2020 October 1   ,   ١٤ صفر ١٤٤٢   ,    پنج شنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۹     
کد خبر : ۳۲۲۸۹ گروه : تولید و صادرات تاریخ انتشار :شنبه ۵ بهمن ۱۳۹۸
حسین سلیمی در گفت‌وگو با اگزیم نیوز بررسی کرد ۲ چالش تجارت با افغانستان

رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و افغانستان می‌گوید تغییر فرهنگ خرید کالاهای ایرانی و همچنین نقل و انتقال پول و بازگشت ارز ۲ چالش مهم در تجارت با این کشور همسایه هستند.

سیدحسین سلیمی در گفت‌وگو با اگزیم نیوز، درباره مشکلات تجارت با افغانستان اظهار داشت: در جلسه‌ای که روسای اتاق‌های مشترک بازرگانی ایران با عبدالناصر همتی رییس کل بانک مرکزی داشتند، ما پیشنهاداتی را درباره تهاتر و بازگشت ارز و رفع تعهد ارزی صادرات مطرح کردیم.

وی با اشاره به پایان ضرب الاجل بانک مرکزی برای ارسال فهرست صادرکنندگان به سازمان امور مالیاتی برای اعمال معافیت 100 درصدی مالیات و استرداد مالیات بر ارزش افزوده سال 97، تصریح کرد: درخواست کرده بودیم که این موضوع تمدید شود ولی این اتفاق رخ نداد.

رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و افغانستان خاطرنشان کرد: افغانستانی‌ها سال‌هاست که خرید خود از ایران را با ریال انجام می‌دهند و تغییر روش خرید آنها از تولیدکنندگان ایرانی کار آسانی نیست. سیستم کنونی در طول سال‌های گذشته وجود داشته و تغییر آن به دلار، یورو یا ارزهای دیگر زمان‌بر و سخت است.

سلیمی با اشاره به نبود ساز و کار انتقال ارز بین ایران و افغانستان اظهار داشت: تا پیش از این آرین بانک در افغانستان فعال بود و این امکان بود که مبادلات از طریق این بانک انجام شود ولی در حال حاضر این بانک نیز فعالیتی ندارد و انتقال ارز با مشکلاتی مواجه است.

وی ادامه داد: البته برخی از صرافی‌ها در حوزه انتقال ارز حاصل از صادرات ایران به افغانستان فعال هستند ولی این موضوع گسترده و در ارقام بالا نیست. بسیاری از مسائل مربوط به بازگشت ارز را نیز به دلیل شرایط تحریمی نمی‌توان به طور شفاف مطرح کرد.

 

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : صرافی های بانکی     |     سید حسین سلیمی     |     صادرات به افغانستان     |     اتاق بازرگانی افغانستان     |     افغانستان     |     اگزیم نیوز     |     صرافی     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
آخرین اخبار
پربیننده ترین اخبار
دیگر رسانه ها
سهم ۲۲ درصدی عراق از صادرات پنج ماهه کشور
سهم ۲۲ درصدی عراق از صادرات پنج ماهه کشور آمارهای منتشر شده از سوی گمرگ ایران نشان می‌دهد که صادرات ایران به عراق در پنج ماهه نخست امسال معادل ۲ میلیارد و ۴۰۶ میلیون دلار بوده و سهم ۲۲ درصدی از کل صادرات کشور داشته است.
چهارشنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۹ |
نظرسنجی
34.205.93.2
بزرگترین چالش صادراتی کشور در حال حاضر چیست؟ارسال
تلگرام
=
قیمت ارز
نام قیمت زنده درصدتغییر مبلغ تغییر کمترین بیشترین
قیمت سکه و طلا
نام قیمت زنده کمترین بیشترین
نرخ لایبور و یوریبور
euriborRate euriborPercentage euriborDate
liborRate liborPercentage liborDate
آب و هوا
تحلیل عملکرد اگزیم بانک مالزی و توسعه بانکداری اسلامی
اگزیم نیوز گزارش می دهد: تحلیل عملکرد اگزیم بانک مالزی و توسعه بانکداری اسلامی اگزیم بانک مالزی در برنامه راهبردی افق چشم انداز سال ۲۰۲۵ میلادی خود توسعه خدمات بانکداری اسلامی را به عنوان هدف اصلی تعیین کرده است. در نتیجه این برنامه توسعه خدمات بانکداری اسلامی میزان خدمات مالی ...
چهارشنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۹ |
تلگرام
ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح: