آماده سازی برای صادرات ۳ میلیون تن گندم

بخشنده: از نظر وزارت جهاد کشاورزی، کشورمان نیازی به واردات گندم ندارد و حتی اکنون با مازاد تولید و ذخیره مواجه ایم

معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی از پیشنهاد وزیر جهاد کشاورزی برای صادرات سه میلیون تن گندم، آرد و مشتقات آرد به شورای اقتصاد خبرداد و گفت: اکنون با مازاد تولید گندم در کشور روبرو هستیم .«عبدالمهدی بخشنده» روز یکشنبه در حاشیه دومین نشست مشترک وزیران کشاورزی جمهوری اسلامی ایران و چین که در محل این وزارتخانه برگزار شد درباره پیشنهاد ستاد کارگروه تنظیم بازار برای واردات گندم و واکنش این وزارتخانه افزود: از نظر وزارت جهاد کشاورزی، کشورمان نیازی به واردات گندم ندارد و حتی اکنون با مازاد تولید و ذخیره مواجه ایم.
وی ادامه داد: به همین دلیل وزیر جهادد کشاورزی به شورای اقتصاد پیشنهاد صادرات سه میلیون تن آرد، مشتقات آرد و گندم دروم داده است. معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی افزود: اکنون هر کیلوگرم آرد مورد نیاز واحدهای خبازی و نانوایی با نرخ مصوب 6 هزار و 600 ریال (660 تومان) و برای صنف و صنعت ماکارونی و شیرینی و شکلات نیز با قیمت 9 هزارریال (900 تومان) تحویل داده می شود.
بخشنده گفت: با توجه به خودکفایی در تولید گندم، اگر واردکننده ای بخواهد گندم وارد کند به دلیل تعرفه کنونی واردات گندم که چندان بالا نیست، اما به طور حتم قیمت تمام شده آن بیش از 9 هزار ریال خواهد بود که صرفه اقتصادی نخواهد داشت.
وی افزود: طبق قانون «واردات موقت کالا» که شامل گندم نیز می شود، واردکنندگان می تواند با ارایه تضمین هایی به گمرک، گندم بدون تعرفه به شرط صادرات وارد کنند.
وی ادامه داد: در واقع واردکنندگان تضمین هایی به گمرک ارایه می دهند که در صورت ورود موقت کالا (گندم) در زمان معینی معادل یا محصول فراوری شده، صادر شود و محصول وارداتی در داخل کشور رسوب نکند.
معاون وزیر جهاد کشاورزی اضافه کرد: براین باوریم که هیچ نیازی به واردات گندم نداریم اما اگر واردکنندگان علاقه مند به این کار باشند می توانند به شرط صادرات، وارد کنند.

واردات گندم بی انصافی است

معاون بازرگانی داخلی شرکت بازرگانی دولتی ایران گفت: با وجود خودکفایی کشور در تولید گندم مورد نیاز در سال جاری، هرگونه واردات این محصول بی انصافی است.«حسن عباسی معروفان» روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا درباره موافقت کارگروه تنظیم بازار با پیشنهاد واردات گندم و مخالفت این کارگروه با دستورالعمل وزارت جهاد کشاورزی با وجود خودکفایی کشور در تولید این محصول افزود: امسال با تولید بیش از 14 میلیون تن گندم و فراتر از 11.5 میلیون تن خرید گندم توسط دولت، رکورد تاریخی داشته ایم.
وی با بیان این حجم تولید گندم امسال نیازمند برگزاری جشن خودکفایی است، ادامه داد: گندم یک محصول استراتژیک است که برای هر جامعه ای امنیت غذایی، سیاسی و روانی ایجاد می کند؛ وزارت جهاد کشاورزی با اقدامات موثر خود در سالی که رهبر معظم انقلاب آن را سال اقتصاد مقاومتی و اقدام و عمل نامیده است، توانسته به این موفقیت دست یابد.
وی تصریح کرد: اکنون عده ای که از محل واردات منافعی داشته اند، وقتی با فضای بسته برای واردات مواجه می شوند ناچارند به کسانی پناه ببرند که مجوز واردات دریافت کنند تا به قول خودشان با مخلوط کردن، کیفیت گندم تولید داخل را بالا ببرند و یا اینکه واردات باهدف فراوری و صادرات به کشورهای دیگر انجام دهند.
به گفته معاون بازرگانی داخلی شرکت بازرگانی دولتی ایران، امسال تولید گندم برخی کشورهای تولیدکننده جهان نیز افزایش داشته بنابراین عده ای از واردکنندگان که با این کشورهای دیگر ارتباط دارند، با فشار فروشندگان خارجی خود مواجه اند و همین فشار را به دولت وارد می کنند.
وی افزود: بنابراین در کارگروه تنظیم بازار پیشنهاد واردات گندم به شرط فراوری و صادرات مطرح شد که البته چنین اقدامی بی انصافی به کشور و تولید داخلی است زیرا اکنون با توجه به میزان تولید داخل با مازاد تولید مواجه یم.
عباسی، با بیان اینکه به دنبال صادرات گندم مازاد هستیم، ادامه داد: امسال حدود چهار میلیون تن گندم مازاد بر مصرف داریم که به نظر می رسد هیات دولت با پیشنهاد مطرح شده برای واردات گندم موافقت نکند.
وی گفت: درمجموع سالیانه 10 میلیون تن گندم مورد نیاز کشور است که هفت میلیون تن آن معدل 85 درصد به مصرف خبازی ها و نانوایی ها، یک میلیون و 200 هزارتن به مصرف آزادپزها و کارخانجات تولید شیرینی و شکلات، یک میلیون تن به مصرف کارخانجات ماکارونی ها و گلوکز (گندم دروم و ویژه) و بقیه به مصرف خرده فروشی ها و مصارف خانگی می رسد.
وی با تاکید بر اینکه محدودیتی برای گندم و آرد مصرفی کارخانجات ماکارونی و آزادپزها نداریم، افزود: طبق ابلاغیه صورت گرفته، اکنون گندم دروم کارخانجات ماکارونی با قیمت 9 هزار 363 ریال و گندم معمولی مورد نیاز آزادپزها با قیمت 9 هزارریال بدون هیچ محدودیتی عرضه می شود.
به گزارش ایرنا، براساس مصوبه دولت، امسال قیمت هر کیلوگرم گندم معمولی(نان) 12 هزار و 705 ریال و گندم دوروم 13 هزار و 68 ریال با چهار درصد افت مفید و دو درصد افت غیرمفید از گندمکاران خریداری شد.
پارسال نزدیک به 11میلیون و 500 هزار تن گندم در کشور تولید شد که هشت میلیون و 80 هزار تن آن با قیمت گندم معمولی(گندم نان) 11 هزار و 550 ریال و هر کیلوگرم گندم دوروم با قیمت 11 هزار و 880 ریال با افت مفید چهار درصد و افت غیرمفید دو درصد توسط شرکت بازرگانی دولتی ایران خریداری شده بود.

کد خبر 13258

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 6 =