2020 April 5   ,   ١٢ شعبان ١٤٤١   ,    یکشنبه ۱۷ فروردین ۱۳۹۹     
کد خبر : ۳۲۴۶۷ گروه : تولید و صادرات تاریخ انتشار :شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۸
سخنگوي گمرك اعلام كرد: افزايش صادرات در بخش فرآورده هاي نفتي

سيد روح ا... لطيفي گفت: صادركنندگان فرآورده هاي نفت، گاز و پتروشيمي تا پايان بهمن ماه ۹۸ نسبت به سال گذشته توانسته اند صادرا خود ۴ میلیارد و ۲۸۳ میلیون دلار افزایش دهند.

سيد روح ا... لطيفي سخنگوي گمرك درباره اهميت و ضرورت توجه به توسعه صادرات، به «اگزيم نيوز» گفت: درعرصه جهاني، يكي از ابزارهای مهم دستیابی تقويت اقتصادي، توسعه صادرات و حضور در بازارها است. همين امر موجب شده تا دولت ها نيز نگاه ويژه تري به بحث توليدات صادرات محور داشته باشند.

او با بيان اينكه بايد سهم خود را از كيك تجارت جهاني افزايش دهيم، عنوان كرد: بايد از ظرفيت هاي توليدي و پتانسيل هاي موجود به ويژه در بخش صادرات غيرنفتي بهره كامل را برد. اين در حالي است كه ظرفيت صادراتي كشور با توانائي ها ي موجود همخواني ندارد.

سخنگوي گمرك همچنين با اشاره به اينكه تحريم ها مانع از حضور صادركنندگان در بازارهاي جهاني شدند، عنوان كرد: در اين بين اما برخي تصميمات و مزاحمت هاي بي جا موجب شده تا مسير صادرات سخت تر شود و صدور كالاها با چالش مواجه شود.

دبير شوراي اطلاع رساني گمرك، اما راه‌حل اساسي براي حل مضلات صادراتي را کاهش مراکز تصمیم‌گیری و سیاست‌گذاری در حوزه تجارت خارجی، به ويژه در بخش صادرات عنوان كردو گفت: در مقابل اما خام فروشي بايد جاي خود را به فروش محصولات باارزش افزوده بالا بدهد. در همين حال صاحبان بنگاه ها بايد تمركز خود را بر روي توليد كالاهاي با كيفيت و قيمت تمام شده مناسب بگذارند.

سخنگوي گمرك در عين حال، حضور بخش خصوصي و تشكل ها را مهم ارزيابي كرد وگفت: تشكل هاي بخش خصوصي بايد باقدرت چانه زني بالا و تعامل با دولت مسير تجارت خارجي را هموار سازند.

البته لطيفي، عملكرد صادركنندگان بخش خصوصي در حوزه فرآورده­هاي نفتي را موفقيت آميز عنوان كرد و با اعلام آماري اظهار كرد كه صادركنندگان اين بخش تا پايان بهمن ماه 98  نسبت به سال گذشته توانسته اند صادرات  خود را به 4 میلیارد و 283 میلیون دلار افزایش دهند.

دبير شوراي اطلاع رساني گمرك در عين حال تاكيد كرد كه صادركنندگان بايد به دنبال صادر كردن محصولاتي با ارزش افزوده بالاتر باشند و از خام فروشي پرهيز كنند.

لطیفی در بخش ديگري از صحبت هاي خود به آمار تجارت خارجي تا پايان بهمن ماه 98 اشاره كرد وگفت: دراين بازه زماني،  میزان صادرات قطعی کالاهای غیر نفتی کشور والبته به استثنای نفت خام، نفت کوره و نفت سفید وهمچنین بدون صادرات از محل تجارت چمدانی، 125 میلیون و290 هزارتن  وبه ارزش38 میلیاردو597 میلیون دلار گزارش مي شود که در مقایسه با مدت مشابه سال 97 افزایشی 17.61 درصدی در وزن وکاهشی 4.48 درصدی در ارزش دلاری داشته است.

به گفته او، میزان واردات کشور در این مدت با افزایشی 10.84 درصدی در وزن و2.31 درصدی در ارزش دلاری در مقایسه با مدت مشابه سال 97 به ارقام34 میلیون و 402 هزار تن  و39 میلیارد  و940 م میلیون دلار رسیده است.  براساس آمار اعلامي از سوي لطيفي، طی 11 ماهه سال 1398 بیشترین میزان صادرات کشور  به مقصد «چین» با رقم هشت میلیارد و 870  میلیون دلار وسهم 22.98 درصد از کل ارزش صادرات بوده است. دومين مقصد صادراتي «عراق» با 8 میلیارد و 508 میلیون دلار وسهم 22.04 درصد، «ترکیه» با 4 میلیارد و 961 میلیون دلار وسهم 12.85 درصد، «امارات متحده عربی» با 4میلیارد و 77 میلیون دلار وسهم 10.56 درصد و «افغانستان» با  2 میلیارد و143 میلیون دلار و سهم 5.55 درصد از کل ارزش صورت گرفته است.

سخنگوي گمرك، در پايان با تاكيد بر اينكه اقدامات گمرک برای حمایت از صادرکنندگان همچنان با قوت و وسعت بیشتری ادامه خواهد یافت، بيان كرد: متوليان گمرک آمادگی دارند، تا با برگزاری نشست‌ها و جلسات تخصصی به منظور رفع نارسایی‌ها و مشکلات احتمالی، تسهیلات و خدمات مطلوب‌تری را در اختیار صادرکنندگان و تولیدکنندگان قرار دهند.

 

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : سخنگوی گمرک     |     روح اله لطیفی     |     تشکل ها     |     تشکل های صادراتی     |     تسهیل تشریفات گمرکی     |     اگزیم نیوز     |     صادرات و واردات     |     صادرات     |     گمرک     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
آخرین اخبار
پربیننده ترین اخبار
دیگر رسانه ها
آثار کووید ۱۹ روی اقتصاد جهان
چهارشنبه ۶ فروردین ۱۳۹۹ |
نظرسنجی
3.233.239.102
بزرگترین چالش صادراتی کشور در حال حاضر چیست؟ارسال
تلگرام
=
قیمت ارز
نام قیمت زنده درصدتغییر مبلغ تغییر کمترین بیشترین
قیمت سکه و طلا
نام قیمت زنده کمترین بیشترین
نرخ لایبور و یوریبور
euriborRate euriborPercentage euriborDate
liborRate liborPercentage liborDate
آب و هوا
بازار باز اهرم مداخله غیر مستقیم در بازار پول
عضو شورای فقهی بانک مرکزی تشریح کرد: بازار باز اهرم مداخله غیر مستقیم در بازار پول به گزارش پایگاه خبری اگزیم نیوز، پژوهشکده پولی و بانکی با همکاری انحمن مالی اسلامی، هفته گذشته نشستی تحت عنوان کارکردهای توافق نامه بازخرید منطبق با شریعت در بازارهای پول و سرمایه برگزار کرد
شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۸ |
معرفی کتاب
معرفی کتاب "راه باریک آزادی"

جدیدترین اثر دارون عجم اوغلو و جیمز ای رابینسون
تلگرام
ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح: