حمایت روسیه از اقدام های بانکی بین المللی ایران

بانک مرکزی روسیه با حمایت از اقدام های ایران برای تطابق بیشتر با استانداردها و رویه های بانکداری بین المللی، همکاری بیشتر با ایران در گروه های منطقه ای را خواستار شد

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، در حاشیه بیست و پنجمین کنگره بین المللی تامین مالی در سنت پترزبورگ روسیه، قائم مقام بانک مرکزی ایران و معاون بانک مرکزی روسیه بر عزم خود برای تعمیق روابط بانکی با هدف گسترش حجم تجارت دو کشور تاکید کردند.
در این دیدار، معاون بانک مرکزی روسیه با اعلام حمایت از فعالیت بانک های تجاری روسیه در ایران و ایجاد ارتباطات کارگزاری بانک های دو کشور از آمادگی شماری از بانک های بزرگ روسیه برای آغاز روابط کارگزاری خبر داد.
«اکبر کمیجانی» قائم مقام بانک مرکزی، در کنگره بین المللی تامین مالی به تشریح شرایط اقتصادی کشور در دولت یازدهم و دستاوردهای حاصل شده پرداخت.
به گزارش ایرنا،‌ پس از گام های جمهوری اسلامی ایران در زمینه تصویب قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم در مجلس شورای اسلامی و تایید آن از سوی شورای نگهبان و نیز انجام دیگر اقدام های مقتضی در چارچوب قوانین جمهوری اسلامی ایران، سازمان بین دولتی گروه ویژه اقدام مالی (فت اف-FATF) در بیانیه اخیر خود نسبت به این تحولات واکنش مثبت نشان داد و برای نخستین بار، نام ایران را از گروهی که در قعر فهرست رده بندی آن قرار داشت، حذف کرد و آن را به سطح بالاتری ارتقا داد.
به نوشته بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، سازمان بین دولتی گروه ویژه اقدام مالی (فت اف- FATF) یا (Groupe d'action financière (GAFI در سال 1989 و از سوی وزیران کشورهای عضو آن پایه گذاری شده است. اکنون نزدیک 198 کشور به صورت مستقیم یا از طریق گروه های منطقه ای در این نهاد عضوند یا توصیه های آن را به اجرا در آورده اند.
هدف این نهاد تدوین استانداردها و ارتقای شیوه اجرای موثر اقدام های قانونی، مقرراتی و عملیاتی در موارد مرتبط با مبارزه با پولشویی، تامین مالی تروریسم و دیگر تهدیدهایی است که قابلیت اعتماد به نظام مالی بین المللی را به خطر می اندازد. از این رو،‌ این گروه یک مجموعه سیاستگذار است که توصیه های آن در فضای بین المللی مقبولیت فراوانی دارد.

کد خبر 12191

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 5 =