2020 October 21   ,   ٥ ربيع الأوّل ١٤٤٢   ,    چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۹     
کد خبر : ۵۹۶۹ گروه : تولید و صادرات تاریخ انتشار :پنج شنبه ۵ فروردین ۱۳۹۵
درآمد سرانه ایرانیان در سالهای اخیر چه تغییراتی یافته است؟ ضرورت رشد ۷.۷ درصدی درآمد سرانه در سه سال

با فرض رشد یک درصدی درآمد ملی در سال ۱۳۹۴، برای رسیدن به سطح درآمد ملی سال ۱۳۹۰ ، از سال ۱۳۹۵ تا۱۳۹۷ ، این متغیر باید به طور متوسط، ۷.۷ درصد در سال رشد کند

در اثر رکود اقتصادی سال های 1391 و 1392 ، اندازه تولید ناخالص داخلی ایران نسبت به سال 1390، 8.6 درصد کوچکتر شد. امّا اثر این رکود بر درآمد ملی بسیار بیشتربود، به طوری که طی این دو سال درآمد ملی 19.3 درصد کاهش یافت. با این وضعیت با فرض رشد یک درصدی درآمد ملی در سال 1394، برای رسیدن به سطح درآمد ملی سال 1390 ، از سال 1395 تا1397 ، این متغیر باید به طور متوسط، 7.7 درصد در سال رشد کند.
بر این اساس به تحلیل اگزیم نیوز باید گفت سطح تقاضای خانوارها که متأثر از سطح درآمد ملی است، در حال حاضر بسیار پایینتر از سال 1390 است. بنابراین، نمیتوان انتظار داشت که تقاضای تضعیف شده داخلی بتواند نقش پیشران را برای افزایش تولید ملّی در سالهای پیش رو ایفا کند. 
به نظر میرسد بخشی از آنچه به عنوان مشکل فروش و کمبود تقاضا از فصل پایانی سال 1393 تاکنون مشاهده می شود ناشی از کاهش قدرت خرید خانوارها در اثر افت درآمد ملی در سالهای رکود است. بنابراین، بنگاه های اقتصادی نباید انتظار بازگشت سریعِ سطح تقاضا و فروش داخلی به سطح سال 1390 را داشته باشند.
در این میان بررسی شرایط اقتصادی در سال های ایر نشان می دهد در میانه سال 1393، درست در شرایطی که اقتصاد کشور به سختی در حال ترمیم آسیب های ناشی از رکود اقتصادی بود، قیمت نفت رو به کاهش گذاشت و از بیش از 100 دلار برای هر بشکه نفت در جولای سال 2014 به حدود 40 دلار در نیمه ژانویه 2015 رسید. به این ترتیب، قیمت نفت از اول تابستان 1393 تا اول زمستان این سال، 60 درصد سقوط کرد.
به دنبال سقوط قیمت نفت، صادرات نفتی کشور از 18.6 میلیارد دلار در فصل چهارم سال 1393 به 9.5 میلیارد دلار در فصل چهارم سال 1393 رسید. ارزش صادرات نفت در فصل اول و دوم 1393 به ترتیب معادل 17.5 و 16.1 میلیارد دلار بوده است، اما پس از کاهش قیمت نفت از تابستان1393 ، صادرات نفتی به 12.3 میلیارد دلار در فصل سوم و 9.5 میلیارد دلار در فصل چهارم افت کرد که به ترتیب معادل 23 درصد و 49 درصد کاهش نسبت به مدت مشابه سال قبل است. در نتیجه، کل صادرات نفتی درسال 1393 نسبت به سال قبل، حدود 15 درصد کاهش یافت.
در نیمه اول سال 1394 نیز این وضعیت ادامه یافت و در صورت تداوم این روند، درآمدهای نفتی برای سال 1394 حدود 25 میلیارد دلار پیش بینی می شود که این رقم یک پنجم درآمدهای نفتی در سال 1390 است. وضعیتدرآمدهای نفتی در سال 1394 ، یعنی سقوط 80 درصدی درآمدهای نفتی طی چهار سال (نسبت به سال 1390 ) و سقوط 55 درصدی طی یک سال (نسبت به سال 1393) در تاریخ اقتصاد ایران بی سابقه است. این در حالی است که از سال 1390 تا 1394 صادرات نفتی حقیقی، طی چهار سال 81 درصد سقوط کرده است. بنابراین، اقتصاد ایران در شرایط ویژه  ای قرار گرفته که پیش از این هیچگاه تجربه نکرده است. به طور معمول چنین کاهش قابل ملاحظه ای در درآمدها، تقاضای اقتصاد را منقبض می کند. لذا افت درآمدهای نفتی تقویت کننده کاهش تقاضای ناشی از افت درآمد ملی شد و از زمستان سال 1393 رکود سمت تقاضا را تعمیق کرد. تقویت کننده کاهش تقاضای ناشی از افت درآمد ملی شد و از زمستان سال 1393 رکود سمت تقاضا را تعمیق کرد.

 

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : درآمد نفت     |     درآمد سرانه     |     رکود اقتصادی     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
آخرین اخبار
پربیننده ترین اخبار
دیگر رسانه ها
جدال پر چالش بازارساز با نوسان‌گیران بازار ارز
جدال پر چالش بازارساز با نوسان‌گیران بازار ارز بانک مرکزی با اعلام عرضه روزانه ۵۰ میلیون دلار در بازار ارز و همچنین تعیین سقف خرید ۵۰۰ هزار دلاری برای بانک‌ها و صرافی‌ها، خبر از ورود جدی بازارساز برای جدال با عوامل برهم زننده آرامش بازار ارز ...
سه شنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۹ |
نظرسنجی
3.238.8.102
بزرگترین چالش صادراتی کشور در حال حاضر چیست؟ارسال
تلگرام
=
قیمت ارز
نام قیمت زنده درصدتغییر مبلغ تغییر کمترین بیشترین
قیمت سکه و طلا
نام قیمت زنده کمترین بیشترین
نرخ لایبور و یوریبور
euriborRate euriborPercentage euriborDate
liborRate liborPercentage liborDate
آب و هوا
تحلیل عملکرد اگزیم بانک مالزی و توسعه بانکداری اسلامی
اگزیم نیوز گزارش می دهد: تحلیل عملکرد اگزیم بانک مالزی و توسعه بانکداری اسلامی اگزیم بانک مالزی در برنامه راهبردی افق چشم انداز سال ۲۰۲۵ میلادی خود توسعه خدمات بانکداری اسلامی را به عنوان هدف اصلی تعیین کرده است. در نتیجه این برنامه توسعه خدمات بانکداری اسلامی میزان خدمات مالی ...
چهارشنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۹ |
تلگرام
ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح: