بستن نقاط شفافیت با توقف سامانه پنجره واحد گمرک

نمایندگان مجلس شورای اسلامی معتقدند که سامانه پنجره واحد گمرکی سبب شفافیت فعالیت‌ها شده و حجم قاچاق کالا از مبادی رسمی را کاهش داده است

نمایندگان مجلس شورای اسلامی معتقدند که سامانه پنجره واحد گمرکی سبب شفافیت فعالیت‌ها شده و حجم قاچاق کالا از مبادی رسمی را کاهش داده است.
ابتدای هفته جاری بود که نامه ای از وزیر صنعت خطاب به وزیر اقتصاد در رسانه ها منتشر شد، "محمد رضا نعمت زاده" در این نامه خواستار توقف فعالیت سامانه پنجره واحد گمرکی شد،وزیر صنعت در این نامه با اشاره به بهره برداری از سامانه جامع یکپارچه مجوزها،از وزیراقتصاد خواسته است ادامه فعالیت سامانه جامع گمرکی متوقف شود.

پس از انتشار این نامه بسیاری از کارشناسان درخواست وزارت صنعت را غیرحرفه ای و غیراصولی دانستند؛چرا که ایجاد سامانه جامع گمرکی از اختیارات وزارت اقتصاد بوده و پنجره واحد تجارت فرامرزی یکی از اقدامات موثر گمرک برای انجام تشریفات گمرکی،کاهش زمان و هزینه تشریفات و افزایش ریسک قاچاق و مبارزه عملی در این زمینه تلقی شده و باید با اهتمام مسئولان در جهت ارتقا تقویت شود.

همچنین پروژه استقرار گمرک الکترونیک و یکپارچه طبق مصوبه خرداد سال جاری ستاد فرماندهی اقتصادی مقاومتی ریاست جمهوری به عنوان یکی از پروژه‌های اولویت‌دار در امر تجارت و مبارزه با قاچاق کالا مورد تاکید و تایید قرار گرفته است.

"علی طیب نیا" ساعاتی پیش به نامه محمدرضا نعمت زاده پاسخ داد و اظهار کرد، که مطابق بند «ج» ماده 38 قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور مصوب سال 94 که موخر به قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز است مسئول ایجاد پنجره واحد تجارت فرامرزی موضوع ماده 7 قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار مصوب سال 90، در امور گمرکی در امر تجارت خارجی گمرک جمهوری اسلامی است و دستگاه صادرکننده مجوز در امر صادرات، واردات و ترانزیت موظف هستند نسبت به صدور مجوزهای مربوطه به شکل الکترونیکی از طریق پنجره واحد تجارت فرامرزی مورد اشاره اقدام کنند.
بنابراین به نظر می‌رسد علاوه براجرای قانون در این زمینه از موازی کاری، افزایش هزینه‌ها و باید از تفاسیر متعدد جلوگیری و با همدلی و همزبانی از ظرفیت ایجاد شده به نحو شایسته بهره‌برداری شود.

قاضی پور:پنجره واحد گمرکی از رانت جلوگیری کرده است

نادر قاضی پور با اشاره به نامه "محمدرضا نعمت زاده" وزیر صنعت به "علی طیب نیا" وزیر اقتصاد و اموردارایی در خصوص توقف فعالیت سامانه پنجره واحد گمرکی،گفت:گمرک با ایجاد سامانه "پنجره واحد گمرکی" سبب شفافیت ورود و خروج کالا به صورت آنلاین شده است و این سیستم پیش از ورود هواپیما و یا پهلوگرفتن کشتی از اقلام و کالاهای موجود در آن اطلاع دارند.
نماینده مردم ارومیه درمجلس شورای اسلامی،افزود:در سیستم پنجره واحد از پشت رایانه می توان متوجه شد که چه شخص یا کالایی از کدام هواپیما یا کشتی وارد کشور شده است و یا فلان خودرو درحال حاضر وارد کشور شده است.

قاضی پور ادامه داد:"سامانه پنجره واحد گمرکی" از ایجاد رانت جلوگیری می کند و با توجه به اینکه این سیستم سبب شفاف سازی مسائل اقتصادی شده و از برخی رانت ها و پارتی بازی ها جلوگیری کرده مورد تایید است.

گمرک سیستم پنجره واحد را حفظ کند

سیدفرید موسوی هم در گفتگو با خانه ملت،با اشاره به نامه "محمدرضانعمت زاده" وزیرصنعت به"علی طیب نیا" وزیراقتصاد و اموردارایی درخصوص توقف فعالیت سامانه پنجره واحد گمرکی،گفت:گمرک در سال های اخیر اقدامات مناسب و مهمی برای شفاف سازی ورود و خروج کالا با ایجاد پنجره واحدگمرکی انجام داده واجرای طرح توانسته برخی مشکلات و معضلات در گمرک را کاهش دهد.نماینده مردم تهران،ری،شمیرانات،اسلامشهر و پردیس درمجلس شورای اسلامی با بیان اینکه باید از تمام اقداماتی که در راستای شفافیت اقتصاد صورت می گیرد،حمایت کرد،افزود:ممکن است پنجره واحد در اجرا ایراداتی داشته باشد، اما وجود این ایرادات دلیلی بر رد کلیت
موضوع و نفی مزایای آن نباید باشد.

موسوی ادامه داد:سیستم پنجره واحد ،فرآیند ورود و خروج کالا در کشور را شفاف کرده و ازسوی دیگر شبهه قاچاق کالا از مبادی رسمی را رفع کرده است.
عضو هیئت رییسه کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه ورود و خروج کالاها باید از طریق گمرک کنترل شود،تصریح کرد:در شرایطی که قاچاق یک بیماری در اقتصاد کشور است،سیستم پنجره واحد گمرکی باید در وزارت اقتصاد حفظ و تقویت شود،چراکه سبب شفافیت در مبادی ورودی و خروجی شده و با حذف عامل انسانی در فرایند، با مرور زمان و رفع ایرادات سیستم مزایای استقرار برای بازرگانان و نهادهای متولی امر تجاری و نظارتی بیش از پیش روشن خواهد شد.
سیستم پنجره واحد گمرکی سبب شفافیت در واردات و صادرات شده است؛ لذا سامانه ای که برای راه اندازی آن هزینه فراوانی شده و مزایای بسیاری برای کشور داشته باید حفظ و تقویت شود

کد خبر 16663

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 3 =