2019 October 16   ,   ١٧ صفر ١٤٤١   ,    چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸     
کد خبر : ۵۹۶۰ گروه : تولید و صادرات تاریخ انتشار :سه شنبه ۳ فروردین ۱۳۹۵
رییس دفتر رییس جمهور اعلام کرد: تحقق اقتصاد مقاومتی با اهرم صادرات

یکی از محورهای بسیار اصلی در اقتصاد مقاومتی، بحث صادرات است. در بند ده سیاست های اقتصاد مقاومتی روی بحث صادرات و به طور خاص سرمایه گزاری خارجی برای صادرات تأکید شده و این که ما در تولید ملی نیازهای صادراتی را مورد توجه قرار بدهیم

به گزارش اگزیم نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، محمد نهاوندیان در تشریح برنامه های دولت در راستای تحقق 'اقتصاد مقاومتی؛ اقدام وعمل' به عنوان شعار امسال، گفت: با رفع تحریم ها و برداشته شدن موانع در مسیر پیشرفت اقتصاد کشور، باید بر تلاش ها جهت جبران عقب ماندگی ها افزوده شود و با سرعت و هماهنگی بیشتری به سمت کاهش آسیب پذیری اقتصاد گام برداریم.
رئیس دفتررئیس جمهوری تبیین اقتصاد مقاومتی را ضروری خواند وگفت: سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی در چارچوب 24بند اعلام شده که هرکدام از این بندها واقعا جای بررسی و آگاهی بخشی دارد تا هرکسی سهم و نقش خود را در تحقق روند هر یک از بندها بشناسد. شاید عمده ترین شاخصی که برای سیاست های اقتصاد مقاومتی بیان شد متکی به دانش و فناوری بودن، درونزا، برونگرا و عدالت بنیان بودن است.
وی در توضیح بند یک اقتصاد مقاومتی مبنی بربه حداکثر رساندن مشارکت آحاد جامعه، اظهارکرد: در این راستا اقتصاد باید به گونه ای سامان گیرد که به جای شکل گیری انحصارها و محدودیت ها، میدان برای فعالیت همگان باز شود تا اقتصاد هر چه بیشتر به سمت رقابتی شدن حرکت کند.

نهاوندیان افزود: یکی دیگر از محورهای بسیار اصلی در اقتصاد مقاومتی، بحث صادرات است. در بند ده سیاست های اقتصاد مقاومتی روی بحث صادرات و به طور خاص سرمایه گزاری خارجی برای صادرات تأکید شده و این که ما در تولید ملی نیازهای صادراتی را مورد توجه قرار بدهیم.
رئیس دفتر رئیس جمهوری، گسترش تولید صادرات گرا در فرهنگ عمومی اقتصادی را ضروری خواند و گفت: کاهش آسیب پذیری و بالابردن مقاومت اقتصادی یکی دیگر از نکات مورد تاکید است که دراشارات اجرایی آن، به توسعه پیوندهای راهبردی با همسایگان و دیگر کشورها پرداخته شده بدین معنا که فضای عمومی مناسبات ما با دنیا به گونه ای باشد که اگر زمانی برخی از بدخواهان با نیتی پلید بخواهند تحریمی بر ایران تحمیل کنند دیگر نتوانند اینطور راحت در صحنه جهانی یارکشی کنند.
نهاوندیان به اشتیاق کشورهای اروپایی برای توسعه روابط با ایران در دوره پسابرجام اشاره کرد و افزود: کشورهای اروپایی که با آمریکا درتحریم ها کاملاً همنوایی می کردند الان با قوت بسیار زیادی دنبال این هستند که روابط اقتصادی خود را با ایران تقویت کنند که اگر چنین شد و اگر در واقع اتکاء متقابل و ارتباط متقابل سامان گرفت دیگر با یک نیت سیاسی نمی شود این ارتباطات را مجددا قطع کرد.

رئیس دفتر رئیس جمهوری در ادامه ضرورت مشارکت فعالانه ایران درسازمان های منطقه ای و بین المللی را مورد اشاره قرارداد و افزود: اگر ایران عضو فعال ترتیبات منطقه ای و بین المللی باشد و بتواند از امکانات سازمان های بین المللی استفاده کند، طبعاً امکان این که مجدداً تحریم و محدودیت بر اقتصاد ایران تحمیل کنند، بسیار کمتر می شود.

 

تقویت سرمایه گذاری داخلی و استفاده از سرمایه خارجی 
وی به صادرات گاز، برق و پتروشیمی به عنوان یکی از مواردی که در بند 13 سیاست های اقتصاد مقاومتی مورد تاکید قرار گرفته پرداخت و اظهارکرد: اگر بخواهیم ظرفیت های صادرات انرژی را متنوع تر و گسترده تر کنیم طبعا نیاز به سرمایه گذاری های عظیم دارد. در این راستا باید منابع، امکانات و سرمایه گذاری داخلی را تقویت، بازار سهام را توانمندتر و از سرمایه خارجی کاملاً استفاده کنیم.
نهاوندیان تصریح کرد: برای تحقق این موارد باید شرایط عمومی اقتصاد، قوانین و مقررات ما اطمینان لازم را به سرمایه خارجی بدهد و در واقع مجموع اقتصاد ایران اثبات کند که در رقابت با دیگر بازارهای سرمایه از موقعیت و جذابیت بهتری برخوردار است.
وی افزود: به عبارتی مخاطب اقتصاد مقاومتی فقط یک جمع و بخش خاص، مسوولان، سرمایه گذاران و کارگران نیستند بلکه همه نهادها، قوا و ملت ایران هستند، یعنی واقعا اگر بخواهیم اقتصاد ما به جایی که شایسته و بایسته آن است، برسد همه باید به میدان بیاید مثل انتخابات که وقتی همه به میدان می آیند واقعاً شور به پا می کنند و حماسه می آفرینند. در اقتصاد هم همینطور است، هیچ کس نباید بگوید که اقتصاد مقاومتی وظیفه این گروه یا آن گروه، این دستگاه یا آن دستگاه است، بیش از دولت خود مردم می توانند این حماسه را بسازند و وظیفه دولت این است که برنامه ریزی لازم را بکند.

 

حرکت در مسیر اقتصاد مقاومتی با رفع تحریم

رئیس دفتر رئیس جمهوری گفت: با وجود محدودیت های ناشی از تحریم ها و کاهش های درآمدهای نفتی ، ما طی دو سال گذشته دربعضی از بخش های مورد تأکید در اقتصاد مقاومتی شاهد یک حرکت مثبت بودیم؛ مثلاً بند ششم سیاست های اقتصاد مقاومتی بحث کالاهای اساسی است، یعنی تلاش برای تولید داخلی کالاهای اساسی و در بند هفت هم تأمین امنیت غذایی مورد تأکید قرار گرفته که واقعاً دو محور مهم مقاوم سازی اقتصاد است.
نهاوندیان افزود: خوشبختانه با تلاش تولیدکنندگان در مدت دو سال گذشته واردات گندم که اصلی ترین کالای اساسی ما است کاهش یافته به نحوی که در سال 95 وزیر جهاد کشاورزی گفته اند که «ما برای تأمین نان کشور دیگر نیاز به گندم وارداتی نداریم» البته این بدان معنا نیست که واردات برای صادرات نداشته باشیم. چون یکی از بخش های تولیدکننده ارزش افزوده این است که گندم از بیرون می آوریم و به آرد تبدیل و به برخی ازکشورهای همسایه صادر می کنیم. اما برای مصرف داخلی ما به مرز خودکفایی در گندم رسیده ایم.
وی گفت: در رابطه با صادرات که بند ده سیاست های اقتصاد مقاومتی است خوشبختانه ما توانسته ایم باوجود مشکلات ناشی از کاهش درآمد ارزی در بحث صادرات غیرنفتی حتی پیش از برداشته شدن تحریم یک افزایشی را در بعضی از بخش ها شاهد باشیم، یا بطور خاص در کم کردن اتکاء بودجه به نفت که یکی از اصلی ترین بحث ها در اصلاح ساختار بودجه ای است در این دو سال مرتباً سهم نفت در بودجه را کاهش داده ایم. اینها قدم های کوچکی است اما در مسیر درست که البته باید گام های بلندتری را برداشت تا ان شاءالله به آن هدف نهایی که رساندن آسیب پذیری اقتصاد ایران به صفر است، نزدیک تر شویم.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : توسعه سرمایه گذاری     |     توسعه صادرات     |     نهاوندیان     |     اقتصاد مقاومتی     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
آخرین اخبار
پربیننده ترین اخبار
دیگر رسانه ها
 راه های برون رفت از بن بست ربا
راه های برون رفت از بن بست ربا فرصت هایی که بانکداری اسلامی می تواند برای توسعه بانکی در کشور فراهم آورد و الزاماتی که برای این امر لازم است را در این میزگرد بخوانید
دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸ |
یادداشت
نظرسنجی
34.204.191.31
بزرگترین چالش صادراتی کشور در حال حاضر چیست؟ارسال
تلگرام
=
قیمت ارز
نام قیمت زنده درصدتغییر مبلغ تغییر کمترین بیشترین
قیمت سکه و طلا
نام قیمت زنده کمترین بیشترین
نرخ لایبور و یوریبور
euriborRate euriborPercentage euriborDate
liborRate liborPercentage liborDate
آب و هوا
شش گلوگاه اقتصاد سال ۹۸
در نتایج یک نظرسنجی منعکس شد شش گلوگاه اقتصاد سال ۹۸ بر اساس نظرسنجی موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی مهم‌ترین چالش‌های اقتصاد ایران در سال ۱۳۹۸ از دریچه نگاه ۸۰ فعال و صاحب‌نظر اقتصادی شناسایی شد
چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸ |
جایزه نوبل برای کاهش فقر جهانی
جایزه نوبل برای کاهش فقر جهانی

از سه قاره دنیا سه دانشمند اقتصاد جایزه نوبل را از آن خود کردند
تلگرام
ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح: