منطقه آزاد اروند، هاب لجستیکی شمال خلیج فارس

معاون سرمایه گذاری و اقتصادی سازمان منطقه آزاد اروند با تشریح برنامه های بلندمدت و کوتاه مدت این سازمان برای رونق تجارت، گفت: این منطقه طی برنامه های در حال اجرا و با تامین زیرساخت های لازم به هاب لجستیکی شمال خلیج فارس تبدیل می شود

محمدرضا معتمدی با تشریح ظرفیت های منطقه آزاد اروند در موضوع تجارت خارجی و مزیت های ریلی و هوایی این منطقه در انتقال کالا، گفت:موقعیت های مناسب منطقه آزاد اروند در شمال خلیج فارس به لحاظ امنیتی، سیاسی، اقتصادی و صرفه جویی در هزینه های سرمایه گذاران، به مراتب بهتر از کشورهای همسایه است. 
معاون سرمایه گذاری و اقتصادی منطقه آزاد اروند، بهبود شرایط کسب و کار و فضای فرآیند سرمایه گذاری و کار فعالان اقتصادی را اولویت اصلی سازمان خواند و گفت:تلاش می شود، بسترهای مناسبی برای کسب و کار فعالان اقتصادی فراهم شود. 
وی اظهار داشت:با توجه هزینه های جاری، تولید، نگهداری، پرداخت حقوق و مزایای پرسنل و عوارض فعالان اقتصادی در بندر جبل علی امارات متحده عربی افزایش یافته است و کار لجستیکی برای آنان توجیه اقتصادی ندارد، لذا بسیاری از سرمایه گذاران این منطقه در راستای انتقال کالاهای خود، به دنبال تغییر مراکز فعالیت از امارات متحده عربی به منطقه آزاد اروند هستند. 
معاون سرمایه گذاری و اقتصادی منطقه آزاد اروند از مزیت های این منطقه آزاد را همسایگی با عراق و دسترسی آسان این منطقه به زیرساخت هایی نظیر راه آهن و خطوط هوایی و دریا و برخورداری سرمایه گذاران از معافیت های مالیاتی خواند و گفت:بازرگانان دیگر کشورها برای دپوی چند میلیونی کالاهای اساسی خود نظیر روغن، شکر و برنج تمایل دارند که در این منطقه سرمایه گذاری کنند. 
معتمدی، راه اندازی تالار فرعی بورس کالا را از اقدامات زیرساختی در راستای تبدیل منطقه آزاد اروند به هاب لجستیکی شمال خلیج فارس خواند و گفت:با فعالیت تالار فرعی بورس کالا، بسیاری از بازرگانان و سرمایه گذاران داخلی نیز می توانند از محل تابلوی بورس کالا معاملات خود را انجام دهند ضمن اینکه چند شرکت از شرکت های کارگزاری بورس که امور کارگزاری شرکت های زبرمجموعه وزارت نفت و پتروشیمی را انجام می داده و شرکت های کارگزاری زیرمجموعه سازمان تامین اجتماعی و صندوق بازنشستگی کشوری نیز با استقرار در تالار بورس منطقه آزاد اروند در راستای انجام معاملات تخصصی گام برمی دارند. 
وی در ادامه گفت:مدیریت سازمان بورس در خصوص صدور حواله فروش کالاهایی که به مقصد عراق صادر می شوند در منطقه آزاد اروند و شهرهای آبادان و خرمشهر قول مساعد داده است. 

*** بهبود فضای کسب و کار، اولویت اصلی سازمان منطقه آزاد اروند 
معاون اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد اروند در ادامه سخنانش، تامین امکانات زیرساختی برای سرمایه گذاری و کار اقتصادی باصرفه را از ضرورت های تبدیل منطقه به هاب لجستیک شمال خلیج فارس خواند و گفت:هنگامی که سرمایه گذار یا فعال اقتصادی به زیرساخت هایی نظیر ' بورس، بانک و بیمه ' و امنیت لازم دسترسی داشته باشد، رغبت بیشتری برای حضور در منطقه دارد. 
وی در ادامه سخنانش، جذب سرمایه گذار و مشارکت فعالان اقتصادی داخلی و خارجی در اشتغالزایی را اولویت کاری سازمان منطقه آزاد اروند عنوان کرد و گفت:با احداث انبارهای لجستیک و ذخیره کالا در منطقه، در بحث تخلیه و بارگیری، انبارداری و ساخت و ساز، اشتغالزایی فراوانی ایجاد می شود و با بهره برداری از صنایع سنگین نظیر فولاد کاوه، ظرفیت اشتغال منطقه به میزان قابل توجه افزایش می یابد. 

**** استقرار شعبه بانک در مرز بین المللی شلمچه 
معاون سرمایه گذاری و اقتصادی منطقه آزاد اروند در ادامه سخنانش در این نشست با تشریح اقدامات این معاونت برای استقرار شعبه بانک های خارجی در منطقه، افزود:با دو شعبه بانک خارجی مذاکراتی انجام شد و آن بانک ها نیز برای استقرار در منطقه اعلام آمادگی کردند ولی به دلیل برخی دستورالعمل های شورای پول و اعتبار، مشکلاتی برای استقرار این بانک ها ایجاد شده است. 
معتمدی با بیان استقرار دو شعبه بانک داخلی در مرز بین المللی شلمچه در راستای آسان سازی تجارت نیز، گفت:بانک کشاورزی که ارتباط خوبی با بانک های عراقی دارد، در منطقه مستقر شده و در راستای فراهم کردن تسهیلات و آسان سازی روند افزایش ظرفیت مبادلات تجاری بازرگانان ایرانی فعالیت می کند. 

*** افزایش 16 درصدی سرمایه گذاری در منطقه آزاد اروند طی سال جاری 
معاون سرمایه گذاری و اقتصادی منطقه آزاد اروند در ادامه سخنانش با تشریح روند سرمایه گذاری در این منطقه طی سال جاری، گفت:میزان سرمایه گذاری عملیاتی در این منطقه طی 8 ماهه سال جاری پنج هزار و 400 میلیارد ریال است که در مقایسه با سال 94 که میزان سرمایه گذاری چهار هزار و 677 میلیارد ریال بود، افزایش 16 درصدی را نشان می دهد. 
معتمدی میزان سرمایه گذاری خارجی جذب شده در این منطقه طی سال جاری را حدود30 میلیون دلار عنوان کرد و گفت:این میزان نسبت به مدت مشابه سال گذشته 150 درصد افزایش داشته است. 
این مسئول در سازمان منطقه آزاد اروند میزان رشد فعالیت شرکت های خدماتی در این منطقه را طی سال جاری 17 درصد خواند و گفت:سال جاری 489 فقره مجوز بهره برداری شرکت های خدماتی صادر شده است. 

**** 50 میلیارد ریال تا پایان امسال درحوزه کشاورزی و شیلات هزینه می شود 
معاون سرمایه گذاری و اقتصادی منطقه آزاد اروند در بخش دیگری از سخنانش با بیان مشارکت 50 میلیارد ریالی این سازمان برای رونق حوزه کشاورزی،گفت: این میزان اعتبار علاوه بر اقدامات عمرانی در شهرهای آبادان و خرمشهر است. 
معتمدی افزود:سازمان منطقه آزاد اروند در بخش صنعت نیز طی سال جاری 600 میلیارد ریال برای تامین زیرساخت های شهرک های صنعتی آبادان و خرمشهر تعهد دارد که تاکنون 300 میلیارد ریال آن جذب شده است. 
وی اضافه کرد:برای سال آینده نیز حدود دو هزار میلیارد ریال در حوزه صنعت تعهد داریم که این اعتبار به منظور حل مشکلات بخش صنعت هزینه می شود. 
معتمدی ادامه داد: بخشی از اعتبار مورد نیاز برای رونق صنعت نیز از بانک های داخلی و فایناس خارجی پیگیری می شود. 
معاون اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد اروند همچنین با باین اقدامات این سازمان در راستای عمران روستایی نیز، گفت:در حوزه عمران روستایی نیز توافق نامه ای با بنیاد مسکن منعقد شده که در فاز نخست اجرای آن، 1000 میلیارد ریال برای تامین زیرساخت های روستاها و بهسازی این اماکن در محدوده سازمان منطقه آزاد اروند هزینه می شود که با اجرای آن، زیرساخت های 134 روستای آبادان و خرمشهر نظیر آب و فاضلاب و احداث جاده های دسترسی تامین می شود. 
معتمدی گفت:در اجرای این توافق نامه، 70 درصد هزینه ها به عهده منطقه آزاد و 30 درصد مابقی با بنیاد مسکن انقلاب اسلامی است. 

*** معاونت اقتصادی بدون توجه به حاشیه ها، پیگیر تحقق اهداف کلان منطقه است 
معاون سرمایه گذاری و اقتصادی سازمان منطقه آزاد اروند در بخش پایانی سخنانش در پاسخ به پرسش ایرنا در خصوص سخنانی که در خصوص توسعه بازار تجاری ' کنزالمال' در محدوده این منطقه در فضای مجازی در حال انتشار است نیز، گفت:یکهزار و 500 اشتغال مستقیم در این بازار ایجاد شده است و این بازار به مقصد گردشگری منطقه تبدیل شده و بر اساس آمار، برخی روزها بیش از 20 هزار نفر از این جاذبه گردشگری خرید دیدن کرده اند. 
معتمدی با بیان اینکه بحث هایی که در خصوص توسعه این بازار در فضای مجازی در حال انتشار استف موضوع فرعی است، گفت:کالای همراه مسافر از پایین ترین اولویت های سازمان منطقه آزاد است و هدف اصلی این سازمان، توسعه پایدار صنعتی، رونق اقتصادی و حمایت از تولید منطقه است. 
 

منبع: ایرنا

 

کد خبر 15265

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 2 =