2020 April 5   ,   ١٢ شعبان ١٤٤١   ,    یکشنبه ۱۷ فروردین ۱۳۹۹     
کد خبر : ۳۲۴۶۱ گروه : اقتصاد کلان تاریخ انتشار :سه شنبه ۶ اسفند ۱۳۹۸
اگزیم نیوز گزارش می دهد: رشد ۴۲ درصدی ارزش معاملات در بازار بورس تهران

ارزش معاملات در بازار بورس تهران در یک ماهه منتهی به ۲۱ بهمن‌ماه ۱۳۹۸ حکایت از رشد ۴۲ درصدی این رقم نسبت به ماه قبل از آن دارد.

به گزارش خبرنگار اگزیم نیوز، معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق بازرگانی تهران در گزارشی به وضعیت بازار بورس اوراق بهادار تهران و تغییرات ماهانه آن پرداخته و اعلام کرده است ارزش معاملات در یک ماهه منتهی به 21 بهمن‌ماه از 48.9 هزار میلیارد تومان به 69.4 هزار میلیارد تومان افزایش یافته که رشدی 42 درصدی را نشان می‌دهد.

براین اساس همچنین حجم معاملات در بازار بورس تهران از 96.5 میلیارد سهم به 132.5 میلیارد سهم رسیده که این شاخص نیز 37.3 درصد افزایش را به ثبت رسانده است.

طی مدت مورد گزارش تعداد معاملات نیز 27.3 درصد رشد یافته است و از 10.4 میلیون معامله به 13.2 میلیون معامله افزایش یافته است.این آمارها نشان می‌دهند که میانگین روزانه ارزش معاملات در ماه در بازه زمانی یک ماهه منتهی به 21 بهمن‌ماه، از 2.4 هزار میلیارد تومان به 3.5 هزار میلیارد تومان رسیده است. این شاخص نیز 45.8 درصد رشد یافته است.

مقایسه تامین مالی از طریق بازار سرمایه

معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق بازرگانی تهران همچنین تامین مالی از طریق بازار سرمایه طی 10 ماهه نخست امسال و سال 1397 را بررسی کرده و نوشته است، در حالی که تامین مالی سرمایه‌ای در 10 ماهه نخست سال 1397 برابر با 23.1 هزار میلیارد تومان بوده، این رقم برای 10 ماهه نخست امسال به 69.6 هزار میلیارد تومان رسیده است.

همچنین تامین مالی در بازار بدهی در مدت زمان مورد گزارش از 36.5 هزار میلیارد تومان به 75.1 هزار میلیارد تومان رسیده است.

آمارهای اعلام شده حکایت از آن دارند که در مجموع 10 ماهه سال 1397 برای تامین مالی سرمایه‌ای معادل 59.6 هزار میلیارد تومان و برای تامین مالی بازار بدی 144.7 هزار میلیارد تومان بوده است.براساس این گزارش رشد تامین مالی از طریق بازار سرمایه نیز 143 درصد بوده است.

معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق بازرگانی تهران اعلام کرده است که سهم عرضه اولیه در تامین مالی بازار سرمایه تنها 1.95 درصد بوده که بسیار ناچیز است. همچنین سهم افزایش سرمایه شرکت‌های سهامی عام از تامین مالی بازار سرمایه (رشد 63 درصدی نسبت به 9 ماهه نخست سال 1397) داشته و به 19.2 درصد رسیده است.

این گزارش می‌افزاید تنها 2.5 هزار میلیارد تومان از 75 هزار میلیارد تومان اوراق بدهی منتشر شده طی 10 ماهه نخست 1398، اوراق شرکتی بوده است.

وضعیت معاملات بورس کالا

این گزارش نشان می‌دهد که در یک ماهه منتهی به 27 بهمن‌ماه ، 1.062هزار تن محصولات پتروشیمی و فرآورده‌های نفتی به ارزش 5.588 میلیارد تومان در بورس کالا عرضه شده است. این آمار از نظر حجمی 8 درصد نسبت به یک ماهه منتهی به 27 دی‌ماه کاهش نشان می‌دهد ولی از نظر ارزشی 3.8 درصد رشد یافته است.

در مدت زمان مورد گزارش، 1.008 هزار تن محصولات صنعتی به ارزش 7.447 میلیارد تومان نیز در بورس کالا معامله شده که این رقم از نظر حجمی 13.8 درصد و از نظر ارزشی 35.2 درصد نسبت به ماه قبل از آن افزایش یافته است.

طی یک ماهه منتهی به 27 بهمن‌ماه، در حالی که معاملات مواد معدنی از نظر حجمی 44 درصد نسبت به یک ماهه قبل از آن کاهش یافته ولی از نظر ارزشی 363.8 درصد رشد یافته است. طی این مدت 14 هزار تن مواد معدنی به ارزش 37.1 میلیارد تومان در بورس کالا داد و ستد شده است.

براساس این گزارش، در مجموع 2.084 هزار تن محصولات پتروشیمی و فرآورده‌های نفتی؛ محصولات صنعتی و معدنی به ارزش 13.073 میلیارد تومان در بورس کالا معامله شده است که نسبت به یک ماهه منتهی به 27 دی‌ماه معادل 0.9 درصد از نظر حجمی و 19.9 درصد از نظر ارزشی افزایش یافته است.

 

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : معاملات بورس کالا     |     پتروشیمی ها     |     عرضه اولیه     |     بازار بورس     |     سازمان بورس و اوراق بهادار     |     بورس     |     اگزیم نیوز     |     نفت     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
آخرین اخبار
پربیننده ترین اخبار
دیگر رسانه ها
آثار کووید ۱۹ روی اقتصاد جهان
چهارشنبه ۶ فروردین ۱۳۹۹ |
نظرسنجی
3.233.239.102
بزرگترین چالش صادراتی کشور در حال حاضر چیست؟ارسال
تلگرام
=
قیمت ارز
نام قیمت زنده درصدتغییر مبلغ تغییر کمترین بیشترین
قیمت سکه و طلا
نام قیمت زنده کمترین بیشترین
نرخ لایبور و یوریبور
euriborRate euriborPercentage euriborDate
liborRate liborPercentage liborDate
آب و هوا
بازار باز اهرم مداخله غیر مستقیم در بازار پول
عضو شورای فقهی بانک مرکزی تشریح کرد: بازار باز اهرم مداخله غیر مستقیم در بازار پول به گزارش پایگاه خبری اگزیم نیوز، پژوهشکده پولی و بانکی با همکاری انحمن مالی اسلامی، هفته گذشته نشستی تحت عنوان کارکردهای توافق نامه بازخرید منطبق با شریعت در بازارهای پول و سرمایه برگزار کرد
شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۸ |
معرفی کتاب
معرفی کتاب "راه باریک آزادی"

جدیدترین اثر دارون عجم اوغلو و جیمز ای رابینسون
تلگرام
ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح: