2020 July 15   ,   ٢٥ ذو القعدة ١٤٤١   ,    چهارشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۹     
کد خبر : ۳۳۵۹۳ گروه : اقتصاد کلان تاریخ انتشار :دوشنبه ۹ تیر ۱۳۹۹
گاردین در گزارشی بررسی کرد: اروپا به دنبال احیای برجام

گاردین در ادامه با اشاره به این که مشکلات اقتصادی ناشی از تحریم باعث بروز مشکلاتی در اقتصاد شده موفقیت اصولگرایان در انتخابات مجلس را ناشی از همین موضوعات می داند و معتقد است همین روند به پیروزی آنان در انتخابات ریاست جمهوری منتهی می گردد که ممکن است هر نوع توافق را با ایران در آینده پیچیده سازد.

گاردین در گزارشی نوشت سه کشور اروپایی انگلیس، فرانسه و آلمان در تلاشند تا توافقی که با ایران در سال 2015 حاصل شده است حفظ شود و به همین دلیل روز جمعه توافق هایی حاصل شد تا جلوی تحریم های آمریکا را بگیرند این در حالی است که همین کشورها از آژانس انرژی هسته ای خواسته اند تا نظارت بیشتری بر فعالیت های صلح آمیز هسته ای ایران داشته باشند.

در سمت دیگر ایران نیز دیگر علاقه ای به تداوم برجام ندارد زیرا به تدریج بعد از روی کار آمدن تحریم های آمریکا و عدم همکاری سایر اعضا از انجام برخی تعهدات خارج شدند که البته اولا این موضوع بعد از بیش از یک سال تحمل ایران از انجام هر نوع اقدام متقابل رخ داد و ثانیا اقداماتی متعارف و مبتنی بر پیش بینی هایی را انجام داد که در برجام در برابر عدم ایفای تعهدات طرف مقابل دیده شده بود.

با این حال آنطور که گاردین نوشته است طرف ایرانی در صورتی که اروپا و چین و روسیه به تعهدات خود عمل کنند و در برابر تحریم های آمریکا مقاومت کنند حتما با غرب تعامل خواهد کرد بنابراین گزینه احیای برجام هنوز منتفی نیست.

در این باره یکی از اعضای ارشد شورای روابط خارجی اروپا با بیان این که هنوز راه مذاکره بسته نشده هشدار داده است که اگر بین دولت و طرف های غربی توافقی حاصل نشود و چالش فعلی برطرف نشود ممکن است این توافق با دولت بعدی به آسانی حاصل نشود.

گاردین در ادامه با اشاره به این که مشکلات اقتصادی ناشی از تحریم باعث بروز مشکلاتی در اقتصاد شده موفقیت اصولگرایان در انتخابات مجلس را ناشی از همین موضوعات می داند و معتقد است همین روند به پیروزی آنان در انتخابات ریاست جمهوری منتهی می گردد که ممکن است هر نوع توافق را با ایران در آینده پیچیده سازد.

گاردین در ادامه با اشاره به این نکته که توافق با ایران توسط اروپا می تواند مشکلات اقتصادی را تا حدی برطرف سازد و در نتیجه شرایط را برای کاندیداهایی که از سمت اصلاح طلبان معرفی می کنند بهتر کند. در این بین سال قبل امانوئل مکرون به دنبال آن بود تا بخشی از حساب های مالی که به دلیل تحریم ها بلوکه شده بودند را ازاد کند اما به رغم همه تلاش هایی که می شود و بر خلاف ادعاهای ترامپ مبنی بر آن که خواهان گفتگو با ایران است، هیچ اراده ای از طرف غربی دیده نمی شود.

از سوی دیگر رییس جدید مجلس ایران نیز معتقد است هر نوع گفت و گوو با آمریکا مضر و ممنوع است و این نشان می دهد شرایط برای مذاکرات در آینده از هر دو طرف سخت تر از گذشته است.

گاردین با اشاره به موضوع کرونا می نویسد وضعیت اقتصادی ایران به دلیل کرونا سخت تر شده و ارزش ریال هم به شدت کاهش یافته است به همین دلیل و متناسب با این شرایط اگر سه کشور اروپایی با چین و روسیه متفق القول باشند می توانند شرایط مساعدی را برای اقتصاد ایران ایجاد کنند تا از این شرایط عبور کند که البته ممکن است با واکنش های شدید آمریکا مواجه شود. 

 
 

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
آخرین اخبار
پربیننده ترین اخبار
دیگر رسانه ها
ظرفیت های توسعه روابط تجاری ایران و عراق
ظرفیت های توسعه روابط تجاری ایران و عراق طبق آمارهای سازمان توسعه تجارت در سال ۱۳۹۸، کشور عراق از حدود ۱۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار صادرات ایران به کشورهای عربی حوزه خلیج فارس با ۹ میلیارد دلار با اختلاف رتبه اول (سهم ۰،۷۲ درصدی) را داشته و ...
چهارشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۹ |
یادداشت
نظرسنجی
3.236.121.68
بزرگترین چالش صادراتی کشور در حال حاضر چیست؟ارسال
تلگرام
=
قیمت ارز
نام قیمت زنده درصدتغییر مبلغ تغییر کمترین بیشترین
قیمت سکه و طلا
نام قیمت زنده کمترین بیشترین
نرخ لایبور و یوریبور
euriborRate euriborPercentage euriborDate
liborRate liborPercentage liborDate
آب و هوا
تحلیل عملکرد اگزیم بانک مالزی و توسعه بانکداری اسلامی
اگزیم نیوز گزارش می دهد: تحلیل عملکرد اگزیم بانک مالزی و توسعه بانکداری اسلامی اگزیم بانک مالزی در برنامه راهبردی افق چشم انداز سال ۲۰۲۵ میلادی خود توسعه خدمات بانکداری اسلامی را به عنوان هدف اصلی تعیین کرده است. در نتیجه این برنامه توسعه خدمات بانکداری اسلامی میزان خدمات مالی ...
چهارشنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۹ |
معرفی کتاب
معرفی کتاب "راز سرمایه"

اثر: هرناندو دوسوتو، دکتر فریدون تفضلی(مترجم)
تلگرام
ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح: