توانایی تسلط ایران بر بازار صادرات فن‌آوری اطلاعات در عراق، افغانستان و آسیای مرکزی

رییس اتاق بازرگانی ایران گفت: ما می‌توانیم در بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات به بازار صادراتی کشورهای عراق، افغانستان و بعضی کشورهای اسیای مرکزی تسلط پیدا کنیم و حرف قابل توجهی برای گفتن در این بازارها داریم

به گزارش اگزیم نیوز، غلامحسین شافعی امروز در نشست صبحانه کاری فعالان  اقتصادی که با حضور محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در اتاق بازرگانی ایران برگزار شد گفت: مقام معظم رهبری در حوزه توسعه ارتباطات و فناوری اطلاعات تاکید فراوانی دارند.
رییس اتاق بازرگانی ایران با بیام اینکه در کشور ما این حوزه تا حدی جوان است افزود: اما ظرفیت ها و قابلیت های کشور در این زمینه بالاست و ظرفیت های پیش روی کشور هم مخصوصا با توجه به جغرافیای ایران و نیاز کشورهای منطقه بالاست.
وی تصریح کرد: ما امیدواریم با توجه جدی وزارت ارتباطات از ظرفیت بخش خصوصی برای توسعه ارتباطات و فناوری اطلاعات در داخل و خارج از کشور استفاده بیشتری شود.
شافعی بیان داشت: ما می توانیم در بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات به بازار صادراتی کشورهای عراق، افغانستان و بعضی کشورهای اسیای مرکزی تسلط پیدا کنیم و حرف قابل توجهی برای گفتن در این بازارها داریم.
وی با بیان اینکه نقطه شروع می تواند همکاری بین بخش خصوصی و دولتی باشد گفت: ظرفیت های اتاق بازرگانی ایران در این زمینه قابل توجه است.

شافعی در ادامه با اشاره به صحبت‌های واعظی در مورد تأکید رئیس جمهور بر واگذاری کارها به بخش خصوصی، گفت: بسیاری از نزدیکان آقای روحانی در این مورد انگار پنبه در گوششان گذاشته‌اند و این صدا را  در رابطه با واگذاری کارها به بخش خصوصی نمی‌شنوند.

رئیس اتاق بازرگانی ایران در مورد مسأله برجام نیز اظهار داشت: اتاق بازرگانی ایران برای استفاده از موقعیت برجام همواره نظرات کارشناسی داشته است و همواره سعی می‌کنیم دیپلماسی اقتصادی را در کنار دیپلماسی سیاسی دولت تقویت کنیم.

وی با اشاره به به ایجاد سامانه‌ای در اتاق بازرگانی ایران، بیان داشت: سامانه‌ای با عنوان پایش اقتصادی در اتاق ایران طراحی شده، تا تمامی قول‌های مسئولان دولتی که به اتاق می‌آیند را پایش کند و نتایج آن را منعکس می‌کنیم.

شافعی بیان داشت: این سامانه از امروز که وزیر ارتباطات در اتاق بازرگانی ایران حضور یافتند، راه‌اندازی می‌شود.

همچنین محمود واعظی در ادامه این نشست اظهار کرد: دولت معتقد است بنگاه‌ها باید در اختیار بخش خصوصی قرار گیرد که این امر از محورهای اقتصاد مقاومتی نیز به حساب می‌آید. 

وی افزود: تلاش ویژه‌ای در بخش ICT برای واگذاری امو رانجام شده تا این بخش بتواند تمام امور را در دست گیرد اما باید در نظر داشت که در دو بخش مباحث امنیتی و زیرساختها امور باید در دست دولت باقی بماند. 

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد: ما می‌خواهیم که رگولاتوری کمتر در امور دخالت کند ا ما بخشهای خصوصی خود با یکدیگر همکاری لازم را ندارند. 

*  استارت‌آپ‌ها 100 هزار شغل ایجاد کردند

واعظی با بیان اینکه بخش خصوصی و دولتی باید به صورت هماهنگ با یکدیگر رشد کنند گفت:‌ نمایشگاه‌های الکامپ و تلکام باید توسط بخش خصوصی واحد انجام شود و ما دنبال متقاعد کردن فعالان امر در این باره هستیم. 

وی با بیان اینکه به 300 شرکت وام وجوه اداری شده پرداخت شده است گفت: تاکنون بیش از 120 میلیارد تومان وام با بهره کم و خواب یک تا سه‌ ساله برای حمایت از آن بخش پرداخت شده است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه دولت در تمامی جلسات خود از حضور بخش خصوصی بهره می‌گیرد گفت: یکی از سیاست‌های ما حمایت از استارت‌آپ‌ها است و 100 هزار شکل مستقیم و غیرمستقیم در این باره ایجاد شده است. 

* 110 هزار اپلیکیشن بومی در کشور نوشته شده است

واعظی با اشاره به اینکه بیش از 110 هزار اپلیکیشن بومی در کشور نوشته شده است گفت: درباره تولید محتوا در فضای مجازی به تازگی نهضتی در کشور ایجاد شده است که دولت از آن حمایت می‌کند.

وی در ارتباط با اخذ مجوز کانالهای تلگرامی گفت: اگر گفته می‌شود که کانالهایی که بیش از 5 هزار نفر عضو دارند باید مجوز بگیرند این امر برای نظم‌دهی است و هدف ما از این کار صرفا آن نیست که مجوز بگیرند بلکه می‌خواهیم هویت‌شان را ثبت کنند.

* روزنامه 1500 نسخه‌ای مجوز دارد چرا کانال تلگرامی با 5 هزار عضو ثبت نشود

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اضافه کرد: وقتی یک روزنامه با تیراژ 1500 نسخه در روز مجوز دارد چرا یک کانال تلگرامی نباید ثبت شود. این امر اقدامی درست است زیرا باعث نظم‌دهی امور می‌شود.

واعظی در پایان صحبت‌های خود گفت: در برخی از این کانال شایعات و حرفهای بی‌ربط مطرح می‌شود که اقدام ما باعث ساماندهی این امر خواهد شد. 

کد خبر 16445

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 12 =