حجم قاچاق کالا کاهش یافت

معاون ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: از سال ۱۳۹۲ تا سال ۱۳۹۴ قاچاق کالا ۹.۵ میلیارد دلار کاهش یافت

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی اگزیم نیوز، علیرضا گلستانی زاده شب گذشته با حضور در برنامه "تیتر امشب" شبکه خبر با اشاره به اینکه‌ تقریباً  به صورت  هر ۲ ماه یک بار جلسه اعضای اصلی این ستاد برگزار می شود، افزود: در ذیل این ستاد ۹ کارگروه تعریف شده است که کار برنامه ریزی و پیگیری مصوبات جلسه اعضای اصلی ستاد را دنبال می کنند.

وی با بیان اینکه تقریباً  بیشتر اعضای اصلی ستاد مبارزه با قاچاق  کالا و ارز در جلسات حضور دارند، گفت: پارسال و امسال در حوزه اعضای اصلی ستاد ۷ تا ۸ جلسه برگزار کردیم اما در حوزه کارگروه ها بیش از ۵۰ جلسه برگزار شد. بر اساس قانون رئیس یا نماینده یا معاون دستگاه ها باید در جلسات حضور داشته باشند، در بیشتر جلسات، معاونان وزرا و در حوزه صنعت، معدن و تجارت، ‌ قائم مقام وزیر و در حوزه سازمان ها هم روسا در جلسات حضور دارند.

گلستانی زاده افزود: فرآیند ناکارآمد اقتصادی  مانند طبقات تعرفه ها و طولانی بودن زمان ترخیص کالا و تعدد مجوزها در کشور وجود دارد که می تواند بر روی قاچاق تاثیر گذار باشد. طولانی و هزینه بر بودن فرآیند ترخیص کالا، قیمت واردات رسمی کالاها را افزایش می دهد.

معاون برنامه ریزی، نظارت و هماهنگی اقتصادی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: از سال ۱۳۹۲ تا سال ۱۳۹۴ قاچاق کالا ۹ و نیم میلیارد دلار کاهش یافت. در این دو سال طبقات تعرفه ها از ۱۴ در سال ۱۳۹۲ به ۸ طبقه در سال ۱۳۹۵ کاهش یافت و میانگین تعرفه ها هم در سال ۹۲ حدود ۲۶ درصد بود که پس از پاناما بالاترین تعرفه را داشتیم اما با اقداماتی این رقم در سال ۹۴ به ۸ و هفت دهم درصد رسید. تلاش کردیم تمایل به واردات رسمی را افزایش و صرفه های اقتصادی برای قاچاق کالا را کاهش دهیم.

گلستانی زاده با بیان اینکه ممکن است بخشی از کاهش تقاضا ناشی از رکود باشد، گفت: در سال ۹۴ دولت با تزریق وام، ‌ تلاش کرد تقاضا را برای خرید کالای داخلی تحریک کند و این کاهش تقاضا تمایل به ورود کالای قاچاق را کاهش داد.

وی با اشاره به اینکه در سال ۹۴ حدود ۴۰ میلیارد دلار واردات رسمی داشتیم، افزود : بسیاری از جنس های خارجی که در بازار وجود دارد قاچاق نیست.

گلستانی زاده  در پاسخ به این پرسش که چرا کاهش حدود ۱۰ میلیارد دلاری قاچاق در بازار محسوس نیست و هنوز کالای قاچاق در بازار مشاهده می شود؟، گفت: از ۹.۵ میلیارد دلار کاهش  قاچاق که اتفاق افتاد حدود ۶ میلیارد دلار آن در حوزه قاچاق کالای خروجی و سوخت است.

معاون برنامه ریزی، نظارت و هماهنگی اقتصادی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: در خصوص آمار از تعدادی از دستگاه های عضو ستاد و مرکز آمار و گروه کارشناسی از دانشگاه تربیت مدرس دعوت کردیم و آنها کمک کردند.

گلستانی زاده افزود: در آخرین آماری هم که اعلام شد نمایندگان وزارت اطلاعات، ناجا، گمرک،  دانشگاه تربیت مدرس، مرکز آمار ایران و چند دستگاه دیگر شرکت داشتند و بیش از ۱۰ جلسه تخصصی کارشناسی انجام شد.

وی در پاسخ به این پرسش که قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز مصوب ۷ اسفند ۹۲ چرا هنوز آئین نامه های اجرایی این قانون تصویب نرسید؟ گفت:  این قانون ۷۷ ماده دارد که ۱۰ ماده آن نیاز به آئین نامه دارد بنابراین ۶۷ ماده از این قانون نیاز به آئین نامه اجرایی ندارد و در حال اجرا است.

گلستانی زاده افزود: از این ۱۰ آئین نامه ۲ مورد مربوط به قوه قضاییه بود که یکی تایید و اعلام شده و در حال اجرا و دیگری در مسیر تصویب است. ۸ آئین نامه دیگر که مربوط به دولت است ۲ مورد ابلاغ شده و در حال اجرا است و بقیه هم مقرر شد تا پایان خرداد در دولت تصویب و ابلاغ شود. علت تاخیر در تصویب و ابلاغ این آئین نامه ها این بود که این ۱۰ ماده شامل حدود ۳۰۰ بند بود و برخی از این آئین نامه ها نیاز به هماهنگی ۱۰ تا ۱۵ دستگاه داشت که زمان بر است.

گلستانی زاده با بیان اینکه پاک کردن صورت مسئله با کاهش تعرفه، درست نیست، افزود: اینکه باید کنترل منظم و دائمی داشته باشیم صحیح است اما تا زمانی که زیرساخت های لازم ایجاد نشود نمی توانیم فرآیند های اقتصادی موجود را که قاچاق زا هستند ادامه دهیم. باید موانع را از جلوی وارد کننده های رسمی و تولیدکنندگان برداریم.

وی با اشاره به تشدید مبارزه با قاچاق گفت: در سال ۱۳۹۲، ‌ هزار و دویست میلیارد تومان حجم کشفیات کشور بود که در سال ۱۳۹۳ این رقم به ۱۸۰۰ میلیارد و در سال ۹۴ به ۵ هزار میلیارد تومان رسید.

وی با بیان اینکه در۲ ماه نخست سال ۹۵ جهش کشفیات ادامه داشت، افزود: حدود ۱۰۰ هزار قلم کالای خانگی در استان های البرز، تهران و هرمزگان و حدود ۱۰۰ هزار  موبایل هم کشف کردیم. فروش جنس قاچاق، ممنوع است بنابراین صنوف و همچنین سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف کنندگان باید نظارت و کنترل کنند. در کشور بیش از ۳ هزار و ۶۰۰ بازرسی از سطح عرضه انجام شده بود که در این بازرسی ها حدود ۵ میلیارد تومان کالای قاچاق کشف شد.

گلستانی زاده با بیان اینکه ۲۱ پرونده در سال ۹۴ به ارزش ۲ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان داشتیم، ادامه داد: حدود ۲۰ درصد از حجم پرونده ها کاهش یافت در حالی که کشفیات، ۴۰۰ درصد افزایش داشت.

کد خبر 12096

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 9 =