اصلاح بنیادین نظام بانکی در اولویت

برای رفع بحران مشروعیت لازم است درباره مسایلی چون حلال یا ناپاک بودن برخی عملیات بانکی چه در قراردادهای تسهیلاتی و چه در موارد علی الحساب و نیز تسهیم سود که برخی عنوان می کنند، پاسخ درست و شایسته داشته باشیم.

کوروش پرویزیان روز شنبه در آیین رونمایی از شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران (ایبنا) با تاکید امروز شبکه بانکی با بحران مشروعیت مواجه است، اظهار داشت: این بحران حتما زایده نظام بانکی ما نیست بلکه بخشی از جامعه این توقع و انتظار را از نظام بانکی دارند تا به این مساله پاسخ دهد.
وی خطاب به مدیران عامل بانک های کشور و اعضای هیات مدیره آنها گفت: خدشه ای که به اعتماد عمومی نسبت به نظام بانکی وارد شده، خدشه به مشروعیت نظام بانکی است.
مدیرعامل بانک پارسیان اظهار داشت: خبرنگاران امین و مستقل و کسانی که اخبار صحیح به جامعه می رسانند و کار متقاعدسازی جامعه را بر عهده دارند در فضای جدید با چالش ها و محدودیت هایی نیز مواجه هستند.
پرویزیان با یادآوری این که در شبکه های اجتماعی پایگاه های تهاجم علیه جریان مشروع رسانی شکل می گیرد، گفت: این پایگاه ها اخبار کذب و نومید کننده را تولید می کنند که متاسفانه به سرعت منتقل می شود.
وی با تاکید بر تولید اخبار صحیح ادامه داد: برای نمونه امروز می بینیم که یک شبکه خبری چگونه اخباری مشابه شبکه های خبری ناسازگار با نظام جمهوری اسلامی بازپخش می کند.
رییس کانون بانک ها و موسسات اعتباری خصوصی تاکید کرد: برای رفع بحران مشروعیت لازم است درباره مسایلی چون حلال یا ناپاک بودن برخی عملیات بانکی چه در قراردادهای تسهیلاتی و چه در موارد علی الحساب و نیز تسهیم سود که برخی عنوان می کنند، پاسخ درست و شایسته داشته باشیم.
پرویزیان خواستار تنویر افکار عمومی درباره عملکرد بانک ها در حوزه اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی شد و اظهار داشت: عملکرد نظام بانکی در این زمینه فراتر از تجهیز مالی 7500 بنگاه کوچک و خرد بوده است که باید بازگو شود.
وی با بیان اینکه باید مشکلات و محدودیت های نظام بانکی نیز شفاف سازی شود، اظهار داشت: با راه اندازی این پایگاه انتظار می رود که بتوانیم بخشی از انتظارات عمومی را پاسخ دهیم.
وی با یادآوری حمایت دولت های غربی از بانک های خود در زمان بروز بحران سال 2007 میلادی گفت: در آن زمان دولت ها با وجود تبعیت از سیاست اقتصاد آزاد، نسبت به تزریق منابع مالی به بانک های اقدام کردند تا از خطر ورشکستگی رهایی یابند.
پرویزیان در عین اظهار داشت: البته در ایران شبکه بانکی باید ظرفیت سازی کند و منتظر دست غیب دولت برای کمک نباشد زیرا دولت ها نمی توانند به نظام بانکی کمک کنند کما اینکه موضوع افزایش سرمایه بانک ها در چند دولت و مجلس مطرح شده اما به سرانجام نرسیده است.

اعتماد به شبکه بانکی بازگردد
علی اکبر فرهنگی استاد دانشگاه و از چهره های ماندگار حوزه ارتباطات و رسانه نیز در این آیین اظهار داشت: وظیفه گردانندگان شبکه خبری اقتصاد و بانکی ایران اطلاع رسانی و در عین حال اقناع افکار عمومی است.
وی افزود: در شرایط کنونی اطلاع رسانی دقیق و درست جامعه و مسئولان اهمیت دارد به نحوی که اعتماد به بانک که دچار خدشه شده است، به این نظام بازگردد تا مشروعیت خود را بازیابد.
فرهنگی در ادامه بازگرداندن مشروعیت به نظام بانکی را جزو وظایف بانک مرکزی ارزیابی کرد و گفت: برای این کار لازم است به دانش روز مجهز باشیم و از ابزارهای جدید ارتباطی مانند شبکه های اجتماعی بهره لازم را ببریم.
این صاحب نظر در حوزه رسانه تاکید کرد: لازم است در این شبکه خبری جایگاهی برای تحلیل و تفسیر دیده شود تا بتواند بازوی اطلاعاتی و رسانه ای قوی صاحبان صنایع و کسانی که دغدغه اقتصادی و اجتماعی دارند، باشد.
تصمیمات نادرست بر نظام بانکی اثر نامطلوب داشته است
هادی قوامی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس و عضو شورای سیاستگذاری ایبنا نیز در این آیین گفت: بخشی از تصمیمات نادرست در گذشته درباره نظام بانکی از توقعات و انتظارات نادرست ما اعم از دولت و مجلس از نظام بانکی ناشی می شود.
وی اظهار داشت: بخش زیادی از خدشه به نظام بانکی بخطار دستوراتی است که خارج از توان بانک ها توسط دولت ها و مجالس داده می شود.
نماینده مردم اسفراین در مجلس افزود: اگر در گذشته بر اساس آمایش تصمیم گیری می کردیم، امروز دچار خطاها در سرمایه گذاری ها نمی شدیم که نتیجه آن وجود 100 هزار میلیارد تومان مطالبات نظام بانکی است.
قوامی افزود: خطاها سرمایه گذاری ها در شرایطی است که 90 درصد سرمایه مورد نیاز برای سرمایه گذاری های کلان از جمله کارخانه فولاد یا واحد پتروشیکی از طریق منابع بانکی صورت گرفته است.
این عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس اظهار داشت: رسیدن نقدینگی به هزار هزار میلیارد تومان رسیده که منشاء آن کسری بودجه دولت بوده است، ناشی از تصمیمات نادرستی است که مجالس و دولت ها سبب آن بوده اند.
قوامی با یادآوری اینکه شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران می تواند اطلاعات درست را به تصمیم گیران ارایه کند، اظهار داشت: این شبکه خبری می تواند به یک اهرم تبدیل شود و معرفت را در نظام بانکی افزایش دهد.
وی خاطر نشان کرد: این شبکه خبری می تواند ضمن ایفای نقش خود در پیام رسانی و تحلیل درست، مرجع بخش های مختلف از جمله دولت، مجلس و فعالان اقتصادی باشد.
به گزارش ایرنا، شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران که به همت پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی راه اندازی شده است، به نشانی www.ibena.ir قابل دسترسی است.
در آیین رونمایی از این شبکه خبری، مدیران عامل بانک های دولتی و خصوصی، جمعی از فعالان رسانه و روابط عمومی بانک ها حضور داشتند.

کد خبر 12520

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 1 + 10 =

  نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • سهراب روشنی IR ۱۶:۴۵ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۶
   هر مدیر که نا موفق و باعث دچار خدشه شدن اعتماد به بانک شده است باید استعفا نماید وقتی بانک به خود اجازه دهد که پول موسسه را که امانت بوده است نپردازد ولو بدستور بانک مرکزی باشد این باعث سلب اعتماد عمومی است.کسی که پول خود را در بانک میگذارد امانت است و بنا بر استرداد میباشد و الا خیانت در امانت خواهد بود