2020 May 26   ,   ٤ شوّال ١٤٤١   ,    سه شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۹     
کد خبر : ۳۳۳۲۴ گروه : واردات تاریخ انتشار :سه شنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۹
در مصاحبه با عضو اتاق بازرگانی تهران مطرح شد: چالش ها و راهکارهای حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی

کاوه زرگران می گوید: باتوجه به شرایط تحریمی کشور آزادشدن نرخ ارز علاوه بر اینکه از فساد موجود در توزیع یارانه ها جلوگیری به عمل می آورد، باعث خواهد شد که تامین کنندگان کالا برای انتقال ارز دست شان باز شود و بتوانند به روش های بهتری کالاهای اساسی را به کشور واردکنند و نیاز مصرف کنندگان نهایی در بازار رقابتی تامین شود.

کاوه زرگران عضو اتاق بازرگانی تهران در مصاحبه با خبرنگار اگزیم نیوز عنوان کرد: دولت در قبال اقشار آسیب پذیر وظایفی دارد؛ بویژه در زمینه تامین امنیت غذایی و تامین خوراک اساسی مردم دولت توجه ویژه ای دارد، سیاستی که دولت در این زمینه اتخاذ کرده است اینکه ارز ارزان قیمت در اختیار واردکنندگان قرار دهد و آنها کالاهای اساسی را با نرخ ارز ترجیحی وارد کشور کنند یا با واردات مواد اولیه ارزان قیمت، محصولات و فرآورده های غذایی ارزان قیمت تری در کشور تولید شود و در اختیار مصرف کنندگان قرار بگیرد و نهایتا مصرف کنندگان افزایش قیمتی در زمینه کالاهای غذایی و آشامیدنی مشاهده نکنند.

این عضو اتاق بازرگانی با اشاره به ناکارآمدی این نوع سیاست های یارانه ای برای حمایت از اقشار آسیب پذیر گفت: اما آنچه که در حقیقت و در بازارها اتفاق می افتد اینکه این یارانه بزرگی که دولت پرداخت می کند عملا سر سفره های مردم نمی آید و مصرف کننده نهایی دائما با شوک های قیمتی مواجه می شود و در طول مسیر وقتی که کالاها وارد کشور می شوند بدست واسطه ها می افتند و نهایتا طبق اهداف تعیین شده این برنامه به سرانجام مطلوبش نمی رسد و می توان گفت این نوع توزیع یارانه کارآمدی لازم را ندارد.

زرگران با اشاره به لزوم حمایت از اقشار آسیب پذیر در قالب برنامه های مناسب تر و علمی تر، افزود: مدت هاست که بخش خصوصی و اتاق های بازرگانی پیشنهاد داده اند روشی را پیدا کنیم تا به طریق دیگری به طبقات و افراد آسیب پذیر یارانه پرداخت شود و نرخ ارز آزاد به رسمیت شناخته شود. باتوجه به شرایط تحریمی کشور آزادشدن نرخ ارز علاوه بر اینکه از فساد موجود در توزیع یارانه ها جلوگیری به عمل می آورد، باعث خواهد شد که تامین کنندگان کالا برای انتقال ارز دست شان باز شود و بتوانند به روش های بهتری کالاهای اساسی را به کشور واردکنند و نیاز مصرف کنندگان نهایی در بازار رقابتی تامین شود.  از طرف دیگر کالاهای اساسی به جز روغن عمدتا تعرفه وارداتی کمتری دارد و می توان این کالاها را به کشور وارد کرد.

وی در ادامه افزود: یکی از راهکارهای حمایتی از افراد آسیب پذیر این است که دولت، آنها را شناسایی کند و به جای یارانه دهی به واردکنندگان بصورت مستقیم در قالب کوپن های الکترونیکی به اقشار آسیب پذیر یارانه دهد تا آنها نیازهای اساسی خود را تامین نمایند.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
آخرین اخبار
پربیننده ترین اخبار
دیگر رسانه ها
ظرفیت های توسعه روابط تجاری ایران و عراق
ظرفیت های توسعه روابط تجاری ایران و عراق طبق آمارهای سازمان توسعه تجارت در سال ۱۳۹۸، کشور عراق از حدود ۱۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار صادرات ایران به کشورهای عربی حوزه خلیج فارس با ۹ میلیارد دلار با اختلاف رتبه اول (سهم ۰،۷۲ درصدی) را داشته و ...
چهارشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۹ |
یادداشت
نظرسنجی
3.230.154.129
بزرگترین چالش صادراتی کشور در حال حاضر چیست؟ارسال
تلگرام
=
قیمت ارز
نام قیمت زنده درصدتغییر مبلغ تغییر کمترین بیشترین
قیمت سکه و طلا
نام قیمت زنده کمترین بیشترین
نرخ لایبور و یوریبور
euriborRate euriborPercentage euriborDate
liborRate liborPercentage liborDate
آب و هوا
ظرفیت های توسعه روابط تجاری ایران و امارات
اگزیم نیوز گزارش می دهد: ظرفیت های توسعه روابط تجاری ایران و امارات امارات متحده عربی با ۲،۵ میلیارد دلار به ترتیب پس از چین با ۹،۵ میلیارد دلار، عراق با ۹ میلیارد دلار و ترکیه با ۵ میلیارد دلار، چهارمین مقصد صادراتی کالاهای ایرانی بوده و سهم ۶ درصدی از کل صادرات ...
شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۹ |
معرفی کتاب
معرفی کتاب "جهانی از اعداد، هر آنچه باید برای تحلیل اقتصاد ایران و جهان بدانید"

اثر:گروه اکونومیست، سعید ارکان زاده یزدی، نسیم بنایی (مترجمان)
تلگرام
ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح: