ضرورت	اصلاح مثلث بنیادی در اقتصاد ایران

یک عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران گفت: تحریم های چند سال اخیر موجب شد تا صادرات و واردات کشور تا حدی با مشکل مواجه شوند هم اکنون برای بازگشت به جایگاه قبلی باید  بند بند اقتصاد کشور را مورد ارزیابی مجدد قرار داد تا بسیاری از نیازها بر طرف و سوداگری ها از بین برد.

رضا پدیدار، عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران در گفت وگو با اگزیم نیوز با اشاره به اینکه کشور برای ایجاد توسعه متوازن نیازمند یک بازنگری کلی است، بیان کرد: متاسفانه اقتصاد نابسامانی و کاستی هایی را در بر دارد که باید مورد تحلیل و بررسی دوباره قرار گیرد. بازنگری که صحبت از آن می شود به معنای این است که باید تجدید نظر جامعی در بخش های متفاوت صورت گیرد، زیر بناهای لازم برای اجرا شدن طرح های مختلف وجود دارد اما حاکمیت و دخالتی که در بخش های متفاوت راس کار است مانع از پیمودن مسیر درست می شود.

پدیدار در خصوص دخالت نا به جا دولت در برخی امور بیان کرد: در برخی حوزه های اقتصادی شاهد دخالت ها یا حمایت هایی هستیم که نبض بازار را کند کرده اند، واضح ترین این دخالت ها مربوط به ورود دولت در اکثر بخش های اقتصادی خصوصا صادرات و واردات است، در صورتی که دولت تنها باید ناظر فعالیت های بازار و در نهایت در مواقع مورد نیاز کنترل کننده آن باشد. به نظر می رسد تا زمانی که نگاه حاکمیتی دولت های مختلف بر اقتصاد است نمی توان تغییر و تحول خاصی در این زمینه ایجاد کرد.

این عضو نمایندگان اتاق بازرگانی راه حل خروج اقتصاد از این شرایط نامساعد را تقویت بنیان اقتصادی دانست و گفت: بنیان اقتصادی مانند مثلث سه ضلعی است که مردم، دولت و خط تولید راس هر کدام از این ضلع ها هستند، بنابراین نباید در زمان های مختلف یکی از این سه مورد را تقویت یا تضعیف کرد.

وی به تشریح بخش هایی از تولیدات داخلی پرداخت و گفت: در زمینه تولید حدود 30 درصد به بخش صنعتی، 27 درصد به بخش کشاورزی و 43 درصد باقی مانده به بخش خدمات تعلق میگیرد که در این میان خدمات بیشترین میزان فعالیت، چالش ها و.... را به خود اختصاص داده، بنابراین با ارزیابی این موضوع می توان بسیاری از نیازها را بر طرف و سوداگری های مربوطه را منحل کرد.

پدیدار افزود: طرح های توسعه ای که از سوی اقتصاددان ها مطرح می شود عموما با دو عنوان مهم ضریب بازدهی سود و زیان همراه هستند، این موضوع به اندازه ای اهمیت دارد که شرکت ها را می تواند از اوج به زیر و بالعکس بکشاند، در این خصوص بودند شرکت های صادراتی که طی چند سال اخیر با مشکلات متعددی همراه شدند، به طوری که بسیاری از آنها سرمایه گذاری در بانک را به فعالیت های زیان ده ترجیح داده اند که تنها علت اصلی این موضوع شیوه نامتعادل هدایت هرم اقتصادی است.

کد خبر 147

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 0 =