اساس تعامل، مناسب سازی محیط بین الملل برای رشد صادرات است

رییس جمهور : اقتصاد مقاومتی، تولید درون زاست، همه بخش های کشور باید تلاش بیشتری برای صادرات و رونق اقتصادی کشورداشته باشند و تاکید کرد: اساس سیاست تعامل سازنده دولت یازدهم، مناسب کردن محیط روابط بین الملل برای صادرات و اشتغال جوانان و واردات آسانتر کالاهای سرمایه ای و مواد اولیه است

مراسم گرامیداشت روز ملی صادرات با عنوان "تجارت کهن و بازار مدرن"، با حضور رئیس جمهوری صبح بیست و نهم مهرماه در محل اجلاس سران برگزار شد.

در این مراسم  لوح سپاس به 50 شرکت نمونه صادراتی و پنج شرکت ممتاز و نیز مدال افتخاربه سه شرکت ممتاز اهدا شد. بیستمین مراسم روز ملی صادرات با حضور رئیس جمهوری به منظور برگزاری نشستی صمیمی با صادرکنندگان همراه بود.

رییس جمهور در سخنرانی خود به همین مناسبت گفت: اقتصاد مقاومتی، تولید درون زاست، همه بخش های کشور باید تلاش بیشتری برای صادرات و رونق اقتصادی کشورداشته باشند و تاکید کرد: اساس سیاست تعامل سازنده دولت یازدهم، مناسب کردن محیط روابط بین الملل برای صادرات و اشتغال جوانان و واردات آسانتر کالاهای سرمایه ای و مواد اولیه است.

ایشان با اشاره با اشاره به سفر اخیر خود به سه کشور ویتنام ، مالزی و تایلند و تشریح دلایل حرکت آنها در مسیر رونق اقتصادی، گفت: اولین دلیل این بود که آنها روابط با دنیا را بر مبنای تعامل سازنده قرار دادند چرا که از دعوا با دنیا صادرات به وجود نمی‌آید.

رییس‌ جمهور تصریح کرد: برخی فکر می‌کنند، تعامل سازنده به معنای این است که با غرب و اروپا رو در رو لبخند بزنیم و صحبت کنیم و ناهار بخوریم. این در حالی است که تعامل سازنده به معنای مناسب کردن روابط بین‌المللی برای صادرات کالا، اشتغال جوانان، واردات راحت‌تر کالاهای سرمایه‌ای و مواد اولیه است.

روحانی گفت: مگر در دنیای امروز کشوری می‌تواند بدون رابطه با دنیا به پیشرفت برسد، قرآن نیز به ما خاطرنشان می‌کند "ان ارض الله واسعه" که دنیا باز و زمین وسیع است و راه بیفتید و در جهان سیر کنید برخی می‌گویند "ارض الله" ایران است. از مرز که خارج می‌شویم، افکار ما را می‌دزدند، ما را گول می‌زنند و برخی هنوز عظمت ملت ایران را باور نکرده اند.

رئیس جمهور با تاکید بر این که باید به ملت ایران اعتماد کنیم اظهار کرد: فقط 4 نفر نیروی امنیتی نمی توانند مورد تایید ما باشند بلکه جوانان، تجار و دانشجویان ایرانی نیز مورد اعتماد هستند؛ حال ممکن است در میان این همه محصول پرطراوت این باغ یک سیب پوسیده نیز پیدا شود؛ نمی شود که در این شرایط در آن باغ را بست و از آن میوه استفاده نکرد.باید در قرن جدید زندگی کنیم در حالیکه به نظر می رسد برخی در قرن های قبل زندگی می کنند. 

رییس‌ جمهور سپس ضرورت مهیا ساختن شرایط برای روابط خارجی را خاطر نشان کرد و افزود: روابط خارجی تنها به بخش سیاسی خلاصه نمی‌شود، بلکه شامل روابط علمی، فناوری و اقتصادی می‌شود.

وی افزود:کشورهایی همانند تایلند، مالزی و ویتنام به دنبال سرمایه‌گذاری مشترک با صنایع و شرکت‌های خدماتی بزرگ و همچنین برندهای معروف بودند ویکی از مسایل مهم در این زمینه نیز مزیت‌های هر کشور از جمله کارگر ارزان، انرژی، حمل و نقل و جایگاه جغرافیایی است که باید به خوبی از آنها استفاده کنیم..

روحانی میهمان‌پذیری را راه سوم این کشورها برای توسعه کالاهای صادراتی برشمرد و افزود: برای صنعت گردشگری و همچنین تجارت باید میهمان‌پذیر باشیم و بازرگان و سرمایه‌گذار باید بتواند به آسانی به کشور رفت و آمد داشته باشد.

رییس‌ جمهور تصریح کرد: تمام تلاش دولت تدبیر و امید به ویژه در برجام بر این مبنا بود که موانع از پیش پای تجار، کارآفرینان، صادرکنندگان، تولیدکنندگان، بخش خدماتی، روابط بانکی و همچنین ورود سرمایه برداشته شود و درعین حال مقررات زاید، غیرمفید و دست و پاگیر تولیدکنندگان نیز حذف شوند.

روحانی با بیان اینکه تلاش دولت یازدهم بر این اساس بوده که ایران‌هراسی را از بین ببرد، ادامه داد: با ایران‌هراسی نمی‌توان کار تجاری و اقتصادی کرد. اقتصاد زمانی می تواند برون‌نگر باشد که بتوانیم ایران‌هراسی ظالمانه‌ای را که دیگران ایجاد کرده اند، بزداییم. دولت یازدهم در این زمینه کار بزرگی انجام داده و این روند باید ادامه یابد.

رییس جمهور گفت:باید انسجام داخلی بیشتر شود و بقیه دوستان را نیز دعوت کنیم تا به یاری ملت ایران بشتابند. ایران با صدای بلند فریاد می‌زند که قامت من بلندتر از آن است که امروز در دنیا منعکس شده است، استعداد و ظرفیت من بیشتر از آن است که در اذهان مردم دنیا جا افتاده و مهربان‌تر از آنیم که در دنیا معرفی شده‌ و به دنبال همزیستی مسالمت‌آمیز با منطقه و جهان هستیم..

رییس‌ جمهور تاکید کرد: درخواست من از همه گروه‌ها و جناح‌ها این است که صدای ایران را بشنویم و دستمان را به سوی ایران عزیز پرقدرت دراز کنیم. از جواب مثبت به صدای مام میهن و به آن دست پرقدرت ایرانی که برای همکاری به ملت و فرزندان خود دراز کرده است، ضرر نمی کنیم.

روحانی با اشاره به سابقه دیرینه کشور ایران، فرهنگ بزرگ، استعداد درخشان، نخبگان، دانشجویان، ملت بزرگ و افراد با سابقه در امر تجارت و تولید، اظهار کرد: ما می‌توانیم مسیر بازتری را برای همه کارآفرینان، صنعتگران و ارایه‌کنندگان خدمات ارزنده، ایجاد کنیم.

بزرگترین هدف سفرهای خارجی دولت یازدهم تسهیل در مسیر تجارت، توسعه اقتصادی، صادرات کالای ایرانی، جذب سرمایه و فناوری‌های خارجی بوده است.

و در اکثر این سفرهای خارجی کارآفرینان و فعالین بخش اقتصاد  و صنعت در کنار دولت بودند تا فضا برای تفاهمات و قراردادهای آنها و همچنین پیشرفت کشور فراهم شود. بحمدالله قدم‌های خوبی برداشته شده است، اما راه طولانی پیش رو قرار دارد.

رییس‌ جمهور به روند مثبت حرکت کشور پس از اجرایی شدن برجام اشاره کرد و گفت: البته انتظار می رفت بعد از برجام رشد 10 درصدی کالا ایجاد شود که در آمار 6 درصد اعلام شد. ان‌شاء الله امیدواریم در 6 ماهه دوم حرکت سریع‌تری داشته باشیم .

روحانی با اشاره به  آمار 88 میلیاردی صادرات کالا در سال 2014 نسبت به آمار 12 میلیاردی در سال  1980 میلادی ، ادامه داد: البته قبول داریم دوران 8 ساله جنگ تحمیلی و تحریم‌های ظالمانه علیه کشور وجود داشت، اما امروز باید گذشته را جبران کنیم و از هر منظر در جایگاه عزت و عظمت قرار گیریم.

رییس‌ جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه از دست دادن بازار بسیار آسان بوده اما بدست آوردن آن کار سختی است به ضرورت توجه به اموری که در کنار صادرات کالا ضروری است، اشاره کرد و ادامه داد: باید حمل و نقل درست باشد. خرید هواپیما برای تقویت صنعت توریسم، عظمت ایران و تلف نشدن وقت مردم و اینکه محصولات داخلی به دنیا صادر شود، لازم است.

روحانی افزود: اگر هواپیما نخریم، می‌گویند، نتایج برجام چه شد و اگر بخریم، می‌گویند که لوکس و ساخت جدید است. مشخص نیست برخی ها در چه وادی سیر می‌کنند و یا اینکه عمرشان خیلی طولانی است وما خبر نداریم.

رییس‌ جمهور افزود: باید کامیون ها و کانتینر ها، هواپیماها و کشتی ها و به طور کلی، سیستم حمل و نقل کشور مجهز شود.

روحانی خاطر نشان کرد: باید همه وزارتخانه‌ها بویژه صنعت، معدن، تجارت، اقتصاد و جهاد کشاورزی به کمک صادرکنندگان بشتابند.

رییس‌ جمهوری با استقبال از جلسه مشترک با صادرکنندگان، گفت: از تجربیات و پیشنهاد مشخص شما استفاده خواهیم کرد. باید با هم تعامل کنیم چرا که تعامل سازنده تنها در خارج نیست، بلکه ابتدا تعامل داخلی و با خودمان ضروری است.

روحانی با اشاره به برنامه‌های دولت در همه بخش‌های کشور از جمله فرهنگی، صنعت، کشاورزی، سیاست خارجی و همچنین اهمیت تبلیغات و بازاریابی، گفت: البته بازاریابی بخش بسیار مهمی است که دانشگاه‌ها باید، دانشجویانی در این زمینه تربیت کنند، که بدانند در دنیای امروز چگونه بازار هدف را به تصرف خود در بیاورند.

رییس‌ جمهور با بیان اینکه یکی از راه‌های کمک به صادرات تسهیل تبلیغات در کشور هدف است، تاکید کرد: بدون تبلیغات کالا نمی‌تواند راه خود را باز کند.

روحانی ادامه داد: یکی از مسئولیت‌های وزارت خارجه و سفارتخانه‌های جمهوری اسلامی ایران در کشورهای مختلف نیز این است که از تجارت و صادرات کالای ایرانی در خارج حمایت کنند.

رییس‌ جمهور خاطرنشان کرد: تردیدی ندارم با تکمیل این زنجیره و در کنار هم قرار گرفتن حلقه‌های مختلف با توجه به امکانات کافی، کشوری پرنعمت در بخش‌های مختلف، جوانان با استعداد، دیپلمات‌های قوی و مسئولان امور صنعت و تجارت که خداوند به ما ارزانی داشته است، می‌توانیم به موفقیت و پیروزی برسیم.

روحانی ادامه داد: تلاش دولت این بوده که تجربه‌ها را جذب نماید و ان‌شاء الله روز ملی صادرات با سال‌های دیگر متفاوت باشد و با تلاش مضاعف شاهد تحول خوب در صادرات باشیم که یکی از راه‌های اشتغال‌زایی و رونق اقتصادی است.

کد خبر 13563

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 6 =