2020 February 17   ,   ٢٣ جمادى الثانية ١٤٤١   ,    دوشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۸     
کد خبر : ۳۲۲۸۹ گروه : تولید و صادرات تاریخ انتشار :شنبه ۵ بهمن ۱۳۹۸
حسین سلیمی در گفت‌وگو با اگزیم نیوز بررسی کرد ۲ چالش تجارت با افغانستان

رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و افغانستان می‌گوید تغییر فرهنگ خرید کالاهای ایرانی و همچنین نقل و انتقال پول و بازگشت ارز ۲ چالش مهم در تجارت با این کشور همسایه هستند.

سیدحسین سلیمی در گفت‌وگو با اگزیم نیوز، درباره مشکلات تجارت با افغانستان اظهار داشت: در جلسه‌ای که روسای اتاق‌های مشترک بازرگانی ایران با عبدالناصر همتی رییس کل بانک مرکزی داشتند، ما پیشنهاداتی را درباره تهاتر و بازگشت ارز و رفع تعهد ارزی صادرات مطرح کردیم.

وی با اشاره به پایان ضرب الاجل بانک مرکزی برای ارسال فهرست صادرکنندگان به سازمان امور مالیاتی برای اعمال معافیت 100 درصدی مالیات و استرداد مالیات بر ارزش افزوده سال 97، تصریح کرد: درخواست کرده بودیم که این موضوع تمدید شود ولی این اتفاق رخ نداد.

رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و افغانستان خاطرنشان کرد: افغانستانی‌ها سال‌هاست که خرید خود از ایران را با ریال انجام می‌دهند و تغییر روش خرید آنها از تولیدکنندگان ایرانی کار آسانی نیست. سیستم کنونی در طول سال‌های گذشته وجود داشته و تغییر آن به دلار، یورو یا ارزهای دیگر زمان‌بر و سخت است.

سلیمی با اشاره به نبود ساز و کار انتقال ارز بین ایران و افغانستان اظهار داشت: تا پیش از این آرین بانک در افغانستان فعال بود و این امکان بود که مبادلات از طریق این بانک انجام شود ولی در حال حاضر این بانک نیز فعالیتی ندارد و انتقال ارز با مشکلاتی مواجه است.

وی ادامه داد: البته برخی از صرافی‌ها در حوزه انتقال ارز حاصل از صادرات ایران به افغانستان فعال هستند ولی این موضوع گسترده و در ارقام بالا نیست. بسیاری از مسائل مربوط به بازگشت ارز را نیز به دلیل شرایط تحریمی نمی‌توان به طور شفاف مطرح کرد.

 

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : صرافی های بانکی     |     سید حسین سلیمی     |     صادرات به افغانستان     |     اتاق بازرگانی افغانستان     |     افغانستان     |     اگزیم نیوز     |     صرافی     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
آخرین اخبار
پربیننده ترین اخبار
دیگر رسانه ها
نظرسنجی
35.175.113.29
بزرگترین چالش صادراتی کشور در حال حاضر چیست؟ارسال
تلگرام
=
قیمت ارز
نام قیمت زنده درصدتغییر مبلغ تغییر کمترین بیشترین
قیمت سکه و طلا
نام قیمت زنده کمترین بیشترین
نرخ لایبور و یوریبور
euriborRate euriborPercentage euriborDate
liborRate liborPercentage liborDate
آب و هوا
مسیرهای رونق صادرات خدمات فنی و مهندسی
نائب رئییس اتاق بازرگانی ایران تشریح کرد مسیرهای رونق صادرات خدمات فنی و مهندسی محمدرضا انصاري راهکارهای رونق صادرات خدمات فنی و مهندسی را مورد بررسی قرار داد
دوشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۸ |
معرفی کتاب قوی سیاه
معرفی کتاب قوی سیاه

اثر نسیم نیکولاس طالب
تلگرام
ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح: