فرصت سازی ترامپ برای اقتصاد ایران

محمد رضا نجفی منش معتقد است موقعیت فعلی در واقع چرخش وزنه به نفع ماست و اگر هوشیارانه و با حساب شده عمل کنیم می توانیم از این موقعیت به ظاهر نامساعد بهره مناسب و مفیدی ببریم

تصمیمات محدود کننده ترامپ در روزهای آغازین دولت وی بسیاری از کارشناسان حوزه اقتصادی را نگران کرد. اقدامات جنجال برانگیز وی باعث بروز دلواپسی در کشورهای مختلفی در دنیا شده است. کمتر کسی پش بینی می کرد که ترامپ وعده های انتخاباتی خود را عملی کند. حکم وی درباره ممنوعیت سفر اتباع هفت کشور مسلمان ایران، عراق، سوریه، لیبی، سودان، سومالی و یمن به آمریکا سر و صدای زیادی در جهان به پا کرده و اعتراضات بزرگی در اقصی نقاط مختلف علیه ترامپ و احکام او برگزار شده که همچنان ادامه دارد. با توجه به توافقات بین المللی صورت گرفته و گشایشهایی که در مسیر اقتصاد ایران در تعامل با دنیا فراهم شده این نگرانی وجود دارد که  تهدیدهای ترامپ رنگ واقعیت بگیرد و محدودیت هایی در مسیرهای بازگشایی شده برای ما ایجاد شود.

محمد رضا نجفی منش عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران و رئیس کمیسیون تسهیل کسب و کار این اتاق در این باره در گفتگو با اگزیم نیوز گفت: نکته ای که در ادامه اقدامات ترامپ جالب است هوشیاری مردم امریکا و دنیاست. در زمان روسای جمهور قبلی امریکا هر اقدامی از طرف آنان مورد تایید مردم امریکا و کشورهای متحد آن قرار می گرفت، اما امروز شاهد مخالفت شدید بسیاری از گروه ها در داخل امریکا و کشورهایی که سابقا متحد آمریکا شناخته می شدند هستیم که این یک تغییر اساسی در ایالات متحده است.

نجفی منش در ادامه افزود: ما شاهد تغییر نگرش در دنیا نسبت به امریکا هستیم. در خصوص قانون منع روادید به چند کشور مسلمان می بینید که بسیاری از هم پیمانان امریکا نه تنها با این قانون مخالفت کردند بلکه برای پذیرش بیشتر مهاجر اعلام امادگی کردند و کشورهای دیگر نیز به انحای مختلف نشان دادند دنباله رو امریکا نیستند و از طرفی حتی در خود امریکا چند قاضی فدرال علیه این قانون رای دادند.  

وی گفت: این موقعیت در واقع چرخش وزنه به نفع ماست، به شرطی که هوشیارانه و حساب شده عمل کنیم. می توانیم از این موقعیت به ظاهر نامساعد بهره مناسب و مفیدی ببریم، اما باید در قبال این تهدیدات حرکت شتابزده ای انجام ندهیم و در جهت همراهی و هم داستانی با کشورهای دیگر حرکت کنیم که در این صورت می توانیم به آینده امیدوار باشیم.

رئیس کمیسیون تسهیل فضای کسب و کار  اتاق بازرگانی در مورد احتمال تحت الشعاع قرار گرفتن برجام با ادامه سیاست های ترامپ گفت: منطق عمومی حکم می کند که دولت ترامپ برجام را رعایت کند و بر همین اساس نیز شرکای اروپایی اعلام کرده اند که قصد ندارند تغییری در توافقات برجام  دهند و حتی به نظر می رسد اروپا تمایل دارد در مسیر همکاری های بیشتر گام بردارد.

نجفی منش نوسانات بازارهای داخل ایران را بی ربط به اقدامات ترامپ می داند و می گوید: ما همیشه شاهد افت و خیز در بازار داخلی بوده ایم و نمی توان ربط قابل اعتنایی بین بازار داخلی و اقدامات اخیر ترامپ یافت.

وی خاطر نشان کرد: در شرایط فعلی باید از اقدامات تحریک آمیز بپرهیزیم؛ حرکت هایی که باعث تنش با دنیا می شود را دولتمردان می شناسند. به گفته وی شرایط فعلی را می توان یک فرصت قلمداد کرد؛ در افتادن آمریکا با چین، مکزیک و استرالیا و مخالفان داخلی این موقعیت را در اختیار ایران قرار می دهد که با یک استراتژی محتاطانه و حساب شده باعث همراهی دنیا با خودمان بشویم.

نجفی منش در ادامه گفت: اگر نوک پیکان اقدامات تهدید امیز امریکا فقط به سوی ما بود حتما در خطر بودیم، اما ترامپ با بسیاری از کشورها در افتاده و بسیاری از کشورهای قدرتمند دنیا مقابل وی ایستاده اند و سعی در خنثی کردن اقدامات او دارند. اقدام هوشیارانه تیم دیپلماسی ما می تواند فرصت حسن استفاده را در اختیار ما قرار دهد. به عقیده وی هر دولتی در آینده نظام سیاسی را در دست بگیرد باید به شرایط بین المللی و موازنه قدرت در دنیا توجه ویژه داشته باشد و بهترین حالت این است که دولت روابط حسنه و به دور از  تندروی با کشورهای دیگر پیش بگیرد.

 

کد خبر 16633

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 8 =