کدخبر : 22563
سرویس : اقتصاد کلان
تاریخ مخابره :    ۱۳۹۶/۹/۱ - ۱۲:۴۶
دکتر صالح آبادی خبر داد:
تلفیق منابع بانک توسعه صادرات ایران و صندوق توسعه ملی
به گفته دکتر صالح آبادی منابعی که با نرخ ۱۱ درصد ازصندوق توسعه ملی دریافت شده اند پس از تلفیق با منابع بانک با نرخ ۱۴ درصد در اختیار صادرکنندگان قرار خواهد گرفت

دکتر صالح آبادی از تلفیق منابع 11 درصدی دریافتی از صندوق توسعه ملی با منابع بانک خبر داد و گفت: منابعی که با نرخ 11 درصد ازصندوق توسعه ملی دریافت شده اند پس از تلفیق با منابع بانک با نرخ 14 درصد در اختیار صادرکنندگان قرار خواهد گرفت.
دکتر صالح آبادی در همایش دو روزه سراسری مدیران این بانک در تهران اعلام کرد:

سیاست های در پیش گرفته شده در سالهای اخیر به علاوه جذب منابع از خطوط اعتباری و صندوق توسعه ملی، توان تسهیلات دهی بانک را برای کمک به صادرات غیرنفتی افزایش داده است.
وی بااشاره به روند رشد نقدینگی بانک از سال 93 تا 96 افزود: منابع ریالی و ارزی بانک توسعه صادرات در طول این سالها هر سال بهتر از سال گذشته بوده و پیش بینی این است که سال آینده نیز نسبت به امسال بهتر باشد.
مدیرعامل بانک توسعه صادرات گفت: در دوهفته گذشته در مجموع در قالب دو قرارداد شش هزار میلیارد ریال ازصندوق توسعه ملی دریافت کرده ایم و در آینده نزدیک مبلغ پنج هزار میلیارد ریال در قالب خط اعتباری جدید، دریافت می شود.
به گفته دکتر صالح آبادی می بایست در پایان برنامه ششم توسعه و در سال 1400 حجم صادرات به 120 میلیارد دلار در سال برسد که در حال حاضر این رقم 44 میلیارد دلار است.
وی با اشاره به لزوم سه برابر شدن رشد صادرات تا پایان برنامه ششم تصریح کرد: در پایان سال جاری رشد 25 درصدی برای صادرات غیرنفتی مدنظر است.
مدیرعامل بانک توسعه صادرات با ابراز رضایت از روند حمایتهای دولت ازافزایش منابع بانک اضافه کرد: به تازگی موسسه CI به عنوان موسسه ای معتبر در اعتبار سنجی رتبه حمایت دولت را از 4 به 2 ارتقا داده است.
دکتر صالح آبادی نسبت به جذب مجدد مشتریان خوش حساب و معتبری که در سالهای تحریم از بانک جدا شده اند، ابراز تمایل کرد و گفت: انتظاراین است که شعب توان مضاعفی نسبت به جذب این مشتریان صرف کنند تا مساله ایجاد معوقات نیز برای بانک رخ ندهد.
به گفته دکتر صالح آبادی مانده تسهیلات بانک توسعه صادرات در پایان شهریور ماه 19 هزار و 236 میلیارد تومان است که نسبت به مدت مشابه سال قبل 27 درصد رشد را نشان می دهد.
وی با اشاره به لزوم افزایش اندازه بانک در بازاریابی و مشتری جدید گفت: مشتریانی باید جذب شوند که تسهیلات بانک را بدون ایجاد معوقات حتما در مسیر صادرات و افزایش اشتغال صرف کنند که این امر باید توسط همکاران شعب و ستاد رصد شود.
وی ادامه داد : تلاش برای جذب ریال و ارز وظیفه مدیریت ارشد بانک است و هموار سازی مسیر برای تخصیص و پرداخت مناسب آن به مشتریان وظیفه همکاران شعب و ستاد است.
به گفته دکتر صالح آبادی ، بانک توسعه صادرات نسبتا کوچک است اما وظایف و ماموریت های آن بسیار سنگین است و در سطوح مختلف کشور اعم از مقام معظم رهبری، دولت ، مجلس و ارگانهای تصمیم گیر و تصمیم ساز همگی به عنوان یک مقوله راهبردی به صادرات غیرنفتی می نگرند و این بسیار حائز اهمیت است.
مدیرعامل بانک توسعه صادرات با اشاره به لزوم معرفی مجموعه ای از خدمات بانک به مشتریان بزرگ تاکید کرد: بسیاری از بنگاههای کوچک و متوسط حجم اشتغال زایی بهتری نسبت به مشتریان بزرگ دارند که این امر در اولویت های تخصیص منابع باید مدنظر قرارداده شود.
وی بااشاره به اصلاح دستور العمل اعطای خطوط اعتباری به بانک های خارجی گفت: این خطوط در قالب اعتبار خریدار قابل استفاده است و هم اکنون سه مورد در شعبه یزد با میربیزینس بانک روسیه اجرایی شده است.
مدیرعامل بانک توسعه صادرات همچنین بر معرفی آخرین وضعیت روابط کارگزاری بانک به مشتریان و ضرورت توانمندسازی نیروهای ارزی شعب تاکید کرد.
دکتر صالح آبادی با اشاره به فاجعه زلزله غرب کشور نسبت به انجام وظیفه سیستم بانکی در قبال این رخداد ابراز امیدواری کرد و گفت: در این خصوص در شورای هماهنگی بانکهای دولتی و خصوصی تصمیمات مرتبط اتخاذ شده است.
همایش سراسری مدیران بانک توسعه صادرات با عنوان" بسته حمایت از توسعه صادرات 1396 تبیین اولویت ها و سیاست ها " 30 آبان و 1 آذرماه در تهران در حال برگزاری است.

چاپ خبر