2020 February 29   ,   ٦ رجب ١٤٤١   ,    شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۸     
کد خبر : ۳۲۲۷۹ گروه : اقتصاد کلان تاریخ انتشار :چهارشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۸
شیبانی در گفت‌وگو با اگزیم نیوز: دولت تامین مالی خود را با انتشار اوراق انجام دهد

رییس کل اسبق بانک مرکزی بر ضرورت استفاده از انتشار انواع اوراق بهادار برای تامین مالی پروژه‌های دولت به ویژه پروژه‌های زیربنایی تاکید کرد.

ابراهیم شیبانی  در گفت‌وگو با خبرنگار اگزیم نیوز در خصوص تاثیر راه اندازی عملیات بازار باز بر نرخ سود بین بانکی، نرخ تنزیل اوراق اسناد خزانه اسلامی در بازار سرمایه و در نهایت تورم گفت: به طور حتم در صورتی که عملیات بازار باز جا افتاده و مسیر خود را طی کند، جایگزین بسیاری از اقداماتی خواهد شد که امروز به طور غیر آشکار انجام می‌شود.

این استاد دانشگاه با اشاره به وجود انواع اوراق بهادار در بازار مانند مشارکت یا صکوک خاطرنشان کرد: عملیات بازار باز مخصوص بانک مرکزی است و این بانک برای کنترل نرخ سود اقدام به خرید یا فروش اوراق می‌کند که البته در قانون پیش‌بینی شده تنها برای اوراق اسناد خزانه اسلامی است.

وی تصریح کرد: البته بازار اوراق می‌تواند وسیع‌تر باشد و بانک مرکزی می‌تواند برای تامین نیازهای روزانه یا حتی بلندمدت خود از بازار اوراق استفاده کند.

وی موفقیت عملیات بازار باز را در گروی انجام اقدامات تکمیلی در اقتصاد دانست و بر ضرورت تامین مالی دولت از طریق بازار سرمایه و انتشار اوراق تاکید کرد.

شیبانی با بیان اینکه با راه‌اندازی عملیات بازار باز، خرید و فروش اوراق قرضه رونق می‌گیرد، افزود: در صورتی که اوراق رونق بگیرند، دیگر لازم نیست که دولت از بانک مرکزی یا بانک‌ها استقراض کند و پایه پولی بالا رود بلکه می‌تواند از نقدینگی موجود در کشور استفاده کرده و آن را برای تولید و به ویژه امور زیربنایی به کار بگیرد. این امر بسیار متفاوت از خلق پول و افزودن به نقدینگی است.

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: دولت می‌تواند با استفاده از انتشار اوراق قرضه طرح‌های بزرگ ملی مانند جاده‌های ریلی و بندرسازی را رونق دهد و کسری خود برای در طرح‌های عمرانی نیز جبران کند.

رییس کل اسبق بانک مرکزی با اشاره به نقدینگی بیش از 2هزار هزار میلیارد تومانی در کشور تصریح کرد: در صورتی که دولت بخواهد تامین مالی خود را از طریق انتشار اوراق جلو ببرد، بهترین راه این است که اوراق منتشر کند؛ در این روش مردم سرمایه‌های خود را در بازار سرمایه تبدیل به اوراق قرضه می‌کنند و نه تنها تولید و اشتغال در کشور رونق پیدا می‌کند بلکه مردم از سود آن منتفع می‌شوند و در حقیقت نقدینگی به سمت تولید هدایت می‌شود.

 

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : اوراق مالی     |     اوراق دولتی     |     تامین مالی تولید     |     تامین مالی     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
آخرین اخبار
پربیننده ترین اخبار
دیگر رسانه ها
نظرسنجی
3.94.202.172
بزرگترین چالش صادراتی کشور در حال حاضر چیست؟ارسال
تلگرام
=
قیمت ارز
نام قیمت زنده درصدتغییر مبلغ تغییر کمترین بیشترین
قیمت سکه و طلا
نام قیمت زنده کمترین بیشترین
نرخ لایبور و یوریبور
euriborRate euriborPercentage euriborDate
liborRate liborPercentage liborDate
آب و هوا
بازار باز اهرم مداخله غیر مستقیم در بازار پول
عضو شورای فقهی بانک مرکزی تشریح کرد: بازار باز اهرم مداخله غیر مستقیم در بازار پول به گزارش پایگاه خبری اگزیم نیوز، پژوهشکده پولی و بانکی با همکاری انحمن مالی اسلامی، هفته گذشته نشستی تحت عنوان کارکردهای توافق نامه بازخرید منطبق با شریعت در بازارهای پول و سرمایه برگزار کرد
شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۸ |
تلگرام
ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح: