توزیع می‌شود.

اشتیاقی اظهار کرد: صنایع غذایی، شیرآلات و مصالح ساختمانی از جمله کالاهایی هستند که از ایران روانه بازار عراق می‌شود که امیدواریم در ماه‌های پایانی سال صادرات به عراق نیز افزایش یابد.

مازاد تولید در برخی صنایع غیرنفتی

از سوی دیگر محمد رضا نجفی منش، فعال حوزه خودرو با بیان اینکه وضعیت تولید در نیمه دوم سال بهبود یافته است، به اگزیم‌نیوز گفت: طبق آخرین آمارهای وزارت صنعت، معدن و تجارت وضعیت تولید برخی اقلام همچون فولاد، سیمان، پوشاک و صنایع غذایی مناسب است. در حالی که صنعت لوازم خانگی وضعیت چندان مناسبی ندارد. با بررسی‌های انجام شده تولید صنعت لوازم خانگی کاهش یافته که باید راهکاری برای خروج از این بحران در نظر گرفته شود.

محمدرضا نجفی‌منش افزود: این روزها چالش اکثر بنگاه‌های اقتصادی موضوع سرمایه در گردش است. سرمایه در گردش واحدهای تولیدی کاهش یافته و اگر بانک مرکزی تسهیلاتی در اختیار این بنگاه‌ها قرار دهد بخشی از مشکلات برطرف خواهد شد.

وی اظهار کرد: با وجود تحریم‌های آمریکا علیه ایران تولید برخی صنایع غیر نفتی نه تنها کاهش نیافته بلکه در این صنایع شاهد مازاد تولید هم هستیم.

 

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : سعید اشتیاقی     |     محمدرضا نجفی منش     |     تولیدات صنعتی     |     اتاق بازرگانی تهران     |     تولید و صادرات     |     اگزیم نیوز     |     صنعت     |     صادرات     |     اقتصاد     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
آخرین اخبار
پربیننده ترین اخبار
دیگر رسانه ها
نظرسنجی
3.94.202.172
بزرگترین چالش صادراتی کشور در حال حاضر چیست؟ارسال
تلگرام
=
قیمت ارز
نام قیمت زنده درصدتغییر مبلغ تغییر کمترین بیشترین
قیمت سکه و طلا
نام قیمت زنده کمترین بیشترین
نرخ لایبور و یوریبور
euriborRate euriborPercentage euriborDate
liborRate liborPercentage liborDate
آب و هوا
بازار باز اهرم مداخله غیر مستقیم در بازار پول
عضو شورای فقهی بانک مرکزی تشریح کرد: بازار باز اهرم مداخله غیر مستقیم در بازار پول به گزارش پایگاه خبری اگزیم نیوز، پژوهشکده پولی و بانکی با همکاری انحمن مالی اسلامی، هفته گذشته نشستی تحت عنوان کارکردهای توافق نامه بازخرید منطبق با شریعت در بازارهای پول و سرمایه برگزار کرد
شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۸ |
تلگرام
ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح: