توسعه روابط تجاری ایران و فرانسه در گرو حل مشکلات بانکی

رئیس اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه ارتقای همکاری‌ بانکی و رفع مشکلات موجود مالی و بانکی باید در دستور کار دولت‌های هر دو کشور قرار بگیرد، گفت: حل این معضل به عنوان مهمترین عامل توسعه روابط تجاری دو کشور است

به گزارش اگزیم نیوز، غلامحسین شافعی امروز در همایش ایران و فرانسه که در اتاق بازرگانی ایران با حضور جواد ظریف و ژان‌مارک‌آیرلو وزیر خارجه فرانسه برگزار شد، با اشاره به اینکه اتاق بازرگانی ایران برای سومین سال متوالی میزبان هیأت اقتصادی تجاری کشور فرانسه است، اظهار امیدواری کرد، تبادل تجاری همچنان مستدام باشد و دستاوردهای مثبتی برای دو کشور به همراه داشته باشد.

رئیس اتاق بازرگانی ایران بیان داشت: ایران و فرانسه دارای روابط دیرینه و مستحکمی اند که با وجود فراز و نشیب‌هایی همواره جایگاه مثبتی در اذهان عمومی داشته است.

شافعی تصریح کرد: متأسفانه روابط دو کشور طی دهه اخیر تحت تأثیر عوامل مختلف سیاسی و موضوع هسته‌ای قرار گرفت که اکنون رفع مشکلات هسته‌ای و با توجه به ظرفیت‌های متنوع و بالقوه و گسترش همکاری‌ها چشم‌انداز امیدبخشی در انتظار روابط آینده دو کشور وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر ما شاهد پیشرفت‌های خوبی در حوزه‌های کشاورزی، انرژی، معدنی و خودروسازی در کشورمان هستیم، تصریح کرد: امیدواریم با توجه به تحولات پس از برجام این روند تقویت شود. 

رئیس اتاق بازرگانی ایران بیان داشت: اتاق بازرگانی ایران به عنوان نماینده بخش خصوصی همواره از همکاری بخش خصوصی دو کشور حمایت می‌کند.

شافعی گفت: پس از سفر اول و دوم هیأت اقتصادی به ایران و همچنین حضور هیأت تجاری، اقتصادی ایران در پاریس به همراه روحانی رئیس جمهور کشورمان شرکت‌های فرانسوی زیادی در حوزه‌های مختلف به ایران سفر کردند و با همتایان ایرانی‌شان مذاکره داشتند.

وی گفت: البته این سفرها به تدریج در حال خارج شدن از حالت بررسی فرصت‌ها بوده و به سمت عملیاتی‌تر شدن پیش می‌رود. 

رئیس اتاق بازرگانی ایران با اشاره به لزوم حل مشکلات نقل‌و انتقال بانکی به عنوان مهمترین عامل توسعه روابط تجاری، تأکید کرد و گفت: ارتقای همکاری‌ بانکی و رفع مشکلات موجود مالی و بانکی بین ایران و فرانسه، شرایط اساسی و ضروری توسعه روابط اقتصادی و تجاری دو کشور که لازم است، در دستور کار دولت‌های هر دو کشور قرار گیرد.

شافعی با اشاره به تجربه بالا و فناوری پیشرفته صنایع فرانسه، گفت: شرکت‌های ایرانی و فرانسوی می‌توانند در زمینه‌های مختلف از جمله امور زیربنایی، تولید دارو، تجهیزات پزشکی، حمل‌ونقل، ارتباطات و ... با هم همکاری داشته باشند. 

وی بیان داشت: اتاق بازرگانی ایران در زمینه‌های مذکور دارای تشکل‌های مرتبط است و افتتاح دفتر تجاری فرانسه (بیزینس‌فرانس) در تهران نیز ما را خوشحال کرده است که این مرکز هماهنگ‌کننده امور تجاری شرکت‌های دو طرف است و می‌تواند نقش بسزایی در ارتقای سطح روابط اقتصادی ایران و فرانسه داشته باشد. 

رئیس اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه آشنایی تجار دو کشور از قابلیت‌های یکدیگر نقش مؤثری در توسعه روابط تجاری ایران و فرانسه دارد، گفت: لذا در این راستا پیشنهاد می‌کنم تجار دو طرف ضمن سفر به شهرهای مختلف دو کشور از نزدیک آشنا شوند. 

شافعی گفت: شرکت‌های فرانسوی می‌توانند به شهرهای مختلف ایران سفر کنند و با توانمندی‌ موجود در مناطق مختلف ایران آشنا شوند. 

وی با اشاره به اینکه ایران دارای بازار بزرگی شامل کشورهای همسایه، خلیج‌فارس، آسیای میانه و قفقاز است، گفت: بهترین و مفیدترین راه برای ارتباط با این کشورها از طریق ایران است. 

رئیس اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه این سفر فرصت‌های بسیاری را برای انجام کارهای بزرگ‌تر دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی فراهم می‌کند، گفت: برگزاری موفق اولین کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و فرانسه گام بزرگی برای توسعه روابط اقتصادی دو کشور است. 

شافعی با ابراز امیدواری از حضور شرکت‌های بزرگ فرانسوی برای سرمایه‌گذاری در ایران در آینده نزدیک بیان داشت: ما از همکاری دو کشور در حوزه‌های مختلف آموزشی، توریسم و علمی استقبال می‌کنیم. 

وی بیان داشت: امیدواریم مناسبات ایران و فرانسه ارتقا یابد زیرا دو کشور از منافع مشترک دوجانبه، منطقه‌ای و جهانی برخوردارند. 

رئیس اتاق بازرگانی ایران افزود: امیدوارم اجرای توافقات انجام شده بتواند منافع جمعی دو کشور را تأمین کند و بخش خصوصی ایران و فرانسه موفق شوند، تا در این راستا نقش ویژه‌ای ایفا کنند.

کد خبر 16581

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 4 =