2018 August 20   ,   ٩ ذو الحجّة ١٤٣٩   ,    دوشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۷     
کد خبر : ۷۲۵۱ گروه : واردات تاریخ انتشار :شنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۵
عضو اتاق بازرگانی ایران و رییس سابق کمیسیون اصل ۴۴ در گفتگو با اگزیم نیوز اعلام کرد: عبور از حیات خلوت فرار مالیاتی

حمید حسینی: باید فعالیت افرادی که می‌خواهند فعالیت های صادرات، واردات و حتی تجارت داخلی داشته باشند منوط به عضویت در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی و همچنین تشکل‌های تخصصی شود.

عضو اتاق بازرگانی ایران و رئیس سابق کمیسیون اصل ۴۴ و محیط کسب و کار گفت: باید عملکرد افرادی که می‌خواهند فعالیت های صادرات، واردات و حتی تجارت داخلی داشته باشند منوط به عضویت در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی و همچنین تشکل‌های تخصصی شود.

دکتر حمید حسینی در گفت و گو با پایگاه خبری و تحلیلی اگزیم نیوز در خصوص معایب کارت بازرگانی گفت: صدور و نحوه استفاده از کارت بازرگانی همواره موافقان و مخالفانی داشته است؛ به عبارت دیگر کارت بازرگانی هم معایب دارد و هم مزایا.

وی ادامه داد: اگر گمرک و سازمان های مربوطه از طریق برنامه ریزی و همکاری می توانستند جلوی سواستفاده از کارتهای بازرگانی را بگیرند و در واقع شخصی که توانایی و تخصص این حرفه را داشته وارد این حوزه شود، ایده کارت های بازرگانی در مسیر پیشرفت قدم برمی داشت، ولی ناهماهنگی دستگاه ها و حضور افراد بی تخصص موجب تخلفات گوناگون شده است.

حسینی افزود: اتاق بازرگانی ایران بارها به گمرک پیشنهاد داده جهت جلوگیری فرار از مالیاتی و سواستفاده از کارت های بازرگانی از ابتدای امر تسویه حساب مالیاتی انجام شود. این طرح برای افرادی که اولین سالی است که کارت بازرگانی دریافت می کنند کاربرد بیشتری دارد. بر این اساس لازم است از همان ابتدا گمرک علی الحساب مالیات خود را دریافت کند و به اعتبار کارت بازرگانی به تعویق نیندازند. پس از پیگیری های متعدد گمرک اعلام کرده که از این روش استفاده می کند ولی خبرهای منتشر شده در رسانه ها حاکی از انجام نادرست این امر است.

این مقام مسئول ادامه داد: کارت‌های بازرگانی با هدف تسهیل تجارت و کنترل بیشتر مسیر واردات و صادرات در اختیار تجار و برخی مرزنشینان قرار گرفته است. بسیاری از واسطه‌ها و دلالان با اجاره کارت‌های بازرگانی برخی از دارندگان این کارت‌ها در ازای مبالغی بسیار ناچیز، اقدام به سوء استفاده از این کارت‌ها و فرارهای مالیاتی سنگین می‌کنند.

حسینی اظهار کرد: واقعیت این است که کارت‌های بازرگانی اکنون به حیات خلوتی برای فراریان مالیاتی تبدیل شده‌ و قربانیان آن هم، پیرزن‌ها و پیرمردهای مرزنشینی هستند که با دریافت مبالغ اندکی، کارت‌های بازرگانی‌شان را در ‌اختیار این تاجران سودجو می‌گذارند. به گفته این عضو اتاق بازرگانی مشکل اساسی کشور ما این است که عده‌ای سودجو قوانین را به راحتی دور می زنند و از خط قرمزها عبور می کنند و به دلیل اینکه از سوی دولت ریشه ای برخورد نمی شود، تشویق شده و ادامه می دهند. وی اضافه کرد: کسانی که می‌توانند از خرید کارت دیگران و استفاده از آن، انتفاع میلیاردی داشته باشند خودشان تمام مدارک لازم را برای آن فرد تامین می‌کنند تا بتواند کارت بگیرد. اصل این تخلفات، در پرداخت حقوق دولتی مثل مالیات و گمرک انجام می‌شود.

حسینی تصریح کرد: در واقع کشور ما نظارت هوشمند ندارد، گمرک و وزارت بازرگانی و ... با هم در ارتباط نیستند در نتیجه این وضعیت غیرهوشمند موجب سواستفاده اشخاص می شود. وی افزود: حذف کارت بازرگانی دلیل بر بهتر شدن اوضاع صادرات نیست بلکه به عبارتی شاید تخلفات بیشتر شود تا کمتر. در واقع کارت بازرگانی مسیر را برای تخلفات سهل تر می کند. معتقدم راه حل های جایگزین کارت بازرگانی درست نیست و با حذف کارت بازرگانی نمی توانیم مشکلات را حل کنیم.

وی ادامه داد: اقتصاد جامعه باید به سمت شفافیت برود و کالاهای صادراتی شناسنامه داشته باشند. ولی نباید آزاد سازی کرد و تمام موانع را برداریم تا راه برای پول شویی و رقابت های ناسالم باز شود.

حسینی در خصوص راهکار جایگزین مناسب برای حذف کارت های بازرگانی گفت: باید فعالیت افرادی که می‌خواهند کارهای صادرات، واردات و حتی تجارت داخلی داشته باشند منوط به عضویت در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی و همچنین تشکل‌های تخصصی شود یعنی افراد در صورتی فعالیت داشته باشند که اول در یک تشکل تخصصی عضویت داشته باشند و بعد از طریق تشکل به اتاق معرفی شوند و عضو اتاق باشند. در این شرایط این افراد شناخته شده هستند و ما شاهد سوء استفاده هایی که هم اکنون از کارت های بازرگانی می شود، نخواهیم بود.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : حمید حسینی     |     شفافیت     |     کارت بازرگانی     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
آخرین اخبار
پربیننده ترین اخبار
دیگر رسانه ها
ساختارهای کمکی بازار سرمایه بازوی اجرایی بانک مرکزی
ساختارهای کمکی بازار سرمایه بازوی اجرایی بانک مرکزی علی رحمانی بانک مرکزی بعنوان نهاد کلان سیاستگذاری مالی کشور، نیازمند بهره گیری از ساختارهای کمکی است؛ مشکلی که بانک مرکزی در سالهای اخیر در حوزه ارزی با آن مواجه شد این بود که ابزار مناسب را برای ...
یکشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۷ |
نظرسنجی
54.80.102.170
بزرگترین چالش صادراتی کشور در حال حاضر چیست؟ارسال
تلگرام
=
قیمت ارز
نام قیمت زنده درصدتغییر مبلغ تغییر کمترین بیشترین
قیمت سکه و طلا
نام قیمت زنده کمترین بیشترین
نرخ لایبور و یوریبور
euriborRate euriborPercentage euriborDate
liborRate liborPercentage liborDate
آب و هوا
تسهیلات جدید گمرک برای ترخیص سریع‌تر کالا‌ها
مدیرکل مرکز واردات گمرک کشور خبر داد: تسهیلات جدید گمرک برای ترخیص سریع‌تر کالا‌ها
شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷ |
مبانی سرمایه داری
مبانی سرمایه داری

کتاب مبانی سرمایه داری با بررسی سرمایه‏ داری از دو دیدگاه بالا به پایین و پایین به بالا، ارائه ...
تلگرام
ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح: