محدودیت ۱۲ درصدی اروپایی برای میگوی ایرانی

دکتر خدایی: هیچ گونه تعرفه ۱۹ درصدی برای صادرات میگو به اروپا از سوی آنان وضع نشده بلکه این تعرفه ۱۲ درصدی است که در حال حاضر در حال رایزنی با اتحادیه اروپا برای کاهش آن هستیم

در حالی رسانه ها این روزها از وضع تعرفه 19 درصدی اروپایی‌ها برای خرید میگوی ایرانی خبر می دهند که دبیر کل اتحادیه صادرکنندگان آبزیان ایران میگوید هیچ گونه تعرفه 19 درصدی برای صادرات میگو به اروپا از سوی آنان وضع نشده بلکه این تعرفه 12 درصدی است که در حال حاضر در حال رایزنی با اتحادیه اروپا برای کاهش آن هستیم.

به گزارش اگزیم نیوز، چندی پیش رسانه ها اعلام کردند اتحادیه اروپا برای صادرات میگوی ایران به این کشورها تعرفه 19 درصدی وضع کرده است اما دبیر کل اتحادیه صادرکنندگان آبزیان ضمن تکذیب این میزان تعرفه اعلام کرد: تعرفه 19 درصدی در کار نیست بلکه 12درصد است که برخلاف آن چه تصور می شود این موضوع تاثیر خاصی در صادرات میگو به اروپا ندارد.

این گزارش حاکی است، سال گذشته 13 هزار و 100 تن میگوی ایرانی به کشورهای مختلف صادر شد که از نظر وزنی 10 درصد و از نظر ارزشی 9.2 درصد نسبت به سال 1393 افزایش را تجربه کرده است. همچنین، بالغ بر 75 درصد میگوی ایرانی به ویتنام و امارات صادر شده است که البته عمده میگوی خریداری شده از سوی ویتنام به چین و از طریق بنادر آزاد این کشور صادر می‌شود. همچنین حدود 10 درصد از میگوی ایرانی صادراتی به کشورهای عربی مانند مصر، لبنان و غیره صادر می‌شود و 15 درصد باقی‌مانده نیز سهم کشورهایی مانند روسیه، اتحادیه اروپا، مکزیک، کانادا و غیره است.

به گفته کارشناسان؛ دولت گذشته آمار نادرستی در خصوص تولید ناخالص داخلی ارائه داده است و از آنجا که اتحادیه اروپا تعرفه‌های تجاری خود را براساس تولید ناخالص داخلی تغییر داده، طی سال‌های اخیر میزان تعرفه واردات میگوی ایرانی به اروپا افزایش یافته است در حالی که تعرفه کشورهای رقیبی مانند اکوادور بسیار پایین‌تر از ایران است و این قدرت رقابت را از تاجران ایرانی می‌گیرد.

در ادامه این گزارش، دکتر علی اکبر خدایی، دبیر کل اتحادیه صادرکنندگان آبزیان در گفت و گو با اگزیم نیوز با بیان این که وضع تعرفه 19 درصدی برای صادرات میگوی ایران به اروپا واقعیت ندارد، می گوید: در بازار رقابتی، بسیاری از کشورهای صادرکننده آبزیان، در مقایسه با ایران دارای تعرفه کمتری هستند که این امر می تواند موانعی را برای تجارت این محصول به وجود بیاورد.

وی با بیان این که بعید به نظر می رسد فقط صادرات محصولات آبزیان، دارای مشکلات تعرفه ای باشند اذعان داشت: این مشکل شامل بسیاری از محصولات تولیدی ـ صادراتی ایران می‌شود و یکی از دلایل تعرفه بالای صادرات محصولات غیر نفتی ایران، وضعیت نوسانات قیمت جهانی نفت است.

به گفته او، طی چند سال گذشته و در دوره دولت دهم، به علت افزایش قیمت جهانی نفت، درآمد سرانه ایران از نگاه اتحادیه اروپا افزایش یافت و به این به معنای قدرت مالی مناسب ایران بود که از لحاظ اتحادیه اروپا، ایران به حمایت نیاز نداشت لذا تعرفه وضع شده ایران به 12 درصد رسید و برعکس آن، کشور اکواور به علت وضعیت درآمد سرانه اش نیاز به حمایت داشت که درنهایت با اختلاف 5 الی 7 درصدی، کاهش تعرفه ای، این کشور توان رقابتی اش افزایش یافته و یکی از رقبای اصلی ایران در در بازارهای هدف است.

دبیر کل اتحادیه صادرکنندگان آبزیان در ادامه با بیان این که، در راستای وضع تعرفه 12 درصدی برای صادرات میگوی ایران هیچ گونه اهمال یا اشتباهی از ایران سر نزده و یا اتحادیه اروپا با ایران دشمنی خاصی ندارد اذعان داشت: به اعتقاد  اتحادیه اروپا هر کشوری که دارای سرانه کمتری نسبت به سایر کشورها باشد باید مورد حمایت صادراتی قرار بگیرد لذا این فاکتور تاثیرگذار در امر تعیین میزان تعرفه خواهد بود.

خدایی با اشاره به این که تعرفه صادراتی کشور هند 4 درصد است ادامه داد: کمیسونی در اتحادیه اروپا سالانه طی برگزاری جلساتی با همین موضوع (تعیین تعرفه صادر و واردکنندگان)، تعرفه مورد نظر برای کشورها را تعیین و وضع میکند.متاسفانه در حال حاضر برای کاهش تعرفه 12 درصدی میگو، رایزنی های ضعیفی در حال انجام است اما دولت و وزارت خارجه تا به امروز برای ساماندهی این وضعیت موفق نبوده اند.

او در ادامه به حضور ، نماینده عالی اتحادیه اروپا درایران و مطرح کردن مشکلات تعرفه ای صادرات ایران اشاره کرد و گفت: موضوعاتی در خصوص کاهش تعرفه 12 درصدی مطرح شد که طبق آن قرار است کمیسیون اقتصادی اروپا در این خصوص تجدید نظرکند  و در حال حاضر نماینده ایران در این خصوص در حال انجام مذاکراتی است.

دبیر کل اتحادیه صادرکنندگان آبزیان در پاسخ به این سوال که با تعرفه 12 درصدی، ایران چطور می تواند با اکوادور که تعرفه آن 5 تا 7 درصد کمتر است رقابت کند گفت: در حال حاضر به علت ضعف اقتصادی اروپا، آنها مشتری اصلی ما نیستند و ما بازارهای قوی تری چون چین، کره و تایلند داریم که خود به تنهایی تولیدکنندگان اصلی میگو هستند. لذا در تلاشیم که تعرفه 12 درصد به اروپا کاهش یابد در غیر این صورت این موضوع تاثیر چندانی در صادرات آبزیان ایران نخواهد داشت.

کد خبر 10993

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 1 =