ایست بازار روسیه به ایران

لاهوتی: شروط لازم برای توسعه ارتباط تجاری با کشور روسیه را نداشتیم به عبارتی حمل و نقل بالاخص حمل و نقل دریایی از مهمترین مشکلات صادرکنندگان در مبادلات تجاری اشان با این کشور بود

بازار روسیه، فرصتی که  به گفته مسئولان و فعالان صنعت صادراتی ایران از دست رفت. با بازگشت ترکیه به بازارهای تجارتی دنیا، اگرچه برای صادرکنندگان و مسوولان قابل پیش بینی بود اما فرصت کوتاهی بود که پرواز کرد بدون این که از آن  بتوان به بهترین نحو ممکن بهره مند شد.

کارشناسان می گویند مشکلات صادراتی ایران سر به فلک کشیده و مسئولان هم فکری نمی کنند. از عدم تخصیص یارانه به صنعت حمل و نقلی گرفته تا نبود هیچ مشوقی برای صادرات. این مشکل در خصوص کشور روسیه که می توانست یکی از فرصت های خوب تجاری را برای ایران فراهم کند مشهودتر بود. به عبارتی از سویی صادرات زمینی با مشکلات متعددی مواجه است از سوی دیگر صادرات هوایی به صرفه اقتصادی نیست این در حالی است که اگر محصولات صادراتی فاسد شدنی باشد مشکلات صد چندان می شود.

رئیس کنفدراسیون صادرات کشور میگوید: شروط لازم برای توسعه ارتباط تجاری با کشور روسیه را نداشتیم به عبارتی حمل و نقل بالاخص حمل و نقل دریایی از مهمترین مشکلات صادرکنندگان در مبادلات تجاری اشان با این کشور بود.

محمد لاهوتی  با بیان این که کشف فرصت های صادراتی در روسیه منوط به اصلاح زیرساخت های حمل و نقلی است به اگزیم نیوز گفت: شرایط برقراری ارتباطات تجاری با روسیه را نداشتیم.در زیرساختهای حمل و نقلی دچار ضعف های زیادی هستیم بالاخص در صنعت حمل و نقل دریایی.

وی ادامه داد: مراودات بانکی با روسیه و سایر کشورها با مشکلات جدی مواجه بوده  و به علت عدم عضویت در سازمان تجارت جهانی تعرفه های واردات بالاست لذا همه این ها دست به دست هم داده تا مشکلاتی برای صادرات موفق به روسیه ایجاد شود.

لاهوتی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به این که هنوز ناوگان ریلی و دریایی به روز نشده اند ادامه داد: قرار بود دولت یارانه ای به بخش حمل و نقل صادراتی به روسیه ارائه دهد اما این امر محقق نشد.

او در خصوص حضور دوباره ترکیه در صحنه تجاری بین المللی اذعان داشت: برگشت نرکیه قابل پیش بینی بود چرا که سالهاست با کشور روسیه در تبادلات تجاری است اما ایران به علت فقدان و مشکلات ساختاری قادر به مبادلات تجاری با این کشور نبوده و از سویی کمبود حمایت دولت، وضعیت خط تولید و وضعیت بسته بندی از جمله مسائلی است که به آن پرداخته نشده است.

رئیس کنفدراسیون صادرات ایران  در ادامه با اشاره به این که، به شرایط  ایده آل پیش از تحریم بازنگشتیم یادآور شد: همچنان مشکلات تجاری با اروپا به قوت خود باقی است چرا که بسیاری از بازرگانان اروپایی همچنان از جریمه آمریکا در صورت برقراری ارتباط تجاری با ایران نگران بوده و یا از بازگشت تحریم ها علیه ایران وحشت دارند.

به گزارش اگزیم نیوز، در صادرات به روسیه مشکل تعرفه بالای واردات محصولات ایران به این کشور وجود دارد، این در حالی است که کمبود زیرساخت‌های حمل‌ونقل یکی از مشکلات عمده صادرات و از طرفی استانداردهای بهداشت ایران با کشورهای همسایه متفاوت است از دیگر مشکلات صادرات است.

کد خبر 12305

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 0 =