2020 October 1   ,   ١٤ صفر ١٤٤٢   ,    پنج شنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۹     
کد خبر : ۳۲۳۶۷ گروه : اقتصاد کلان تاریخ انتشار :چهارشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۸
نایب‌رئیس کمیسیون حمایت قضایی و مبارزه با فساد اتاق تهران: به جاي تغيير نرخ ارز كالاهاي وارداتي، ارز تك نرخي شود

مهراد عبادمی گوید: تغییر نرخ ارز در مورد کالاهای اساسی اعمال نخواهد شد و با وجود اعتراضات بخش خصوصی و همچنین اذعان رئیس جمهور به فسادزا بودن سیاست چند نرخی موجود، همچنان نرخ ارز ۴۲۰۰ برای کالاهای اساسی در نظر گرفته شده است.

به گزارش اگزيم نيوز، مهراد عباد، نایب‌رئیس کمیسیون حمایت قضایی و مبارزه با فساد اتاق تهران درباره تغيير نرخ ارز مبنای محاسبه حقوق ورودی از ۴۲۰۰ تومان به نرخ ارز نیمایی عنوان كرد: تغییر نرخ ارز در مورد کالاهای اساسی اعمال نخواهد شد و با وجود اعتراضات بخش خصوصی و همچنین اذعان رئیس جمهور به فسادزا بودن سیاست چند نرخی موجود، همچنان نرخ ارز 4200 برای کالاهای اساسی در نظر گرفته شده است.

نایب‌رئیس کمیسیون حمایت قضایی و مبارزه با فساد اتاق تهران در ادامه عنوان كرد:‌ با اختصاص ارز 4200 به کالاهایی نظیر «دارو و تجهیزات پزشکی» شاهد این هستیم که نه تنها این مبالغ به جیب مصرف کننده نمی رسد، بلکه به ضرر تولید کننده داخل نیز خواهد بود؛ چرا که تولیدکننده داخل برای مواد اولیه، بسته بندی و... داروی خود ارز نیمایی پرداخت می کند در حالیکه در سوی دیگر، وارد کننده دارو را با ارز 4200 وارد می کند.

عباد در ادامه افزود:  به طور کلی ، چند نرخی بودن در زمینه هر کالایی اعم از بنزین، گازوییل، ارز 4200 و... همیشه فسادزا بوده است. در نتیجه بخش خصوصی از همان ابتدا خواهان تک نرخی کردن ارز بوده است و در حال حاضرهم با تک نرخی کردن ارز موافق است.

اين فعال اقتصادي بر اين باور است كه براي از بين بردن زمینه های فساد، بايد سیاست تک نرخی ارز را اجرا کرد و موازی با آن سوبسید کالاهای اساسی را از راه های مناسب به جیب مصرف کننده سرازیر کرد؛ به طوریکه می توان با تقویت بیمه ها، امکان پوشش بیمه ای داروهای بیشتری را نسبت به سابق میسر کرد.

نایب‌رئیس کمیسیون حمایت قضایی و مبارزه با فساد اتاق تهران در ادامه با تاکید براین نکته که در حال حاضر هم بسیاری از کالاهایی که با ارز 4200 وارد می شوند، نهایتا در بازار با نرخ واقعی وارز آزاد به دست مردم می رسند، گفت: به شرط رساندن سوبسید کالاهای اساسی به جیب مصرف کننده می توان اطمینان داشت که سیستم تک نرخی ارز به تورم و رکود منجر نشود.

عباد در مورد تغییر نرخ تعرفه در اظهاراتي بيان كرد: یکی از ابزارهای دولت برای کنترل قیمت ها تعرفه است، اما از آنجا که تعرفه کالاهایی که مشمول ارز 4200 هستند، در حال حاضر هم رقم پایینی است، امکان کاهش بیشتر رقم تعرفه برای این کالاها ممکن نیست.

به گفته او، همچنین وضعیت موجود و گیر ودار تغییر نرخ ارز، روند واردات را تا حدودی با اختلال مواجه کرده است، به طوریکه برخی از کالاهایی که تاریخ مصرف محدود دارند یا بیمارستان ها به شدت نیازمند آن هستند، متاثر از این اصلاحیه در حالت بلاتکلیفی قرار دارند و ارز لازم برای وارد کردن یا ترخیص آنها از گمرک وجود ندارد.

نایب‌رئیس کمیسیون حمایت قضایی و مبارزه با فساد اتاق تهران در پايان افزود: ضمن مشکلات و شوک اولیه ای که ممکن است سیاست تک نرخی ارز به دنبال داشته باشد، اما مزایای تحقق این مهم از مضرات آن بیشتر است و در بلند مدت می توان اثرات مثبت آن را شاهد بود.

 

 

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
آخرین اخبار
پربیننده ترین اخبار
دیگر رسانه ها
سهم ۲۲ درصدی عراق از صادرات پنج ماهه کشور
سهم ۲۲ درصدی عراق از صادرات پنج ماهه کشور آمارهای منتشر شده از سوی گمرگ ایران نشان می‌دهد که صادرات ایران به عراق در پنج ماهه نخست امسال معادل ۲ میلیارد و ۴۰۶ میلیون دلار بوده و سهم ۲۲ درصدی از کل صادرات کشور داشته است.
چهارشنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۹ |
نظرسنجی
34.205.93.2
بزرگترین چالش صادراتی کشور در حال حاضر چیست؟ارسال
تلگرام
=
قیمت ارز
نام قیمت زنده درصدتغییر مبلغ تغییر کمترین بیشترین
قیمت سکه و طلا
نام قیمت زنده کمترین بیشترین
نرخ لایبور و یوریبور
euriborRate euriborPercentage euriborDate
liborRate liborPercentage liborDate
آب و هوا
تحلیل عملکرد اگزیم بانک مالزی و توسعه بانکداری اسلامی
اگزیم نیوز گزارش می دهد: تحلیل عملکرد اگزیم بانک مالزی و توسعه بانکداری اسلامی اگزیم بانک مالزی در برنامه راهبردی افق چشم انداز سال ۲۰۲۵ میلادی خود توسعه خدمات بانکداری اسلامی را به عنوان هدف اصلی تعیین کرده است. در نتیجه این برنامه توسعه خدمات بانکداری اسلامی میزان خدمات مالی ...
چهارشنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۹ |
تلگرام
ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح: