2020 March 30   ,   ٦ شعبان ١٤٤١   ,    دوشنبه ۱۱ فروردین ۱۳۹۹     
کد خبر : ۳۲۴۱۴ گروه : تجارت بین الملل تاریخ انتشار :سه شنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۸
گروهی از اقتصاددانان چینی توافق تجاری با آمریکا را به تعویق بیاندازید

شیوع کرونا تقاضا در بازار چین را برای اقلام آمریکایی کاهش داده است و پکن باید واردات را بر اساس توافق با آن کشور به تاخیر بیندازد.

روزنامه هنگ کنگی ساوث چاینا مورنینگ پست می نویسد که اقتصاددانان دولتی می گویند که شیوع کرونا تقاضا در بازار چین را برای اقلام آمریکایی کاهش داده است و پکن باید واردات را بر اساس توافق با آن کشور به تاخیر بیندازد.

آنها افزوده اند که تجارت در بسیاری از بخش های کشور خوابیده است و تدارکات و پشتیبانی نیز روند حرکتی حلزونی دارد و در این شرایط بازار کشش خریدهای بزرگ ندارد.

چین با آمریکا در ماه ژانویه به توافق رسید که برای مدت ۲ سال نزدیک به ۲۰۰ میلیارد دلار کالا از جمله حدود ۴۰ میلیارد دلار فراورده های کشاورزی خریداری کند.

شو چی یوان از محققان یک گروه بزرگ اقتصادی در چین گفت که دولت باید با آمریکا در این باره وارد رایزنی شود و درخواست تعویق این توافق را ارایه کند.

وی افزود که اجماع نظر گسترده ای میان چرخه های تجاری داخلی و بین المللی وجود دارد مبنی بر اینکه کرونا اقتصاد چین را تحت فشار شدیدی قرار داده است.

شو که از اعضای برجسته آکادمی علوم اجتماعی چین است، گفت : باید با آمریکا وارد مذاکره شد و درخواست کرد که این خریدها به زمان مناسب دیگری موکول شود.  

بسیاری از اقتصاددانان بر این باورند که کرونا دستکم در سه ماهه ابتدایی سال ۲۰۲۰ میلادی رشد اقتصادی چین را از مدار پایداری و پویایی خارج می کند.

پکن در تلاش است تا فعالیت های اقتصادی را در خارج از استان هوبی کانون شیوع بیماری در مرکز این کشور از سربگیرد اما همزمان نگران شیوع دوباره این ویروس است.

براوردها حاکی است که بیشتر کارخانه ها با ظرفیت کامل فعال نشده اند و اتاق بازرگانی آمریکا در شانگهای می گوید که ۸۰ درصد از کارخانه های آمریکایی قادر به راه اندازی خطوط تولید نیستند.

شو تاکید کرد که خریدهای بزرگی نظیر خرید هواپیما و ماشین آلات و بسیاری از تجهیزات دیگر از آمریکا باید به تاخیر بیفتد.

بر اساس یکی از بندهای توافق تجاری چین و آمریکا، اگر مورد غیرمنتظره ای که مقصر آن دو طرف نباشند و یا بلایای طبیعی رخ دهد که باعث بروز مشکل در اجرای مفاد توافق شود، دو طرف باید درخصوص شرایط جدید رایزنی کنند.

شو به روزنامه هنگ کنگی گفت که از سرگیری مذاکرات کار ساده ای نیست اما بهتر است چین ابتدا موضوع را روی میز گفت و گوها قرار دهد.

منبع: ایرنا

 

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
آخرین اخبار
پربیننده ترین اخبار
دیگر رسانه ها
آثار کووید ۱۹ روی اقتصاد جهان
چهارشنبه ۶ فروردین ۱۳۹۹ |
نظرسنجی
3.235.74.184
بزرگترین چالش صادراتی کشور در حال حاضر چیست؟ارسال
تلگرام
=
قیمت ارز
نام قیمت زنده درصدتغییر مبلغ تغییر کمترین بیشترین
قیمت سکه و طلا
نام قیمت زنده کمترین بیشترین
نرخ لایبور و یوریبور
euriborRate euriborPercentage euriborDate
liborRate liborPercentage liborDate
آب و هوا
بازار باز اهرم مداخله غیر مستقیم در بازار پول
عضو شورای فقهی بانک مرکزی تشریح کرد: بازار باز اهرم مداخله غیر مستقیم در بازار پول به گزارش پایگاه خبری اگزیم نیوز، پژوهشکده پولی و بانکی با همکاری انحمن مالی اسلامی، هفته گذشته نشستی تحت عنوان کارکردهای توافق نامه بازخرید منطبق با شریعت در بازارهای پول و سرمایه برگزار کرد
شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۸ |
تلگرام
ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح: