2020 April 5   ,   ١٢ شعبان ١٤٤١   ,    یکشنبه ۱۷ فروردین ۱۳۹۹     
کد خبر : ۳۲۶۳۴ گروه : اقتصاد کلان تاریخ انتشار :چهارشنبه ۶ فروردین ۱۳۹۹
اگزیم نیوز گزارش می دهد: بررسی نرخ تورم در سال ٩٨

بررسی نرخ تورم سالیانه در سال گذشته نشان می‌دهد که در ۶ ماه نخست رشد صعودی داشته و نیمه دوم روند نزولی پیدا کرد.

نرخ تورم عبارت است از افزایش سطح عمومی قیمت کالاها و خدمات مشخص در یک بازه زمانی مشخص.

مرکز آمار برای محاسبه نرخ تورم، سبدی از کالاها و خدمات را در نظر می گیرد که در این سبد ۴۷۵ قلم کالا و خدمت وجود دارد. همچنین همان گونه که گفته شد برای محاسبه نرخ تورم، بازه زمانی مشخصی در نظر گرفته می‌شود که طول این بازه عموماا نرخ تورم را به سه نوع مختلف تقسیم می‌کند: نرخ تورم سالیانه، نرخ تورم نقطه به نقطه و نرخ تورم ماهانه.
نرخ تورم فروردین ماه نخستین آمار نرخ تورم سال ١٣٨٩ بود. براساس اعلام مرکز آمار نرخ تورم ١٢ ماهه منتهی به فروردین (نرخ سالیانه) ٣٠.۶ درصد  اعلام شد که این رقم در اسفندماه سال قبل از آن ٢۶.٨ درصد گزارش شده بود و در واقع رشد ٣.٨ درصدی داشت. 
آخرین بار که نرخ تورم سالیانه به ٣٠.۶ درصد رسید مربوط به فروردین‌ماه سال ۱۳۹۳ بود که نرخ تورم متوسط در این سطح قرار داشت.
بررسی‌ها نشان می‌دهد که بالا رفتن قیمت انواع میوه‌ها و سبزی‌جات، یکی از مهمترین دلایل افزایش نرخ تورم در سال گذشته بود.
سیر صعودی نرخ تورم سالیانه در ماه های بعد نیز ادامه داشت؛ به این صورت که در اردیبهشت، خرداد، تیر و مرداد به ترتیب به ٣۴.٢ ، ٣٧.۶، ۴٠.۴ و ۴٢.٢ درصد رسید و اوج آن در شهریور ماه بود که به ۴٢.٧ درصد رسید. 

نرخ تورم دوازده ماهه، تحت تاثیر افزایش نرخ ارز  و قیمت کالاها و خدمات، بیشترین رشد را در دوازده ماه منتهی به شهریور ۹۸ داشت که به عدد ۴۲.۷ درصد رسید و نشان می‌دهد که در فاصله شهریور ۹۶ تا شهریور ۹۸، افزایش قیمت‌ها قابل توجه بوده و اثر خود را روی تورم نقطه به نقطه در شهریور ۹۷ تا شهریور ۹۸ گذاشت و در نتیجه نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به شهریور ۹۸ بالاترین نرخ تورم در ماه های یکسال اخیر بود.
روند تورم سالیانه در مهرماه بعد از ۱۶ ماه افزایش، کاهشی شد و از ۴۲.۷ درصد در شهریورماه به ۴۲ درصد رسید. 
نرخ تورم سالیانه آبان ماه ١٣٩٨ نیز برای خانوارهای کشور به ۴١.١ درصد رسید که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، 9 دهم درصد کاهش را نشان می دهد. منظور از نرخ تورم سالیانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه قبل از آن است.

نرخ تورم سالیانه آذر ماه ١٣٩٨ برای خانوارهای کشور به ۴۰ درصد رسید که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل ١.١ واحد درصد کاهش یافت. 

همچنین نرخ تورم سالیانه دی ماه ١٣٩٨ برای خانوارهای کشور به ٣٨.۶ و در بهمن ماه به ٣٧ درصد رسید که نشان از کاهش به ترتیب ١.۴ و ١.۶ واحد درصدی دارد.

فاصله تورمی دهک‌ها در اسفند ٩٨ به ٢.٧ درصد رسید که نسبت به ماه قبل ٠.١ واحد درصد رشد داشت.

بر اساس گزارش این مرکز، نرخ تورم کل کشور در اسفند ماه ١٣٩٨ برابر ٣۴.٨ درصد است که در دهک‌های مختلف هزینه‌ای در بازه ٣٣.٩ درصد برای دهک اول تا ٣٦.٦ درصد برای دهک دهم نوسان دارد.

محدوده تغییرات تورم ۱۲ ماهه در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» بین ٣٩.٨ درصد برای دهک اول تا ٤٤.٥ درصد برای دهک دهم است.

بر اساس این گزارش، نرخ تورم دهک ها در گروه عمده «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» بین ٢٨.٦ درصد برای دهک اول تا ٣٤.٦ درصد برای دهک دهم است.

منبع: ایرنا

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : نرخ تورم در سال ۱۳۹۸     |     نرخ تورم سال ۹۸     |     جهش تولید     |     جهش تولید و صادرات     |     سال جهش تولید     |     نرخ تورم و بیکاری     |     گزارش مرکز آمار ایران     |     اگزیم نیوز     |     نرخ تورم     |     مرکز آمار     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
آخرین اخبار
پربیننده ترین اخبار
دیگر رسانه ها
آثار کووید ۱۹ روی اقتصاد جهان
چهارشنبه ۶ فروردین ۱۳۹۹ |
نظرسنجی
3.233.239.102
بزرگترین چالش صادراتی کشور در حال حاضر چیست؟ارسال
تلگرام
=
قیمت ارز
نام قیمت زنده درصدتغییر مبلغ تغییر کمترین بیشترین
قیمت سکه و طلا
نام قیمت زنده کمترین بیشترین
نرخ لایبور و یوریبور
euriborRate euriborPercentage euriborDate
liborRate liborPercentage liborDate
آب و هوا
بازار باز اهرم مداخله غیر مستقیم در بازار پول
عضو شورای فقهی بانک مرکزی تشریح کرد: بازار باز اهرم مداخله غیر مستقیم در بازار پول به گزارش پایگاه خبری اگزیم نیوز، پژوهشکده پولی و بانکی با همکاری انحمن مالی اسلامی، هفته گذشته نشستی تحت عنوان کارکردهای توافق نامه بازخرید منطبق با شریعت در بازارهای پول و سرمایه برگزار کرد
شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۸ |
معرفی کتاب
معرفی کتاب "راه باریک آزادی"

جدیدترین اثر دارون عجم اوغلو و جیمز ای رابینسون
تلگرام
ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح: