اعلام آمادگی  جهت حمایت از صادرات خدمات

صندوق توسعه ملی صبح روز سه شنبه ۳۰ آذر ماه ۱۳۹۵ میزبان مقامات ارشد سفارتخانه های ۱۰ کشور آمریکای لاتین در تهران و تعدادی از مقامات اداره کل آمریکای وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران بود

به گزارش اگزیم نیوز به نقل از روابط عمومی صندوق توسعه ملی؛ مهندس دوست حسینی در این نشست از آمادگی صندوق توسعه ملی به منظور تامین مالی پروژه های متکی بر صادرات کالا و خدمات فنی و مهندسی ایران به کشورهای آمریکای لاتین خبر داد و گفت: صندوق می تواند در قالب تامین اعتبار فروشنده و یا تامین اعتبار خریدار و همچنین صدور ضمانت نامه پیش پرداخت و یا نیاز مالی برای تجهیز کارگاه در اجرای پروژه های پیمانکاران ایرانی برنده شده در مناقصه های بین المللی، همکاری های لازم را تحت شرایط و ضوابط مشخص به عمل آورد.  

دوست حسینی در توضیح این مطلب با ذکر مثالی افزود: چنانچه یک شرکت ایرانی بخواهد در یک کشور آمریکای لاتین پروژه ای نیروگاهی یا پتروشیمی و از این قبیل پروژه ها اجرا کند، صندوق توسعه ملی به منظور خرید تجهیزات مورد نیاز پروژه  از ایران، می تواند به آن شرکت خارجی تسهیلات اعطا کند.

وی در ادامه اظهار داشت: چنانچه یک شرکت ثبت شده در یک کشور آمریکای لاتین بخواهد کالایی را از ایران خریداری کند و برای خرید این کالا بتواند اعتبار اسنادی از طریق بانک معتبر خارجی به نفع بانک ایرانی گشایش کند، صندوق می تواند پول فروشنده ایرانی را به طور نقدی پرداخت کند و خریدار خارجی قیمت کالای خریداری شده را ظرف یک یا دو سال بعد پرداخت کند.

وی تامین مالی پروژه های بلند مدت تر 4 یا 5 ساله در خارج از کشور را منوط به بررسی دقیق مشخصات  پروژه ها دانست.

رئیس هیأت عامل صندوق توسعه ملی تاکید کرد که صندوق به صادرات مواد خام مانند سنگ آهن و یا نفت خام از کشور تسهیلات ارائه نمی کند اما برای پروژه های فولادسازی، پتروشیمی، نیروگاه، احداث هتل و از این قبیل پروژه ها در خارج از کشور، به میزان تجهیزاتی که از داخل ایران برای احداث آن پروژه مورد نیاز است، تا سقف 85 درصد ارزش کالاهائی که از ایران برای اجرای پروژه از ایران خریداری می شود و به شرط آنکه حداقل 60 درصد از ارزش ساخت آن در ایران باشد، در قالب تسهیلات و تامین مالی صادراتی کمک می کند.

رئیس هیأت عامل صندوق توسعه ملی خاطر نشان کرد: حمایت صندوق توسعه ملی از پروژه های صادراتی ایران در کشورهای آمریکای لاتین در چارچوب قواعد و قوانین عام تامین مالی صادراتی جهانی است که به عنوان مثال در حال حاضر در کشور های OECD (سازمان همکاری و توسعه اقتصادی) انجام می شود. اما صندوق توسعه ملی در شرایط رقابتی موجود و با لحاظ کردن شرایط کشورهای آمریکای لاتین، شرایط نسبتا سهل تری را در ارتباط با سهم صادرات از ایران برای این کشورها در نظر می‌گیرد.

در ادامه دوست حسینی با اشاره به اهمیت ارتباط و همکاری پایدار بین بانکی گفت: تمام امور مربوط به اعطاء تسهیلات و اعتبارات از منابع صندوق توسعه ملی از طریق سیستم بانکی کشور انجام می شود، بنابراین تسهیلات صادراتی در چارچوب اعتبار خریدار مستلزم ارتباط پایدار بانکی کشور طرف خریدار با بانک های ایرانی است.

وی منظور خود را از ارتباط بانکی انجام عملیات گشایش اعتبارات اسنادی مرتبط با معاملات تجاری عنوان کرد و افزود: در این راستا بانک های معتبر در کشور خریدار خدمات فنی مهندسی و کالای ایرانی که اعتبار و توانایی ایفای تعهدات خود را با تایید سیستم بانکی، بیمه ای و یا بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران را داشته باشند، امکان همکاری برای انجام مبادلات پولی در اجرای قراردادهای تجاری را خواهند داشت.

در ابتدای این نشست هم ساعدی، عضو هیأت عامل و معاون سرمایه گذاری خارجی صندوق توسعه ملی به معرفی ساختار، اهداف و ماموریت های صندوق و همچنین شیوه عملکرد صندوق توسعه ملی در زمینه تامین مالی و سرمایه گذاری خارجی صندوق پرداخت.

همچنین حجت الله سلطانی، معاون اداره کل آمریکای وزارت امورخارجه کشورمان نیز در این دیدار ضمن تشریح ابعاد همکاری های فی مابین جمهوری اسلامی ایران و کشورهای آمریکای لاتین، تصریح کرد: خوشبختانه با توسعه روابط بانکی ایران و برخی از کشورهای منطقه آمریکای لاتین که در قالب تفاهم نامه های اخیر میان دو طرف در حال گسترش است، شرایط برای بهره گیری از حمایت های مالی صندوق توسعه ملی در جهت گسترش توسعه صادرات کالا و خدمات فنی و مهندسی ایران به این کشورها بیش از پیش فراهم خواهد شد.

در ادامه این نشست ، سفیران و نمایندگان حاضر در جلسه پرسش هائی مطرح کردند که مورد به مورد در چارچوب سیاست های اعلام شده پاسخ و توضیح داده شد.

در پایان این نشست تاکید شد تا مقامات وزارت امورخارجه کشورهای حاضر در این نشست، توسعه همکاری بانکی را از طریق بانک های مرکزی، جهت ارتقاء سطح مبادلات و ارتباطات بین بانکی پیگیری کنند و نمایندگان کشورهای حاضر در جلسه، طرح‌ها و پروژه های منتخب و بانک پذیر خود را با مشخصات کافی برای بررسی و مذاکره بیشتر با هماهنگی وزارت امورخارجه در اختیار صندوق توسعه ملی قرار دهند.

گفتنی است، در این نشست، مقامات سفارت خانه های کشور های برزیل، ونزوئلا، مکزیک، کوبا، اکوادور، نیکاراگوئه، اروگوئه، آرژانتین، شیلی و بولیوی به همراه تعدادی از مقامات اداره کل آمریکای وزارت امور خارجه ایران حضور داشتند.

کد خبر 15194

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 5 =