گشایش های بانکی کامل نشده است

رئیس دفتر رئیس جمهور گفت:‌ اینکه شرایط به گونه ای شده باشد که بانک های بزرگ، بدون نگرانی از تحریم های اولیه و یک جانبه آمریکا جلو بیایند، آن سرعت مطلوب حاصل نشده است که همین موضوع، مایه اعتراض ما شده است

به گزارش اگزیم نیوز، محمد نهاوندیان با حضور در برنامه «نگاه یک» با اشاره به اینکه اقتصاد ایران به عنوان موفق ترین اقتصاد در برخورد با چالش اُفت قیمت نفت بوده است، گفت: این در حالی است که این چالش، دیگر کشورهای نفتی را با مشکلاتی مانند افزایش تورم مواجه کرده است اما تورم ایران کاهش و نرخ رشد اقتصادی افزایش یافته است.

نهاوندیان با تاکید بر اینکه به آمریکا معترضیم چون تحریم های اولیه و یک جانبه خود را همچنان نگه داشته است، افزود: بانک های کوچک و متوسط در بسیاری از کشورها هم برای واردات و هم صادرات برای ما ال سی باز می کنند و صادرات غیرنفتی ما افزایش یافت.

نهاوندیان افزود: در فرصت ۸ ماه پس از برجام بیش از یک میلیون بشکه به تولید نفت کشورمان اضافه شد و مشکل فروش نداریم. در رابطه با بیمه کشتیرانی هم مشکلی نداریم و تحریم های مرتبط با هسته ای برداشته شد.

وی ادامه داد: اما اینکه شرایط به گونه ای شده باشد که بانک های بزرگ، بدون نگرانی از تحریم های اولیه و یک جانبه آمریکا جلو بیایند، آن سرعت مطلوب حاصل نشده است که همین موضوع، مایه اعتراض ما شده است.

وی گفت: در جلساتی که تیم مذاکره کننده کشورمان در سطح معاون وزیر و وزیر داشت این موضوع را پیگیری کرد تا اینکه بالاخره ایران به این تصمیم رسید که به طور رسمی این اعتراض را مطرح کند.

نهاوندیان افزود: ایران در زمانی این تصمیم را گرفت که اروپایی ها هم با ما هم نوا و هم سخن شدند و این یکی از دستاوردهای ماست که اروپایی ها هم به آمریکا معترض هستند که چرا همکاری لازم را نمی کند و چرا تحریم های یک جانبه و غیر هسته ای را مرتب به رخ می کشند.

رئیس دفتر رئیس جمهور افزود: نگرانی هایی که در برخی از مؤسسات بزرگ بانکی وجود دارد ثانوی است زیرا آن ها معاملات بانکی زیادی با آمریکا دارند و از باب به خطر افتادن احتمالی این معاملات، ریسک سیاسی در محاسبات آنها وارد می شود.

وی با تاکید بر اینکه اتحادیه اروپا بسیار مشتاق کار با ایران است، گفت: افق پیش رو افق همراهی های جدی تر اروپا با ایران است.

نهاوندیان در پاسخ به این پرسش که آیا در سفر اخیر رئیس جمهور به آمریکا، موضوع مصادره ۲ میلیارد دلار پول ایران مطرح شد؟ گفت: آقای روحانی در نطق خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد به صراحت به این موضوع پرداخت.

وی با بیان اینکه شکایتی را که به دیوان عالی دادگستری بین المللی کرده ایم به طور جدی دنبال خواهیم کرد، افزود: وکلای قوی را در این باره به کار گرفته ایم و در محافل سیاسی و حقوقی بین المللی هم آن را پیگیری می کنیم.

نهاوندیان با بیان اینکه اولویت ما اقتصاد و ایجاد اشتغال برای جوانان است، افزود:‌ فضای پسابرجام فرصت مناسبی برای تولیدکنندگان داخلی به منظور رشد و توسعه صنعت و تولیداتشان فراهم می کند.

وی افزود: ایران در بخش بین المللی جایگاه خاصی را کسب کرده و در حوزه اقتصاد حضور فعالی را داشته است به طور مثال عضویت در سازمان تجارت جهانی برای ایران اعتبار بالایی را به همراه آورده است اما باید موانع موجود را از سر راه تجارت، صادرات و واردات با دیگر کشورها از سر راه برداشت.

کد خبر 13247

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 7 =