هدایت نقدینگی به سمت تولید از کانال نظام بانکی

ولی الله سیف: اعطای بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان برای تأمین مالی حدود ۱۳ هزار بنگاه اقتصادی کوچک و متوسط از ابتدای سال جاری تاکنون، ازجمله افتخارات نظام بانکی است

رئیس‌کل بانک مرکزی می‌گوید: «اعطای بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان برای تأمین مالی حدود ۱۳ هزار بنگاه اقتصادی کوچک و متوسط از ابتدای سال جاری تاکنون، ازجمله افتخارات نظام بانکی است.»

ولی‌اله سیف در تازه‌ترین یادداشت تلگرامی خود با ارائه گزارش درباره پرداخت تسهیلات با واحدهای کوچک و متوسط، نوشت: «پس از مهار تورم افسارگسیخته سال‌های گذشته و برقراری ثبات اقتصادی نسبی در جامعه، و به‌ویژه پس از ظرفیت‌های ایجادشده در فضای پسابرجام، تلاش برای سرعت دادن به رونق اقتصادی به‌منظور افزایش رشد اقتصادی و کاهش نرخ بیکاری و درنهایت ارتقای سطح معیشت مردم سرلوحه اقدامات نظام بانکی و سیاست‌گذاران اقتصادی کشور است.

در همین راستا اعطای بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان برای تأمین مالی حدود ۱۳ هزار بنگاه اقتصادی کوچک و متوسط  از ابتدای سال جاری تاکنون، ازجمله افتخارات نظام بانکی است. این اتفاق خوشایند در حالی رخ‌داده است که بر اساس برآوردهای اولیه، پیش‌بینی می‌شد تنها 7500 واحد مشمول طرح باشند و البته روند اعطای این تسهیلات کماکان ادامه دارد. همچنین بانک مرکزی برای تسهیل هرچه بیشتر پرداخت تسهیلات به این واحدها، این بنگاه‌ها را از موانع دریافت تسهیلات ازجمله داشتن چک برگشتی، مطالبات غیرجاری، رعایت نکردن نسبت مالکانه و کمبود منابع استانی مستثنی کرده است.

در همین خصوص و در کنار تشکر از مساعدت کارگروه‌های استانی تسهیل و رفع موانع تولید و تلاش نظام  بانکی در تشخیص و تخصیص بهینه اعتبارات؛ همراهی، اعتماد و سعه‌صدر هم‌وطنان عزیزمان در سراسر کشور در دستیابی به این مهم قابل‌تقدیر و شایسته تعظیم است.

درواقع سپرده‌های خرد و کلان مردم عزیزمان که حاصل تلاش شبانه‌روزی‌شان است، اکنون و در شرایطی که اقتصاد کشور دچار تنگنای اعتباری است، به‌عنوان پشتوانه و منبعی برای تأمین مالی بنگاه‌های کوچک و متوسط به کار گرفته‌شده است. به بیان بهتر هرچند عزم جدی نظام بانکی در استفاده از همه ظرفیت‌های موجود برای کمک به تولید، صنعت و اشتغال نقش مهمی در این امر داشته است، اما بدون شک سهم عمده‌ای از دستاوردهای اخیر را باید به‌پای مردم نوشت. کشاورزان، کارگران، کارمندان، تجار، صاحبان مشاغل و تک‌تک افرادی که به‌عنوان صاحبان اصلی این کشور، با اعتماد به‌نظام بانکی، سرمایه‌هایشان را درراه رشد و توسعه ایران عزیز خرج کرده و به سهم خود در سربلندی آن شریک هستند.

بسیار خرسندم که نظام بانکی توانسته است همراهی هم‌وطنان عزیز را با هدایت صحیح نقدینگی به سمت تولید و اشتغال پاسخ دهد و امیدوارم با تداوم این روند شاهد گشایش‌های اقتصادی بیش‌ازپیش مبتنی بر سیاست‌های کلان اقتصاد مقاومتی باشیم. در پایان دست کلیه هم‌وطنانم را به گرمی می‌فشارم و اطمینان می‌دهم که شبکه بانکی کشور ضمن صیانت از سرمایه‌های مردم تمام توان خود را برای رونق تولید و اشتغال به کار خواهد گرفت.»

کد خبر 14659

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 12 =