کاهش ۶۷ درصدی واردات سیگار در۹ ماهه امسال

رییس مرکز برنامه ریزی و نظارت بر دخانیات می گوید، آمارها نشان می دهد در ۹ ماهه امسال ۳.۷ میلیارد نخ سیگار وارد کشور شده که در مقایسه با ۱۱ میلیارد نخ وارد شده در مدت مشابه پارسال، کاهش ۶۷ درصدی نشان می دهد

به گزارش اگزیم نیوز، «علی اصغر رمزی» روز دوشنبه در جمع خبرنگاران در محل وزارت صنعت، معدن وتجارت افزود: مجموع واردات سیگار سال گذشته 16 میلیارد و 400 میلیون نخ بود و میزان تولید 9 ماه امسال برابر با 12 میلیارد نخ است.
به گفته وی، سال گذشته یک شرکت تولیدی با هشت میلیارد و 300 میلیون نخ سیگار 54 درصد تولید کشور را در اختیار داشت.
رمزی گفت : سال 1393 در سطح کشور هفت واحد تولید دخانیات فعالیت داشتند و اکنون به 12 واحد رسیده و تا پایان امسال دو کارخانه جدید نیز مورد بهره برداری قرار می گیرد .
به گفته این مقام مسوول، برآورد می شود میزان واردات دخانیات امسال 75 درصد کاهش یابد که این امر نقش بسزایی در جلوگیری از خروج ارز خواهد داشت.
رییس مرکز برنامه ریزی و نظارت بر دخانیات افزود: براساس قانون دولت مکلف شده بود به جای واردات دخانیات، براساس توافق با برند اصلی، تولید داخلی کند. در دوره سه سال گذشته تلاش های زیادی انجام شد و از سال 1393 تعداد پنج واحد به کارخانه های موجود افزوده شد.
رمزی افزود: سیاست خصوصی سازی به عنوان یک اصل در مجموعه دخانیات پیاده شده، بگونه ای که اکنون 12 شرکت فعال و تولید کننده سیگار در کشور خصوصی است و در 21 شرکت فعال در زمینه تولید تنباکو نیز دولت دخالتی ندارد .
وی یادآور شد، پدیده قاچاق نیز از عوامل مخرب در این بخش محسوب می شود، به شکلی که در 9 ماه 1394 ( منتهی به آذر) به میزان 9 میلیارد و 800 میلیون نخ سیگار وارد شده بود و برآورد می شود امسال در این دوره با افت 45 درصدی به رقم 5 میلیارد و 400 میلیون نخ رسیده باشد .
رمزی موضوع اصلاح سیستم توزیع را یک گام مهم دانست که در قالب کشوری، استانی و خرده فروشی به مورد اجرا درآمد و در سطح کشور یک هزار و 170 مجوز کشوری صادر شد و در سطح واحدهای صنفی نیز بیش از 25 هزار واحد مجوز توزیع خرده فروشی دریافت کرده اند.
وی گفت: اجرای اصل 44 در صنعت دخانیات موجب افزایش تولید داخلی شد، کشاورزی در این بخش رشد کرد، انحصار شکسته شد و به این ترتیب از خروج بی رویه ارز جلوگیری به عمل آمد.
رمزی افزود: امروز توزیع در یک شبکه برخط ساماندهی می شود و تمام تولیدات داخلی و واردات در این شبکه قابل رصد است .
به گزارش ایرنا، پیش از این رییس مرکز برنامه ریزی و نظارت بر دخانیات کشور خبر داده بود،مالیات و عوارض برای واردات محصولات دخانی 104 درصد و برای تولیدات داخلی 21 تا 36 درصد تعیین شد.
به گفته رمزی براساس مصوبه مجلس شورای اسلامی برای واردات 40 درصد و برای تولید داخلی 10 درصد، تولید مشترک 20 درصد و تولید مستقل برند خارجی 25 درصد مالیات معین شده است.

کد خبر 16447

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 3 =