تهیه پیش‌نویس لایحه مدیریت بدهی‌ها

مدیرکل مدیریت بدهی‌های وزارت اقتصاد با اشاره به اینکه پیش‌نویس لایحه مدیریت بدهی‌های عمومی تهیه شده است، گفت: رقم بدهی‌های دولت و شرکت‌ها از ۳۸۰ هزار میلیارد تومان به ۴۵۰ هزار میلیارد تومان افزایش یافته است

مهدی بنانی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس،‌ با اشاره به انتشار 6 هزار میلیارد تومان از 7500 میلیارد تومان اسناد خزانه در فرابورس اظهار داشت: این اسناد بر اساس بند «ه» تبصره 5 قانون بودجه سال 95 در فرابورس پذیرش شده و برای پرداخت مطالبات به طلبکاران غیردولتی طرح‌های عمرانی خواهد بود.

مدیرکل مدیریت بدهی‌های وزارت اقتصاد تأکید کرد: همچنین بر اساس بند «ز» تبصره 5، 4500 میلیارد تومان اسناد خزانه آماده تحویل به پیمانکاران شده است و در این راستا اطلاعات طلبکاران از طریق فرابورس دریافت و پس از آن مراحل واگذاری انجام می‌شود.

وی با اشاره به پیش‌بینی 5 هزار میلیارد تومان انتشار اوراق مشارکت در بودجه امسال تصریح کرد: انتشار 1500 میلیارد تومان آن انجام شده و به مرور بقیه این اوراق نیز منتشر خواهد شد.

بنانی با بیان اینکه کارهای مقدماتی اجرای تبصره 35، 36 و 37 اصلاحیه بودجه 95 در حال انجام است، یادآور شد: به محض اینکه دستگاه‌ها موارد مربوط به دارایی‌ها اعلام کنند و نیز شیوه اجرایی کار انجام شود، این تبصره‌ها نیز اجرایی خواهد شد.

مدیرکل مدیریت بدهی‌های وزارت اقتصاد در مورد رقم بدهی‌های دولت نیز اظهار داشت: در گزارش اولیه رقم بدهی‌های دولت و شرکت‌ها 380 هزار میلیارد تومان بود که در حال حاضر به 450 هزار میلیارد تومان افزایش یافته است که این موضوع ناشی از شفاف شدن اطلاعات بدهی‌ها و گسترش دامنه دستگاه‌ها بوده است، البته این رقم مربوط به بدهی شرکت نفت و بانک مرکزی نمی‌شود. 

وی با تأکید بر اینکه پیش‌نویس لایحه مدیریت بدهی‌های عمومی از سوی وزارت اقتصاد تهیه شده است، بیان داشت: این لایحه در خصوص نحوه انتشار اوراق، تعیین سقف بدهی‌ها و نظام‌مند کردن مدیریت بدهی‌ها و قاعده‌گذاری برای آن است که حداکثر تا دو ماه آینده برای تصویب به دولت ارسال خواهد شد. 

بنانی در مورد اینکه طبق گزارش بانک مرکزی تنخواه دولت برای مصارف هزینه‌های جاری تا کنون تسویه نکرده است، تصریح کرد: معمولاً این تنخواه تا پایان سال تسویه می‌شود و تا جایی که مکلف هستند، باید تا کنون تنخواه سال 94 تسویه شده باشد.

کد خبر 13181

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 10 =