2020 April 5   ,   ١٢ شعبان ١٤٤١   ,    یکشنبه ۱۷ فروردین ۱۳۹۹     
کد خبر : ۳۲۴۶۵ گروه : اقتصاد کلان تاریخ انتشار :چهارشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۸
در گفتگو با یک اقتصاددان مطرح شد: ارجحیت اخذ مالیات از افراد بر شرکت ها

دکترعلی سعدوندی معتقد است برای اجرای سیاست های مالیاتی لازم است توجه سیاست گذاران به مالیات بر افراد باشد تا مالیات بر کسب و کارها، زیرا درآمدهای شرکت ها اگر برای توسعه اشتغال به کار رود به نفع اقتصاد کشور است.

توجه و تمرکز بیش از حد دولت بر درآمدهای مالیاتی در لایحه بودجه ۹۹ به حدی است که برخی از کارشناسان و تحلیلگران اقتصادی از آن به عنوان قوی ترین ریسمان امید دولت در کسب درآمد یاد می کنند نکته قابل تامل در این میان  نحوه سیاستگذاری این فرایند در شرایط حال حاضر تولید و تجارت کشور است.

در همین راستا دکتر علی سعدوندی اقتصاددان، در مصاحبه با خبرنگار اگزیم نیوز گفت: به طور کلی باتوجه به اینکه اقتصاد ایران در شرایط تحریم و به تبع کاهش تولیدناخالص داخلی به سر می برد، اجرای سیاست های انقباظی مانند افزایش مالیات ها در این شرایط به صلاح اقتصاد نیست زیرا در شرایط فعلی افزایش نسبت های مالیاتی به تولید ناخالص ملی انگیزه تولید را بیش از پیش کاهش داده و احتمال دارد هزینه های جمع آوری مالیات با درآمدهای حاصل از آن سر به سر شود.

سعدوندی در ادامه مطرح کرد: در بحث سیستم مالیاتی باید در ذهن سیاست گذاران با نگاه انقلاب مالیاتی نگریسته شود، زیرا وضعیت فعلی ما با وضعیت مطلوب تا حد زیادی فاصله دارد.

این کارشناس اقتصادی با اشاره به لزوم توجه به رونق کسب و کارها در سیستم مالیاتی، عنوان کرد: در وهله اول برای اجرای سیاست های مالیاتی لازم است توجه سیاست گذاران به مالیات بر افراد باشد تا مالیات بر کسب و کارها، زیرا درآمدهای شرکت ها اگر برای توسعه  اشتغال به کار رود به نفع اقتصاد کشور است. به همین دلیل تمرکز سیستم های مالیاتی کشورهای مطرح جهان هم عمدتا بر مالیات بر درآمد و مصرف افراد است.

وی افزود: یکی از مالیات هایی که دولت در نظر گرفته است و اثر نامطلوبی بر بازار سرمایه خواهد گذاشت، مالیات بر نقل و انتقال سهام می باشد که به رونق این بازار لطمه وارد می کند. البته مالیات بر عایدی سرمایه در بازار سهام می تواند کارساز باشد؛ به طور مثال افرادی هستند که با رانت های اطلاعاتی در طی مدت کوتاهی در بازار سهام سود های کلانی می برند، برای این گونه درآمدها باید مالیات در نظر گرفت.

سعدوندی در ادامه با اشاره به موضوع مالیات بر عایدی سرمایه، گفت: من فکر می کنم که مالیات بر عایدی سرمایه می تواند برای دولت درآمد پایدار ایجاد کند زیرا  از گذشته در اقتصاد ایران فعالیت های سفته بازی رونق زیادی داشته است و متاسفانه نقدینگی در خدمت تولید نبوده است. سازمان امور مالیاتی با اخذ مالیات از عایدی فعالیت های سفته بازی می تواند بازارهایی مانند طلا و ارز را کنترل کند.

سعدوندی گفت: لازمه اخذ مالیات از عایدی سرمایه این است که بازارهای مورد نظر مانند ارز و طلا به رسمیت شناخته شوند و سیاست گذاران کنترل دقیقی بر موضوع داشته باشند. هر نوع ایجاد محدودیت قانونی به نفع سفته بازان است و از طرف دیگر کنترل سیاست گذاران را کاهش می دهد.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : علی سعدوندی     |     اقتصاددان     |     درآمد مالیاتی     |     مالیات     |     اگزیم نیوز     |     اقتصاد ایران     |     مالیات مبتنی بر عدالت     |     نظام مالیاتی     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
آخرین اخبار
پربیننده ترین اخبار
دیگر رسانه ها
آثار کووید ۱۹ روی اقتصاد جهان
چهارشنبه ۶ فروردین ۱۳۹۹ |
نظرسنجی
3.233.239.102
بزرگترین چالش صادراتی کشور در حال حاضر چیست؟ارسال
تلگرام
=
قیمت ارز
نام قیمت زنده درصدتغییر مبلغ تغییر کمترین بیشترین
قیمت سکه و طلا
نام قیمت زنده کمترین بیشترین
نرخ لایبور و یوریبور
euriborRate euriborPercentage euriborDate
liborRate liborPercentage liborDate
آب و هوا
بازار باز اهرم مداخله غیر مستقیم در بازار پول
عضو شورای فقهی بانک مرکزی تشریح کرد: بازار باز اهرم مداخله غیر مستقیم در بازار پول به گزارش پایگاه خبری اگزیم نیوز، پژوهشکده پولی و بانکی با همکاری انحمن مالی اسلامی، هفته گذشته نشستی تحت عنوان کارکردهای توافق نامه بازخرید منطبق با شریعت در بازارهای پول و سرمایه برگزار کرد
شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۸ |
معرفی کتاب
معرفی کتاب "راه باریک آزادی"

جدیدترین اثر دارون عجم اوغلو و جیمز ای رابینسون
تلگرام
ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح: