2020 October 27   ,   ١١ ربيع الأوّل ١٤٤٢   ,    سه شنبه ۶ آبان ۱۳۹۹     
کد خبر : ۳۷۴۲۷ گروه : تولید و صادرات تاریخ انتشار :چهارشنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۹
رئیس شورای ملی زعفران در گفت و گو با اگزیم نیوز: اصلاح شاخص های تعیین صادرکننده برتر الزامی است

عضو کمیسیون صادرکنندگان اتاق بازرگانی گفت: با توجه به شرایط حاکم بر اقتصاد کشور و وجود مشکلات متعدد در بخش صدور کالای ایرانی، باید در اصلاح شاخص های تعیین صادرکننده برتر، تجدیدنظر و تغییراتی در این بخش ایجاد کرد.

محسن احتشام در خصوص معرفی صادرکننده نمونه با بهره گیری از نظرات متخصصان و کارشناسان این بخش و دستگاههای ذیربط روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار اگزیم نیوز، اظهار داشت: هرچند 6 دوره به عنوان صادرکننده برتر کشور در صادرات زعفران معرفی شده ام؛ اما شاخص های تعیین صادرکننده نمونه را غیر کاربردی و تاریخ گذشته می دانم که لازم است با استفاده از تجارب فعالان این حوزه، ضوابط مربوطه بازنگری و بازنویسی شود.

از سال ۱۳۷۶ شورای عالی انقلاب فرهنگی ۲۹ مهرماه را روز ملی صادرات اعلام کرد و سازمان توسعه تجارت به‌عنوان متولی تجارت خارجی از همان سال صادرکنندگان نمونه را انتخاب می‌کرد. در مصوبه سال ۸۱ هیئت‌وزیران اشاره‌شده که صادرکننده نمونه، صادرکننده‌ای است که در گروه کالایی مشخصی، میزان صادرات بیشتری داشته و کیفیت کالای او از بقیه رقبا بالاتر باشد.

عضو کمیسیون صادرکنندگان اتاق بازرگانی، بیشترین میزان صادرات ایران را مربوط به حوزه خام فروشی عنوان کرد و افزود: ارزآوری آسان و بالا بودن درآمد این بخش سبب شده که صدور مواد خام افزایش یافته و در نتیجه ارقام صادرات این بخش نیز رشد یابد و این امر هم موجب توجه بیش از پیش دستگاههای ذیربط به ارایه خدمات فعالان این حوزه شده است.

 احتشام از نبود قوانین حمایتی مناسب از صادرات صنایع پایین دستی انتقاد کرد و گفت: همین امر سبب کاهش حضور صادرکنندگان سایر کالاها در بخش مذکور و در مقابل منجر به تقویت و افزایش صادرات مواد اولیه، شده است. 

این فعال اقتصادی بخش خصوصی از ورود برخی مولفه های تجارت جهانی به ادبیات اقتصادی ایران اشاره کرد و خواستار اصلاح شاخص های تعیین صادرکننده برتر با هدف توسعه و بهبود شرایط اقتصادی کشور شد.

وی تاکید کرد: مولفه هایی نظیر اقتصاد مقاومتی، اشتغالزایی، به روز آوری فناوری، تولید صادرات محور، حمایت از محیط زیست، کاهش فروش فله ای محصولات خام و غیره باید بعنوان امتیازهای موثر در این بخش بیشتر مورد توجه دستگاههای مسئول در انتخاب صادرکننده نمونه قرار گیرند.

رئیس شورای ملی زعفران، توجه به افزایش درآمد و حمایت از تجار موثر در ایجاد ارزش افزوده در اقتصاد کشور را مهم ارزیابی کرد و ادامه داد: تمکین از افزایش آمار و درآمدهای صادراتی نه تنها باعث پایین آمدن حمایت ها از بخش تولید بلکه سبب دور شدن سیاست های صادراتی از بخش خرده فروشی شده و کاهش آمار صادرات برخی کالاها از جمله صنایع دستی، لوازم خانگی و کفش و... را به همراه داشته است.

احتشام با بیان آنکه افزایش توجه به خام فروشی سبب شده که صادرات خرده فروشی نیز بیش از پیش در حاشیه قرار گیرد، تاکید کرد شرایط نامناسب اقتصاد امروز کشور نیاز به تغییرات سریع در اصلاح استراتژی حمایتی از صنایع گوناگون دارد.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : محسن احتشام     |     شورای ملی زعفران     |     صادرکننده نمونه     |     صادرات غیرنفتی     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
آخرین اخبار
پربیننده ترین اخبار
دیگر رسانه ها
پیش‌بینی کارشناسان از آینده بازار خودرو
پیش‌بینی کارشناسان از آینده بازار خودرو درحالی که تحلیل‌های کارشناسانه از بازار ارز حاکی از روند کاهشی نرخ‌ها طی هفته‌های آینده است، با توجه به تاثیر مستقیم آن بر سایر بازارها، کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند با تخلیه حباب قیمتی و نزول شدید ...
شنبه ۳ آبان ۱۳۹۹ |
نظرسنجی
100.24.125.162
بزرگترین چالش صادراتی کشور در حال حاضر چیست؟ارسال
تلگرام
=
قیمت ارز
نام قیمت زنده درصدتغییر مبلغ تغییر کمترین بیشترین
قیمت سکه و طلا
نام قیمت زنده کمترین بیشترین
نرخ لایبور و یوریبور
euriborRate euriborPercentage euriborDate
liborRate liborPercentage liborDate
آب و هوا
تحلیل عملکرد اگزیم بانک مالزی و توسعه بانکداری اسلامی
اگزیم نیوز گزارش می دهد: تحلیل عملکرد اگزیم بانک مالزی و توسعه بانکداری اسلامی اگزیم بانک مالزی در برنامه راهبردی افق چشم انداز سال ۲۰۲۵ میلادی خود توسعه خدمات بانکداری اسلامی را به عنوان هدف اصلی تعیین کرده است. در نتیجه این برنامه توسعه خدمات بانکداری اسلامی میزان خدمات مالی ...
چهارشنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۹ |
تلگرام
ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح: