کارت های اعتباری جایگزین وام های خرد

سیف: نگاه جدید این است که به سمت تامین مالی خریدهای مصرفی مردم حرکت کنیم و نیاز مصرف کننده برای تامین اعتبار از این طریق رفع می شود

ولی الله سیف امروز در مراسم رونمایی از کارت های اعتباری که در شعبه مرکزی بانک ملی انجام شد، گفت:‌ اگر مواردی درخصوص نقد کردن کارت اعتباری مشاهده شود این امر برای دارنده کارت سابقه سوء محسوب می شود و مشکلاتی نیز برای دارنده کارت بوجود خواهد آمد.

رئیس کل بانک مرکزی با ابراز خرسندی از عرضه محصول جدید نظام بانکی و رونمایی آن اظهارداشت: وام های تامین مالی خرد در گذشته وجود داشت و فاکتورهای صوری صادر می شد که با ارائه کارت ها این مشکل رفع می شود.

وی اظهارداشت: دارنده کارت می تواند به راحتی به فروشگاه مراجعه و از موجودی خود استفاده و پس از اتمام آن از موجودی کارت اعتباری استفاده نماید.

سیف با بیان اینکه بانک ملی صدور کارت اعتباری را از گذشته آِغاز کرده بود، گفت:‌ این بانک ۲۰۰ هزار کارت برای مشتریان صادر کرده و بانک های دیگر نیز اقدامات خود را در این خصوص آغاز کرده اند.

رئیس کل بانک مرکزی تصریح کرد: البته انتظار کاذبی درخصوص کارت های اعتباری وجود دارد و آن اینکه این کارت به سرعت در اختیار همه مردم قرار گیرد در حالیکه بانکها متناسب با اعتبار سنجی اقدام به توزیع آن می کنند.

سیف گفت: این کارت ها به تدریج جایگزین وام خرد خواهد شد و اگر فردی به دلیل شرایط خاص نتواند از کارت ها استفاده کند بانک بر اساس اعتبار سنجی می تواند تسهیلات خرد را ارائه کند.

وی افزود: نگاه جدید این است که به سمت تامین مالی خریدهای مصرفی مردم حرکت کنیم و نیاز مصرف کننده برای تامین اعتبار از این طریق رفع می شود.

واریز وجوه به حساب فروشنده به صورت آنی

رئیس کل بانک مرکزی در پاسخ به این پرسش که آیا همزمان با استفاده از کارت های اعتباری موجودی به صورت آنی به حساب فروشنده واریز می شود؟، گفت: پول در جا به حساب فروشنده ریخته می شود و صنوف هم اطمینان خاطر در این خصوص داشته باشند.

کارت های خرید قبلی تا پایان سال اعتبار دارند

رئیس شورای پول و اعتبار در واکنش به اظهارات یکی از فعالان بازار لوازم خانگی مبنی بر اینکه اعتبار کارت های خرید کالاهای ایرانی به اتمام رسیده است، گفت: این خبر به هیچ وجه صحت ندارد و اعتبار این کارت ها تا پایان سال تمدید شده است. 

سیف در پاسخ به این پرسش که یکی از قابلیت های کارت های اعتباری عام خرید هر نوع کالایی است که از مبادی رسمی کشور وارد شده باشند، بنابراین هدف بانک مرکزی مبنی بر تقویت بخش تولید داخلی کجاست؟ گفت: باید جنبه رقابتی را در این خصوص تقویت کرد و این ابزار امتیاز خاصی ندارد که محدودیتی را ایجاد کند.

کد خبر 13260

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 7 =